Wolff: İkisi De Sportmenliğin Ne Olduğunu Biliyor

0

Toto Wolff, Merecedes pit duvarının Abu Dhabi’deki şampiyonluk savaşını etkilememek için Pazar günü elinden geleni yapacağını söyledi. Fakat buna karşılık olarak pilotların da takımın koyduğu “mücadele kurallarına” sadık kalmasını bekliyor.

Rosberg ve Hamilton, Pazar günü başa baş bir şekilde şampiyonluğa gidecekler. Ancak Rosberg, rakibinin 12 puan önünde hatrı sayılır bir avantajla son yarışa başlıyor. Hamilton’ın avantajıysa form durumu ve bugün yakaladığı pole pozisyonu. Ancak bunlar İngiliz pilota yetmeyebilir çünkü kazandığı takdirde Rosberg’in dördüncü sıraya veya daha gerilere düşmesini bekleyecek.

Hamilton’un, Rosberg’i baskı altına sokmak için takım arkadaşını yavaşlatabileceği konuşulmuştu fakat Wolff, pilotlarının sportmenliğine güvendiğini söyledi.

“Yorumları önceden duymuştum. Şimdiye kadar onların yarışmasına izin verdik, onlara şimdi müdahale edemeyiz. İkisi de neyi sportmenlik olarak gördüğümüzü biliyor. Yarın tehlikeye açık olan çok şey var, sürücüler şampiyonluğunun kazanılması ve kaybedilmesi söz konusu.”

“Bence ikisi de her türlü ihtimali düşünecekler. Sportmence sürüş olarak gördüğümüz çizginin ötesine geçmezlerse bizim için sorun yok. Bence çıkıp yarışmalarına izin vermeliyiz.”

“Yarınki sonuçları değiştirmek istemiyoruz çünkü şampiyonanın kaderi için yanlış olur ve son birkaç yılda geliştirdiğimiz her şeyi alt üst eder. Sürücüler büyük sporcular ve birçok tartışmaya sebep olacak çizgiyi aşmanın ne anlama geldiğini biliyorlar. Bu yüzden bu işlerin yarın takımın, takım ruhunun ve taraftarların yararına olacağını düşünüyorum.”

Wolff, Mercedes’in sürücüleri arasındaki doğrudan savaşı etkilememek için elinden geleni yapacağını söyledi.

“Takımdaki herkes için zor bir durum. Bu hafta kim kazanırsa kazansın bir Mercedes pilotu kazanacak bu yüzden ayrıcalıklı bir durumda olduğumuzu söyleyebilirsiniz fakat gerçek şu ki son üç yıl boyunca bunu doğal tuttuk, yarın zor olacak, zaten olmuştu da. İhtiyaçları olduğu zaman destek vermek, çok fazla müdahale etmemek veya işin içine çok fazla dahil olmamak fakat pistte savaşmalarına izin vermek zor olmuştu.”

“Onlara bugün yapabileceğimizi gördüğümüz gibi temposu olan bir araç vermeliyiz. Yarın için dayanıklı bir araç ve ikisi için de işe yarayan bir strateji vermeliyiz. Bu da Red Bull’un farklı stratejisi ve Ferrari’nin temposuyla birlikte ustalık isteyen alanlardan biri. Yani ana hedefimiz F1 pilotlar dünya şampiyonluğuna en az seviyede müdahale etmek ve pilotların pistte savaşmasına izin vermek.”

Red Bull’un ne kadar büyük bir baş ağrısı olduğu sorulunca Wolff, “Bir araçta süper yumuşak lastikte olmalarını bekliyorduk, iki araçta değil. Bu enteresandı. Farklı, alternatif bir strateji, en hızlı strateji değil. Algoritmalamız ultra softların daha iyi lastikler olduğunu söylüyor çünkü ultra yumuşakları çok ileriye götüremiyorsunuz, sadece birkaç tur fazla.”

“Tahminimce Red Bull aynı stratejide kazanacak tempoya sahip değildi ve alternatif strateji onlara bu ihtimali sunuyor. Biraz baş ağrısı ancak aynı şekilde Ferrari’nin temposu da baş ağrısı. Ana hedefimiz ışıklar yeşile döndüğünde pistte mücadele etmek, önemli olan tek şey bu.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz