Röportaj: Sebastian Vettel

0

Sebastian Vettel’le dün yapılmış röportajı sizler için Türkçe’ye çevirdik. 

Soru: Sebastian, sezonun son yarışı geldi. Ve Ferrari için epey karmaşık bir sezondu. Eve yüzünde tebessümle dönmen için Pazar günü ne olması gerek?

Sebastian Vettel: Neticede hala bir zaferimiz eksik olduğu için söylemek zor! Eğer bu Pazar günü olacaksa, evet bu yüzüme bir gülümseme koyardı! Fakat hüsn-i kuruntu hiçbir zaman Formula 1’de yardımcı olmaz. Öyleyse ben de diyebilirim ki eğer her şeyi doğru yapmışsak ve pazar günü iki aracı da mümkün en iyi pozisyona koymuşsak, evlerimize başımız dik yürüyebiliriz.

S: Geçen yıl Ferrari üç yarış kazandı. Bu yıla yanlış varsayımlarla mı girdin?

SV: Bunu söylemezdim! Ama tabii ki birkaç yarış kazandıysan ve sezonu ikinci tamamladıysan gelecek yıl bir sonraki adımı atmayı istiyorsun. Ve hatta biz de 2016 yılından emin olmak için her sebebe sahiptik. Fakat her nasılsa umduklarımız gerçekleşmedi. Diğerleri muhtemelen daha çok gelişti ve biz de farkı yeterince hızlı kapatamadık. Ama dışardan farklı görünüyor olsa da, takım içinde daha iyi olmak için çok şey yapıldığını biliyorum. Bu da geçen seneye göre kesinlikle daha iyi bir pozisyonda olduğumuz anlamına geliyor. Ve gelecek sezonki planımız işlerin yolunda gitmesi!

S: Kural değişiklikleri bir şans mı yoksa bir tehlike mi?

SV: İkisi de. Hepimiz için! Tabii ki işler şimdiki gibi kalsa, ön taraftakiler için daha kolay olurdu ve bizim gibi arkadakilerin daha az şansı olurdu. Ama tecrübelerimiz de gösteriyor ki eğer işler aynı kalırsa aynı fark her yıl daha da azalıyor. Fakat böyle büyük değişikliklerle benim tahminim yeniden açılan bir fark göreceğiz. Ancak doğruyu bulabilirseniz ileriye doğru büyük bir adım atabileceğiniz büyük bir şans var.

S: Max 5 puan arkanda, bu haftanın sonunda sürücüler klasmanını dördüncü veya beşinci bitirebilirsin. Nerede bitirdiğin senin için bir fark yaratıyor mu? Max kazanmayı umursadığı kadar umursamadığını söyledi…

SV: Evet, benim için büyük bir fark yaratıyor!

"Dışardan farklı görünüyor olsa da, takım içinde daha iyi olmak için çok şey yapıldığını biliyorum.
“Dışardan farklı görünüyor olsa da, takım içinde daha iyi olmak için çok şey yapıldığını biliyorum.

S: Dördüncülüğü tutmak için tabii ki Pazar günü senin için işler yolunda gitmedi. Bugünkü sonuçlardan sonra kendinden emin misin?

SV: Eh, ikinci seans açıkça daha iyiydi ve ben araçta ilk seansa göre çok daha rahat hissettim. Ve yarış da Pazar günü ikinci seansla aynı zamanlarda olacağına göre koşulların bize yardım edeceğine çok eminim. Uzun stint muhtemelen umduğum kadar iyi değil fakat önceki tüm stintler bende oldukça rekabetçi olabileceğimiz inancını bıraktı. Fakat dürüst olmak gerekirse diğerlerinin yaptıklarına çok bakmadım.

S: Dört şampiyonluk kazandın, hala daha fazlasını eklemeye hevesli misin?

SV: Bu bir şaka mı? Kemerimizin altında kaç tane şampiyonluğumuz bulunursa bulunsun, hepimiz şampiyon olmak için buradayız. Bu bir şekilde yaşamdan daha büyük bir mesele. Her şey onun etrafında dönüyor! Tabii ilk şampiyonluk çok özel bir şey. Kendime bunu yapabileceğimi ispatlayabilmiştim. Sonraki şampiyonluklarla biraz daha rahatlamıştım, fakat hırs her zaman var. Asla ölmez.

S: Şampiyonluk savaşının ön sıralarda verileceğini varsayarak, sonucun üzerinde ne kadar etkin olabilir?

SV: Söylemek zor. Ve nihayetinde ben o sürece dahil olmak istemiyorum. Dürüst olmak gerekirse benim en iyi durum senaryom onların önünde olmak! Fakat bunun için yarın ve Pazar günü her şeyi doğru yapmamız gerekiyor. Genel olarak sezon boyunca bir parça hız eksiğimiz olduğunu söylerdim, bu da bugün değişmedi, yani kolay bir Pazar günü olmayacak, fakat sahip olduğumuz her şeyle birlikte savaşacağız!

S: Pazar günü şampiyon kim olacak, tahminin ne?

SV: Bunu bulmak için buradayız! Ama neticede kimin şampiyon olacağını düşünmek bizim odağımız değil. Bizim kendi başımızın çaresine bakmamız ve mümkün olan en iyi hafta sonunu ortaya koymamız gerek.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz