Valtteri Bottas’ın Avusturya GP’sindeki startı çok tartışılmıştı. Sebastian Vettel telsizden Bottas’ın erken start aldığını söylemiş ancak yapılan incelemenin ardından Bottas’ın erken kalkmadığı yalnızca çok iyi bir start aldığı anlaşılmıştı. Ayrıca Bottas’ın aracının ışıklar sönmeden bir anlığına hareketlendiği görülse de FIA bunun debriyaj ayarları için izin verilen aralıkta olduğunu belirtti. Böylece Bottas ceza almadan kurtuldu.

Atletizmde 0.1 saniyeden düşük sürede reaksiyon veren atletler diskalifiye ediliyor ancak motorsporlarında böyle bir durum söz konusu değil. 2014 İtalya GP’sinde Lewis Hamilton 0.05 saniyede reaksiyon verdiğinde Charlie Whiting, her ne kadar bu süre fiziksel olarak imkansız olsa da sürücülerin ışıkların söneceği an için risk almalarına izin verildiğini söylemişti. Her ne kadar bazı pilotlar küçük bir farkla erken start alsa da, bazı sabırsız pilotlar aşağıda göreceğimiz üzere ilginç hatta bazen komik durumlar yarattı.

Richard Mork – V8 Utes, Philip Island, 2016

Bu arkadaş, birçoğumuzun oyunlarda yaptığı gibi arkadaki pilotlardan kurtulup ucuz bir cezayla yırtacağını düşünmüş olmalı. Henüz kırmızı ışıklar bile yanmadan gridden kalkan Richard Mork, spikerleri bile şaşkına çevirerek basıp gidiyor. Richard Mork bu start hakkında ayağının debriyajdan kaydığını ve hazır kalkmışken gaza basıp gittiğini belirtse de yarıştan diskalifiye edildi.

Pastor Maldonado – Formula 1, Spa-Francorchamps, 2012

Kariyerinde yapmadığı kaza kalmayan Maldonado’nun vukuatlarından biri de erken start almaktı. 2012 Spa Katliamı olarak da kayıtlara geçen ilk tur kazasının adeta habercisi olan bu olayda Maldonado 6.lıktan 3.lüğe çıksa da kazaya karışmaktan kurtulamadı. Son sıraya düşen Maldonado, güvenlik aracı çıktıktan sonra bir kez daha kazaya karışıp yarış dışı kaldı ve böylece sıradaki yarış için hem erken start hem de çarpışmaya neden olmaktan ötürü çifte grid cezası aldı.

Jean Alesi – Speedcar Series, Bahreyn, 2009

Jean Alesi’nin Formula 1 zamanlarında da erken start aldığı görüldü ancak Speedcar serisinde yaptığı başka bir boyuttaydı. Hareketli start için ana düzlüğe en arka sırada gelen Alesi yeşil ışıklar yanana dek, çimlerden de gitmek pahasına en ön sıraya yerleşti.

Jorge Lorenzo – MotoGP, Circuit of the Americas, 2014

Motosiklet sürücüleri de erken start yapmaktan muaf değil elbette. 2014’te CotA’da Jorge Lorenzo, kırmızı ışıklar sönünce değil yanınca kalkışa karar verdi. İlk başta hatasını fark edip yavaşlasa da “Aman canım n’olacak?” edasıyla tekrar gaza yüklendi. Lorenzo sonradan vizörünün sivrisineklerle kaplandığını ve vizör bandını çıkarmak zorunda kaldığını söyledi. Belli ki bu durum kafasını karıştırmış.

Luca Rettenbacher – Porsche Carrera Cup Almanya, Norisring, 2016

Bu hatalı start 2016’da Almanya Porsche Carrera kupası yarışında gerçekleşti. Luca Rettenbacher, 5. kırmızı ışık yandığında kalkmaya karar verince kendisini orta sıralarda buldu. Spikerlerin kahkahası ise durumu özetler nitelikte.

Toplu hatalı start – F1, Nürburgring, 1999

1999 Avrupa GP olaylı yarışlardan biriydi, öyle ki startı bile ilginç bir olaya sahne oldu. Bu kez toplu bir hatalı start gerçekleşti. Arka sıralarda Marc Gene ve Alex Zanardi’nin grid pozisyonlarının dışında olması nedeniyle, 5 kırmızı ışık yandıktan sonra startın iptal olduğunu gösteren, yanıp sönen sarı ışıklar yandı ve önlerden 5 pilot buna reaksiyon gösterdi. Pilotlar mekanikerler tarafından gride geri yerleştirildikten sonra formasyon turunun ardından ikinci bir start verildi.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz