Sezon ortası inceleme serisi, iyi sürücüleri olsa bile performans ve dayanıklılık sorunları çeken McLaren Honda ile devam ediyor.

McLaren Honda: 4/10

Şampiyona Sırası: 9’unculuk
Şampiyona Puan Durumu: 11
En İyi Yarış Sonucu: 6’ncılık (Alonso 1 kez)
En İyi Sıralama Turu Sonucu: 7’ncilik (Alonso 1 kez)
En Hızlı Tur: 1
Sıralama Turu Mücadelesi: Alonso 9 – 1 Vandoorne, Button 1 – 0 Vandoorne

McLaren, sezona dördüncülük hedefi ile girdi, 2016’dan sonra bunun anlaşılabilir bir hedef olduğu söylenebilir. Ama Honda’nın yeniden tasarlanmış güç ünitesi sezon öncesi testlerinde hem dayanıklılık hem de güç konusunda sıkıntılar yaşadı ve bu kötü performans sezon içine de taşındı.

Sonuç olarak McLaren, bu sezon için ümidi kesti ve Honda ile olan ilişkileri zedelendi. Aynı şekilde McLaren’in yıldız sürücüsü Fernando Alonso’nun anlaşılabilir bir şekilde takıma olan sabrı azaldı, kendisi de Honda’nın 2017 motorunda dayanıklılık veya güç olmadığını belirtmişti. Verilere göre Honda’nın 2017 güç ünitesi rakiplerine göre düzlükte saatte 30 kilometre daha yavaş. Honda’nın 2017 güç ünitesinde jeton sisteminin kalkmasıyla birlikte radikal bir tasarım değişikliği yapması 2015 ve 2016’nın tamamen boşa gittiği anlamına geliyor. Ama bu tasarım değişikliği takıma uzun süreçte yardımcı olmalı, son yarışlardaki güncellemeler ile takım markalar şampiyonasında sonunculuktan çıktı.

McLaren tarafındaki hayal kırıklığı belli oluyor, çünkü takımın geçen senelerdeki gibi bu sene yaptığı şasi iyi olmasına rağmen motorun kötülüğü tarafından maskeleniyor. Takımın içinde, en büyüğü Ron Dennis’in ayrılığı olmak üzere, bazı değişiklikler oldu ve takımın hala gelecek için umudu var. McLaren’in önünde büyük bir karar var, bu karar onların zirveye dönmesini sağlayabilir veya onların Williams gibi sonsuza dek orta sıralarda takılıp kalmalarına sebep olabilir.

Fernando Alonso : 8/10

Şampiyona Sırası: 15’incilik
Sürücüler Klasmanı Puanı: 10
En İyi Yarış Sonucu: 6’ncılık (1 kez)
En İyi Sıralama Sonucu: 7’ncilik (1 kez)

Fernando Alonso’nun yeteneklerini rekabetçi bir araçta sergileyememesi sürekli bir trajedi olmaya devam ediyor, ama en azından izleyiciler onun MCL32 ile ne yaptığına hala inanamıyor ve Alonso neden kendisinin F1’in en iyilerden biri olduğunu göstermeye devam ediyor.

Alonso çoğunlukta MCL32 ile yapabileceğinin en iyisini yapıyor ve McLaren Honda’nın durumuna kara mizah ile katlanıyor. Alonso’nun İspanya’da Q3’te 7’nciliği aldığı tur şahaneydi, Macaristan’da Sainz üzerinde yaptığı geçiş süperdi ve Britanya’da Q1’de birinci olması ise inanılır gibi değildi. Ama büyük olasılıkla Alonso’nun 2017 sezonu, IndyCar’da gösterdiği performans ile hatırlanacak.

İspanyol pilotun IndyCar’da deneyimi olmamasına rağmen çabuk bir şekilde hızlanması bir sürprizdi. Alonso, Mayıs ayı boyunca gösterdiği performansları ile tüm motorsporları dünyasını şaşkınlığa uğrattı, hatta Indy 500 zaferi için mücadele ederken motor sorunu ile yarış dışı kaldı. Alonso’nun Indy’e gitmesi ise Jenson Button’un Monaco yarışı için F1’e geri dönmesine sebep oldu. Button, Q3’e çıkmasına rağmen grid cezaları ile yarışa son sıradan başladı ve Pascal Wehrlein ile çarpıştıktan sonra yarışı sona erdi.

Stoffel Vandoorne: 6/10

Şampiyona Sırası: 18’incilik
Sürücüler Klasmanı Puanı: 1
En İyi Yarış Sonucu: 10’unculuk (1 kez)
En İyi Sıralama Sonucu: 9’unculuk (1 kez)

Stoffel Vandoorne, Formula 1’e geleceğin yıldızı olduğu düşünülerek girdi. Ama Belçikalı pilot McLaren Honda’nın sorunları ve kendi hataları nedeniyle itibarını düşürdü. Vandoorne sezonun başında arabaya uyum sağlayamadı ve takım arkadaşı Fernando Alonso’nun gerisinde kaldı. Aracın dayanıksız olması da onun uyum sağlamasını zorlaştırdı.

İspanya’da yarış boyunca Alonso’ya göre çok yavaş kalıp Felipe Massa ile acemi bir kaza yaptıktan sonra sezonunun en düşük noktasını yaşadı. Vandoorne’un özgüveni ve performansı bu yarıştan sonra arttı fakat bu durum Honda’nın sorunları ve kendisinin birkaç tane gereksiz hatası tarafından maskelendi. Takım ile çalışarak aracı kendisinin istediği şekilde ayarlamayı öğrendi. Her yarış yeni şeyler öğrendi ve performansı da iyice arttı.

Vandoorne’un bu sezonki en iyi performansı İngiltere’de geldi, McLaren’in zorlandığı bir pistte Q3’e çıktı ve puan almaya çok yaklaştı. Bu sezon Vandoorne için kendini geliştirme ve özgüvenini arttırma sezonu oldu, hem takımın hem de kendisinin gelişmesi ise en kötü zamanlarını geride bıraktığı anlamına geliyor.

Bu yazı GPUpdate’deki makale esas alınarak yazılmış fakat anlatımda farklılıklar kullanılmıştır. Bir sonraki yazıda gridin son sırasında bulunan Sauber ile yazı serisini sonlandıracağız, görüşmek dileğiyle…

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz