Nico Rosberg gergin bir final sonrası Abu Dhabi’de ilk dünya şampiyonluğunu elde etti ve Sebastian Vettel ile Michael Schumacher’in ardından dünya şampiyonluğu elde eden 3. Alman olurken tüm F1 tarihinde de 33. farklı dünya şampiyonu oldu. Peki, Nico Rosberg 2016’da nasıl dünya şampiyonu oldu? Rosberg’in şampiyonluğunu inişleri ve çıkışlarıyla birlikte sizler için değerlendiriyoruz.

Mükemmel Başlangıç
1
Nico Rosberg 2016 Çin GP’si

Rosberg, 2015 dünya şampiyonluğunu Austin’de Hamilton’a kaybettikten sonra Meksika, Brezilya ve Abu Dhabi’de arka arkaya 3 yarış kazanmış ve sezonu büyük bir formla kapatmıştı. Hamilton her ne kadar 3. dünya şampiyonluğunu aldıktan sonra motivasyonunu kaybetmiş olsa da Rosberg, kazandığı 3 yarışla kışa daha motive giden taraf oldu.

2016 sezonuna iyi başlayan taraf da yine Nico Rosberg oldu. Avustralya’da müthiş start alan Ferrari’lerle birlikte Rosberg de Hamilton’ı geride bırakmayı başardı ve yarış içerisinde uygulanan stratejiyle Mercedes duble yaparken, Rosberg sezonun ilk yarışını kazanmayı başardı. Sezonun ikinci yarışı Bahreyn’e gelindiğindeyse Hamilton tekrar kötü bir start aldı ve Rosberg rahat bir şekilde yarışı kazanmayı başardı. Hamilton, Çin ve Rusya GP’lerinin sıralama turlarında güç ünitesi sorunlarıyla mücadele etmek zorunda kalınca, takım arkadaşı Rosberg 2 zafer daha kazandı ve sezona 4’te 4 yaparak müthiş bir şekilde başladı. Bu mükemmel başlangıç aynı zamanda Rosberg’i, Ascari ve Schumacher ile birlikte tarihte arka arkaya en çok yarış kazanan(arka arkaya 7 galibiyet) ikinci F1 pilotu haline getirdi.

Avrupa sezonunun açılış yarışı olan İspanya’da ise Rosberg, Hamilton’ın kötü startından yararlandı ve ilk virajda liderliği eline geçirdi. Ancak, 3. virajda yanlış motor moduna geçtiğini geç farkeden Rosberg yavaşlamak zorunda kalınca Hamilton kendisini yakaladı ve iki pilot arasındaki kılıç savaşı kanlı bitti. Rosberg, İspanya GP’sinde 5’te 5 yapma şansını kaçırsa bile ilk 5 yarış sonunda takım arkadaşı Hamilton ile 43 puanlık büyük bir fark oluşturmayı başardı ve şampiyonluk için büyük bir avantajı çoktan kazanmış oldu.

İspanya’dan Sonra Puan Durumu

Nico Rosberg, 100

Kimi Raikkonen, 61

Lewis Hamilton, 57

Tutarsızlık
gettyimages-539579038-0
Nico Rosberg ve Lewis Hamilton 2016 Kanada GP’si start

Monaco GP’si sıralama turlarına gelindiğinde Rosberg takım arkadaşını geride bırakmayı başardı, ancak yarışta işler hiç de Alman pilotun istediği gibi gitmedi ve Rosberg heybetli yağmur ile mücadele etmek zorunda kaldı. Takım arkadaşı Hamilton, Red Bull’un berbat piti sonrası yarış galibiyetini elde ederken son turun son virajında Hulkenberg’e geçilen Rosberg yalnızca 7. olabildi. Kanada’da ise yarışın startında takım arkadaşı tarafından pist dışına itilen Rosberg yarışın sonlarında da Verstappen ile giriştiği mücadele sonucunda spin atınca takım arkadaşının kazandığı yarıştan 5.’lik ile ayrılmak zorunda kaldı.

Avrupa GP’si sıralama turlarında Hamilton hata yapınca rahat bir şekilde pole pozisyonunu elde eden Rosberg, yarışta da oldukça rahattı ve yarış içerisinde teknik sorunlar yaşayan Hamilton’dan hayati bir 15 puan çalmayı başardı. Alman pilot böylelikle kısa süren kötü gidişe son vermiş oldu.

Avrupa GP’sinden Sonra Puan Durumu

Nico Rosberg, 141

Lewis Hamilton, 117

Sebastian Vettel, 96

Kara Temmuz
nico-rosberg-2016-almanya
2016 Almanya GP’si Rosberg için bir felaketti.

4 yarışın gerçekleştirildiği mini bir şampiyona olan Temmuz ayının yıldızı tartışmasız bir şekilde Hamilton’dı ve Rosberg bu dönemde lanetlenmiş gibiydi. Temmuz ayında düzenlenen yarışların tamamını kazanan Hamilton, şampiyona liderliğini eline geçirdi.

Kara Temmuz’un ilk yarışı Avusturya’daydı ve sıralama turlarında önde olan taraf Hamilton’dı. Ancak, yarışta pit stop sorunu yaşayan Hamilton Rosberg’e geçilmekten kurtulamadı ve yarışın son turlarında takım arkadaşını yaklaşmayı başardı. Rosberg’in son turda yaptığı hatadan yararlanan Hamilton, çarpıştıkları mücadele sonucunda liderliği alırken, Rosberg temas sonrası yarışı 4. tamamlayabildi. İki pilot bir hafta sonra Britanya’da mücadele ettiler ve ıslak zemin altında Hamilton rahatça galibiyeti elde ederken, Silverstone’da takım arkadaşı kadar rahat olamayan Rosberg yarışın sonlarında Verstappen’i geçmesine rağmen, illegal telsiz konuşması nedeniyle ceza alarak 3.’lüğe razı oldu.

Temmuz ayında Rosberg için nicesi vardı ve ilk olarak Macaristan’da takım arkadaşına mağlup olarak mükemmel başladığı sezonda şampiyona liderliğini Hamilton’a kaptırdı. Sıkışık takvim yüzünden üzerindeki şoku atlamadan evindeki yarışa gelen Rosberg, yarışa kadar tüm seansları lider tamamladı ancak yarışın başlangıcındaki berbat start sonrası kabusa dönen yarışta Red Bull pilotlarının da gerisinde kalarak 4. olan Rosberg için kesinlikle yaz arasına ihtiyaç vardı. Zira bu kara Temmuz ancak bu şekilde unutulabilirdi.

Almanya GP’si Sonrası Puan Durumu

Lewis Hamilton, 217

Nico Rosberg, 198

Daniel Ricciardo, 133

Oyuncu Değişikliği
rosberg-2016-belgium
Rosberg, 2016 Belçika GP’sini kazanarak oyuna geri dönüyor.

Geleneksel sezon arasına büyük bir mağlubiyetle giden Rosberg’in kendine gelebilmesi için kendisi dışında başka etmenlere de ihtiyacı vardı ve tam da bu noktada Alman’ın imdadına Hamilton’ın güç ünitesi sorunları yetişti. Sezon başında Çin ve Rusya’da dayanıklılık sorunları yaşayan Hamilton, motor havuzunda yer açabilmek için Belçika GP’si öncesinde motor değişikliklerine gitti. Britanyalı aldığı cezalar sonucu yarışa gridin sonundan başlarken, Rosberg partiye ön tarafta yalnız başına devam etti ve uzun bir aradan sonra ilk galibiyetini elde ederek silkelendi.

Ara vermeden Monza’ya giden Mercedes sürücülerinin sıralama turlarında ilk çizgiyi rahat bir şekilde elde ettikleri hafta sonunda Hamilton’ın start sorunları nüksetti ve Britanyalı’nın yavaş startı Rosberg’e yaradı. Hamilton’ın starttan sonraki yükselme çabaları ona sadece 2.’liği kazandırırken, Rosberg rahat bir galibiyet sonucunda hem puan farkını 2’ye indirdi hem de güvenini tazelemiş oldu. İtalya GP’sinden 2 hafta sonraysa Rosberg’in yarış kariyerinin zirve yaptığı bir hafta sonuna şahitlik ettik. Alman pilot, takım arkadaşı Hamilton’a karşı büyük bir üstünlük kurduğu hafta sonunda galip gelerek uzun bir aradan sonra şampiyona liderliğini ele geçirdi ve sezonun son 6 yarışına psikolojik üstünlüğü elde eden taraf olarak gitti.

Singapur GP’si Sonrası Puan Durumu

Nico Rosberg, 273

Lewis Hamilton, 265

Daniel Ricciardo, 179

Malezya’daki Drama
hamilton
Belki de Hamilton’ı dünya şampiyonluğundan eden Malezya GP’si

Şampiyonanın en dramatik yarışı hiç kuşkusuz Malezya’ydı ve kaybeden taraf Hamilton’dı. Mercedes ikilisinin ilk çizgiden başladıkları yarışta öncelikle, startta Vettel’in torpido dalışından nasibini alan Rosberg son sıraya düşmek zorunda kaldı. Yarış içerisinde yükselme çabası sarfeden Alman pilot normal şartlar altında sadece 4. olabilecek gibi duruyordu. Ancak, şans Rosberg’e 41. turda gülüyor ve Hamilton’ın sezon sonunda sorun yaşamamak için değiştirdiği güç ünitesi patlak vererek Britanyalı’yı yarış dışı bırakıyordu. Rosberg böylelikle şampiyonada geriye düşeceği yarıştan Hamilton ile aradaki puan farkını 23’e çıkararak ayrılıyordu.

Hamilton ve Mercedes üzerlerindeki şoku atlamadan 7 gün içerisinde Suzuka’ya gittiler. Cumartesi günü sıralama turlarında son dakikada Hamilton’ı mağlup eden Rosberg yarışı da bu hamlesiyle koparmış oldu. Çünkü Cumartesi gecesi yağan yağmur sonucu gridin sağ tarafı nemli kalmış ve Hamilton’ın berbat bir start almasına neden olmuştu. Startta 8. sıraya gerileyen Hamilton, yarışı ancak 3. tamamlayabilirken Rosberg yarışı kazanarak şampiyonanın son 4 yarışına puan farkını 33’e çıkararak girmeyi başardı ve şampiyonluk için büyük bir avantaj kazandı.

Japonya GP’si Sonrası Puan Durumu

Nico Rosberg, 313

Lewis Hamilton, 280

Hamilton Geri Dönüyor
hamilton-donuyor
2016 Meksika GP’si galibi Lewis Hamilton

Sırada son 4 yarışa 33 puan geride giren Hamilton ve ilk dünya şampiyonluğu yolunda uygun adım ilerleyen Rosberg arasında Amerika kıtasına taşınan bir mücadele var; Hamilton’ın ezici üstünlüğüne Rosberg’in ise tutucu sürüşüne sahne olan bir mücadele.

F1’in Amerika seyahatindeki ilk durak Austin’di ve Hamilton hafta sonu boyunca üstün olduğu yarıştan da galip bir şekilde ayrıldı. Startta Ricciardo’ya geçilen Rosberg ise uyguladığı strateji ve Verstappen’in yarış dışı kalarak SC’a sebep olması sayesinde 2. olarak şampiyonluk yolunda sorunsuz bir yarış geçirdi. Austin’den hemen sonra Meksika’da da aynı senaryoyu izledik ve Hamilton baskın bir galibiyet elde ederken 2. olan Rosberg şampiyonluk yolunda bir yarışı daha sıkıntısız bir şekilde atlatmış oldu. Amerika kıtasındaki son yarış Brezilya’ysa Rosberg için hiç kolay olmadı. Islak zeminde zorlanan Rosberg yarış içerisinde Verstappen’a geçildi ve oldukça silik bir yarışa imza attı. Neyse ki şampiyonluk yolunda ilerleyen Rosberg’in imdadına Red Bull’un gereksiz pit stratejileri yetişti ve Rosberg yağmur fırtınasına tutulduğu İnterlagos’dan da kuvvetli bir sonuçla ayrıldı.

Brezilya GP’si Sonrası Puan Durumu

Nico Rosberg, 367

Lewis Hamilton, 355

Gergin Finiş ve Yeni Şampiyon Rosberg
1480261093362
Ve Nico Rosberg 2016 F1 Dünya Şampiyonu…

Ve son yarış Abu Dhabi GP’si; takım emirleri, kirli oyun yakıştırmaları, başkaldırı, Hamilton’ın yarış galibiyeti ve Rosberg’in dünya şampiyonluğu.

Abu Dhabi’de pistin yapısının Mercedes’e uyması sonucu gümüş oklar ilk çizgiyi elde ederlerken, Hamilton’ın sıralama turlarında son sektör performansı takdire şayandı ve takım arkadaşına adeta bir gözdağıydı. Pazar günü ise Verstappen’in spini dışında sorunsuz bir start olurken Kimi Raikkonen’in startta Ricciardo’yu geçişi ile Rosberg rahatlayan taraftı, ta ki ilk pitlere kadar. İlk pitler sonrası uzun bir süre bekleyen Verstappen’in arkasında bekleyen ve Hollandalı’yı sonunda geçmeyi başaran Rosberg için daha büyük tehlike ise sonrasında geldi. Şampiyonluk için beyhude bir çaba içerisine giren Hamilton bilerek yavaş sürmeye başladı ve Verstappen’le Vettel’in takım arkadaşını yakalayarak onu geçmesini sağlama gibi bir düşünce içerisine girdi. Turlar ilerledikçe farklar daha da azaldı ve Hamilton kendisine yöneltilen takım emirlerine de riayet etmeyerek tabir-i caizse takım arkadaşını bloke etmeye devam etti.

Ne yazık ki Hamilton’ın çabaları sonuç vermedi ve Nico Rosberg finişi 2. geçerek ilk dünya şampiyonluğuna ulaştı. 12 yıl ve 206 yarış süren bir bekleyiş sonunda babasının şampiyon olduğu araç numarasıyla yarışan Rosberg, artık bir dünya şampiyonuydu. Hamilton ilk kez bir takım arkadışının şampiyonluğuna tanıklık ediyordu ve Rosberg hayal kırıklığı ile geçen 2 sezonun ardından belki de eline geçen tek şampiyonluk fırsatını değerlendirerek şampiyon oluyordu. İster Hamilton’ın aracında meydana gelen dayanıklılık sorunları diyin ister Hamilton’ın start sorunları diyin isterseniz Rosberg’i şampiyon bir pilot gibi yarışmadığı için eleştirin. Ama babasının oğlu Nico, artık 2016 F1 Dünya Şampiyonu!

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz