Röportaj: Şampiyonanın Zirvesindeki Nico Rosberg

0

Abu Dhabi, geçmişte Nico Rosberg’e şampiyonluk acısı yaşatmış bir yerdi, ama bu sefer farklı. Matematiksel olarak açık bir şekilde avantajlı olan taraf Nco Rosberg, takım arkadaşı Lewis Hamilton’ın 12 puan önünde lider durumda. Pazar günkü yarışta Hamilton kazansa bile Rosberg 3. olması halinde şampiyonluk tacını elde edecek.

Peki o Yas Marina hafta sonunda nasıl bir yaklaşım sergileyecek ve geçmişteki hayal kırıklıklarını geride bırakıp nihai ünvanı elde edebilecek mi?

Soru: Nico, bu hafta sonu sürücüler klasmanı şampiyonluğunu kazanma şansını nasıl değerlendiriyorsun?

Nico Rosberg: Doğrusu ikimizde, ben ve Lewis, iyi bir şansa sahibiz. Ancak, bunun dışında bu konuyla ilgili daha fazla düşünmedim.

Böyle bir durumda olduğum için bile aşırı derecede mutluyum ve tam da bu noktada olmak için tüm yıl boyunca sıkı bir şekilde çalıştım. Her zamanki gibi motive oluyorum. Bu hafta sonu en iyi performansımı gösterebilmek benim için çok önemli. Bu yüzden sezonun daha önceki bütün yarışlarında yaptığım gibi devam edeceğim. İşte böyle yaptım ve bir şeyi değiştirmememin nedeni de tam olarak bu.

Ayrıca ekibin geri kalanı ve özellikle benim çevremdeki insanlar da bu hafta sonu diğer yarış hafta sonları davrandıkları gibi davranacaklar.

Soru: Gerçekte Formula 1 Dünya Şampiyonu olduğunu düşündüğünde aklına ne tür duygular geliyor?

Nico Rosberg: Bu konu hakkında gerçekten mutluyum. Harika hissettiriyor ve bugüne kadarki en iyi durumdayım. Ailemle birlikte Abu Dhabi’ye gelmeden önce harika bir zaman geçirdim ve aynı zamanda şaşırtıcı bir eğitim şanşı da buldum. Buraya son derece iyi hazırlanmış olarak geldim. Şu an gerçekten önemli olmasa bile ve Pazar günü sıfırdan başlayacak olsam da bu pistin bana oldukça uyduğunu ve geçmişte bazı başarılı anlar yaşadığımı söylemeliyim. İçinde bulunduğum durum harika ve bana inanın bu yarışı gerçekten kazanmak istiyorum. Büyümemi, her gün daha da iyi hale gelmemi ve zor durumlardan ders almamı sağlayacak her şey ile ilgileniyorum. Bu hafta sonuyla ilgili karnımda iyi şeyler hissediyorum ve kazanmak için yarışacağım.

Bu hafta sonu hakkında iyi hislere sahibim - Harika hissettiriyor ve bugüne kadarki en iyi şekildeyim.
“Bu hafta sonu iyi hislere sahibim – Harika hissettiriyor ve bugüne kadarki en iyi durumdayım”, Nico Rosberg

Soru: Şimdiden bir baskı hissediyor musun?

Nico Rosberg: Şu an tam olarak değil, sadece Perşembe olduğu için. Ama eminim, önümüzdeki iki gün boyunca adrenalin seviyem artacak. Ancak bu herhangi bir F1 hafta sonunda meydana gelir, bunun gibi hafta sonları zaten çok yoğundur. Bu başlangıçtan bitişe kadar bir mücadeledir ve niçin yarıştığımın sebebi de tam olarak budur. Ben, son 3 yıldır yarış hafta sonlarına grid üzerindeki en iyi araçla geliyorum. Buna daha önce kim sahip oldu? Bu size ekstra motivasyon sağlıyor. Temelde biliyorum ki, iyi sürer ve hata yapmazsam pole pozisyonunu ve aynı zamanda yarışı kazanabilirim. Bu harika bir duygu ve bununla ne kazanıp ne kazanamayacağım Pazar günü yarıştan sonra tartışacağım bir şey.

Soru: Puan durumunda lider olman dışında, takım arkadaşına karşı kendinde başka bir avantaj olduğunu görüyor musun?

Nico Rosberg: Kesinlikle puan durumunda bir avantaja sahip olmak daha iyi. Bu basit bir şekilde matematik. Geri dönüp 2014’ü düşündüğümde farklı bir durumda olduğum için gerçekten mutluyum. Bu kesinlikle çok zor bir andı. Bu durumdan daha güçlü çıkabildiğim için kendi adıma çok mutluyum.

Soru: Teknik bir sorun yaşamadığın takdirde bu hafta sonu kaderin kendi ellerinde olacak. Geçtiğimiz sezonun ardından bu noktaya geleceğini düşündün mü? Bazen şampiyonluk için tek atış hakkın vardır.

NR: Geçtiğimiz yıl Austin’de dünya şampiyonluğunu kaybettiğimde, bu durum hakkında çok düşünmüştüm. Ve sonra arka arkaya 7 yarış kazandım. Ancak beni yanlış anlamayın; bunun tekrar olmasını istemiyorum, orası kesin. Ama evet, beni daha güçlü hale getiren tüm bu zorlu durumların yüzünden şu an bulunduğum yere geldiğimi düşünüyorum. Şahsen, her şeyin parlak güneşli olması halinde, şu an bulunduğum noktada olmazdım.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz