Sebastian Vettel’in Singapur’da yalnızca 3 yarışta podyumun dışında kaldığını biliyor muydunuz ya da bugüne kadar Marina Bay’da düzenlenen tüm yarışlarda ‘Güvenlik Aracı’nın piste çıktığını? 2017 Singapur GP’si öncesinde bazı şaşırtıcı istatistiklere ve ıvır zıvırlara göz atıyoruz.

 • Singapur, bu yıl 10. kez bir yarışa ev sahipliği yapacak ve şimdiye kadar bunların hepsi Marina Bay Cadde Pisti’nde koşuldu. 2008’de F1’in ilk gece yarışı olarak takvime ayak basan Singapur’da düzenlenen ilk yarışı Fernando Alonso, takım arkadaşının kasıtlı kazası sayesinde kazanmayı başarmıştı

 • Alonso’dan bahsetmişken İspanyol bugüne kadar düzenlenen 9 Singapur GP’sinde sadece 1 kez puan alamadı ve bu yarışların 5’inde kürsüde yer aldı – bu sadece Vettel’in altedebildiği bir rekor.
 • Vettel, Marina Bay’da bugüne kadar kazandığı dört galibiyet ve 6 podyumla en başarılı sürücü. Alman pilot aynı zamanda Singapur GP’sini peş peşe kazanan(2011, 2012, 2013) ve F1’in tek gerçek gece yarışında 200’den fazla tura liderlik eden tek pilot. Vettel’in dışında birden fazla Singapur galibiyeti bulunan isimler ise 2’şer galibiyetle Alonso(2008, 2010) ve Hamilton(2009, 2014).
 • Hamilton bu sezon birkaç yarışta grand slam yapmayı başarsa da daha önce burada buna imza atan sadece 2 sürücü var; Sebastian Vettel ve Fernando Alonso. Vettel, 2013 Singapur GP’sini grand slam ile kazanırken İspanyol pilot kariyerindeki ilk ve tek 4’lüye 2010’da Marina Bay caddelerinde imza atmıştı.

 • Tarihte sadece 6 sürücü 2008’de 15. başlayıp Singapur GP’sini kazanan Alonso’dan daha düşük grid pozisyonundan yarış kazandı. Ancak Alonso’nun galibiyetine ne kadar galibiyet diyebilirsiniz bilemiyoruz; İspanyol pilot, takım arkadaşı Nelson Piquet kasıtlı olarak duvara çarpıp ‘Güvenlik Aracı’na neden olmasa yarışı kazanabilir miydi? Koca bir hayır!
 • Kazalardan ve güvenlik aracından bahsetmişken, bugüne kadar Marina Bay’da düzenlenen her yarışta en az bir kez ‘Güvenlik Aracı’ piste girdi. Muhtemelen bu sene de herhangi bir sebepten ötürü Bernd Maylander mesai yapmak zorunda kalacak.
 • Bugüne kadar Marina Bay’da 4 yarış kazanan ve 10 podyum elde eden Red Bull, Singapur GP’lerinin en başarılı takımı. Red Bull, aynı zamanda burada 100’den fazla tura liderlik eden tek ekip.
 • Marina Bay Cadde Pisti, 14’ü sola 9’u sağa dönülen toplam 23 virajla takvimde en fazla viraj barındıran pist. Bunların çoğunun son derece dar olması Singapur’un, takvimdeki en uzun turlardan birine sahip olması anlamına geliyor. Benzer tur zamanlarının ortaya çıktığı Spa’nın, Marina Bay’dan 1.9 km daha uzun olduğunu belirtmekte fayda var.

 • Pistin yavaş doğası ve her yarışta en az 1 kez güvenlik aracının girmesi, 305 km uzunluğundaki yarışın diğer yarışlara nazaran daha uzun sürmesine neden oluyor. Sonuç olarak, Singapur genellikle sezonun en uzun yarışı oluyor. Daha önce gerçekleştirilen 9 Singapur GP’sinden sadece 1 tanesi 1 saat 56 dakikanın altında bitti(2016 Nico Rosberg – 1:55:48.950)
 • Singapur GP’lerin en küçük kazanma farkı, Alonso’nun Vettel’i 0.239 saniye ile mağlup ettiği 2010 yılında gelmişti. Tesadüfe bakın ki Marina Bay’daki en büyük kazanma farkına da bu iki pilot imza attı. Vettel, 2013’te 3. Singapur zaferini Alonso’nun 32.627 saniye önünde elde etmişti.

 • Daniel Ricciardo, Singapur’un en hızlı turunu elinde tutuyor. Avustralyalı geçtiğimiz yıl, Red Bull’la 1.47.187’lik bir tur kaydetti. Bu hafta sonu bir podyum bile elde edemeden en çok yarışan sürücü olma ünvanını eline geçiren Nico Hulkenberg de kariyerindeki ilk en hızlı turu 2012’de Force India ile burada atmıştı.
 • Herhangi bir cadde pistinde olduğu gibi Singapur’da da pole pozisyonu çok değerli. Bugüne kadar koşulan 9 yarışı 7 kez ilk cepten start alan pilot kazanırken, Alonso’nun 2008’de yarışa 15. sıradan başlayan Alonso’nun Crashgate skandalı ile kazandığını ve 2012’de pole pozisyonu sahibi Hamilton’ın rahat bir şekilde lider giderken vites kutusu sorunu nedeniyle yarışı Vettel’e hediye ettiğini hatırlamakta fayda var.

Kaynak: F1.com

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz