Vandoorne Her Yarışta ‘Büyük Adımlar’ Atıyor

0

Stoffel Vandoorne, McLaren-Honda ile Formula 1’deki ilk tam sezonuna zor bir başlangıç yapmasının ardından her Grand Prix’de “büyük adımlar attığını” hissediyor.

Vandoorne, fırtınalar estirdiği GP2’de şampiyon olduktan ve geçen yıl Bahreyn Grand Prix’sinde sakatlanan Fernando Alonso’nun yerine geçip, sezonun ilk puanını aldıktan sonra F1’e yüksek beklentiler ile girdi.

Ancak Honda güç ünitesinin sorunlarının ortasında, Vandoorne 2017’de ilk sekiz yarışta yedi kere Q1’de elendi ve 10 yarış boyunca puan alamadı.

Alonso, bu süreçte altı kez Q2’ye kaldı, Indianapolis 500’e katıldığı Monako’yu kaçırdı ve McLaren-Honda takımına sezonun ilk puanlarını Azerbaycan’da kazandırdı.

Ancak, Vandoorne takım patronu Eric Boullier’in “çok yoğun bir çalışma” olarak tanımladığı ilk yarının sonunda, kör talihini kırdı.

Silverstone’da ıslak zeminden kuru zemine geçildiği sıralama turlarında ilk defa Alonso’yu sıralamalarda yenmeyi başardı ve sezonun ilk puanını, 10. olarak, Macaristan’da elde etti.

Sezonun ilk yarısı hakkında konuşan Vandoorne: “Sahip olduğum tecrübeyle, şimdi gitmek istediğim yerde daha çok yetenekliyim. Son birkaç yarış performans açısından çok iyiydi, Fernando’nun hızına yetişiyorum ve bu da olumlu bir sonuçtu” dedi ve devam etti:

“Her hafta sonu ileriye dönük büyük adımlar atıyorum ve aracı kendi tarzıma sokmak için takımla çok uğraşıyorum, aracı tarzıma biraz daha uygun hale getirmeye çalışıyorum.”

“Aynı zamanda antrenman seanslarını, tüm bir yarış hafta sonu boyunca sıralama turlarını ve daha sonra yarışı yönetme açısından bakış açım, kesinlikle iyi bir doğrultuda ilerliyor.”

Vandoorne, MCL32’ye olan adaptasyonunu Honda’nın kronik güç ünitesi sorunları nedeniyle daha da zora soktuğunu düşünüyor, ancak son zamanlardaki kazanımlarıyla cesaretlendi.

“Bence sezonun başlaması sadece benim açımdan değil, bir bütün olarak takım için zor oldu.”

“Çalışmalarımızı engelleyen bir sürü sorunumuz vardı.”

“Belki de benim açımdan, bu problemlerden ötürü arabadan ne istediğimi gerçekten anlamak biraz daha zaman aldı.”

“Son zamanlarda iyi işler yaptık, fabrikaya dönen ekiple ve mühendislerle birlikte çok çalıştık ve bundan sonra yaptığımız her şey çok iyi bir adım oldu.”

“Bu, ilk yarı boyunca iyi bir ilerleme oldu. Geliştirme payı hala büyük. Hala gelecek birçok şey var. Sonraki yarışlar için umut verici görünüyor.”

Vandoorne, geçtiğimiz günlerde McLaren-Honda’nın sezonun ikinci yarısında “daha düzenli bir şekilde” en iyi dördüncü takım olmayı hedeflediğini belirtmişti.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz