Röportaj: Jenson Button

0

McLaren’le iki yıl daha kontratı bulunsa da, Jenson gelecek seneye direksiyon başında olmayacak. Biz de Jenson’la kariyerinin son Formula 1 yarışı öncesi geçmişini, geleceğini ve sporu konuştuk.

Soru: Jenson, aktif F1 yarış kariyerin Abu Dhabi’deki sezon finalinden sonra bitiyor, en azından şimdilik öyle görünüyor. Geriye yaslanıp Formula 1’deki uzun yıllarını düşündüğünde, aklına ne geliyor? Eğlenceli şeyler, üzüntülü şeyler…

Jenson Button: Söylemek için hala çok erken. Her nasılsa pek doğru hissettirmiyor, çünkü bitmeden bitmez!

S: Peki ya iyi ve kötü zamanlar?

JB: Tabii ki her kariyerin inişleri ve çıkışları var. Her zaman durgun bir kariyer yerine büyük inişler ve büyük çıkışları tercih ederim. Ve öyle de oldu! (Gülüyor) Kesinlikle inişlerim ve çıkışlarım oldu. Çıkışları çok net hatırlıyorum ve her insan evladı gibi inişleri unutmaya çalışıyorum. Brezilya’da finiş çizgisini geçip şampiyon oluşumu kesinlikle hatırlıyorum. İlk defa Formula 1 aracı sürüşümü de hatırlıyorum, çok özel bir şey olduğu için asla unutabileceğiniz bir şey değil. 1999 yılında bir McLaren’di. Silverstone’daydı. Britanya Formula Ford şampiyonasını ve yılın genç sürücüsü ödülünü kazanmamın bir “ödülüydü.” Çok fazla tur atmaya iznim yoktu, ama “hey, bu eğlenceli” diye düşündüm “tam bana göre” dedim. İlk düzgün testim sonrasında Prost’laydı. Barcelona’daydı ve finiş çizgisine geldiğimde yüzümde kocaman bir gülümseme vardı. Bir çok mutlu anım var fakat bunları kitabım için saklıyorum!

button-1
“(Burada kalmak) yeni bir şey öğrenebilmek ve öğrenmek istemekle alakalı.”

S: Formula 1’de inanılmaz uzun bir süre kalabildin. Bu başarması basit bir şey değil. Bu başarınla ilişkili bir sırrın var mı?

JB: Sır yok. Tahminimce Formula 1’de uzun süre kaldım ve kalmak istedim çünkü sürekli değişiyor. Yeni bir şey öğrenebilmek ve öğrenmek istemekle alakalı. Sürekli aynı kalan diğer sporlara göre büyük bir fark bu. Formula 1 sürekli değişiyor. Sahip olduğunuz performans ve paket sürekli değişiyor ve mücadeleniz de değişiyor. Beni heyecanlı tutan ve her sene daha fazlası için geri gelmemi sağlayan şey buydu.

S: Aslında 16 yıl boyunca hep daha fazlasını almak için geri döndün ve sürekli maaş alan alan bir pilot olarak döndün, para ödeyen değil. Bugünlerde başarması epey zor bir şey bu.

JB: Eh, evet. Sürmek için asla para vermedim. Ve bu Britanyalı sürücüler için başarması çok zor bir şey, çünkü sporda destek çok az. Hükümet bizi fonlamıyor ve etrafta çok sponsor da yok. Güney Amerikalı sporcular büyük sponsorlarından ya da hükümetlerinden çok daha fazla destek alıyorlar.

S: Sponsorların senin için kapıları ardına kadar açmasından hiç faydalanmamış biri olarak, senin yeteneklerinin en iyi destekçin olduğunu söyleyebilir miyiz? Bir Formula 1 pilotunun DNA’sında burada hayatta kalmak için üç olmazsa olmaz şey ne olmalı?

JB: Öğrenmeye istekli olmak, bu aynı zamanda seni heyecanlı tutacak bir çevre anlamına da geliyor, çünkü zamanla sıkılıyorsun. Tabii ki şansa da ihtiyacın var ve tabii ki bunun için de yarış ekibinin, teknik kabiliyetinin ve partnerle ve sponsorla çalışabilmeye ihtiyacın var. Ve tabii ki hızlı olman gerek. Bu olmadan hiçbir şey uzun vadede fayda etmez.

S: Ne kadar “politik” olmak lazım?

JB: Formula 1 pilotları politik varlıklar değiller demek isterim. Evet, medyanın istediği kadar açık değiliz fakat bunun politikayla alakası yok.

Bir çok mutlu anım var fakat bunları kitabım için saklıyorum!
Bir çok mutlu anım var fakat bunları kitabım için saklıyorum!

S: Ama bazı sürücüleri medyayı kendi çıkarları için sıkça kullandıklarını görüyoruz…

JB: Kimi kast ettiğini bilmiyorum. Mesela Lewis, sosyal medyada büyük bir takipçi kitlesi var ama bu tabii ki olacak, o üç kere dünya şampiyonu olmuş biri. Eğer üç kere dünya şampiyonu olmamış olsaydı böyle bir takipçi kitlesine ulaşamazdı. Eğer Lewis’inki gibi bir pozisyondaysanız ve bir fotoğraf paylaşırsanız tabii ki göze çarpmaması diye bir şey söz konusu değil. Ve gerçekte bu onları taraftarlar için yapıyor.

S: McLaren’de 2017’de danışmanlık görevine devam edeceksin, yani spora yakın kalacaksın. Padoktaki en tecrübeli kişilerden biri olarak sesin de duyuluyor. Formula 1’de neyi değişmek istiyorsun?

JB: Formula 1’i ben yönetiyor olmadığım sürece, ki olmayacağım, F1’de hiçbir şeyi değiştirmek istemem. McLaren konusunda, işim araçları geliştirmekle alakalı olmayacak çünkü sürmeyeceğim. Sürücülerin (araçla ve takımla ilgili) geri dönüşlerini dinleyip bunu takımın bunları anlaması konusunda yardım etmeye çalışacağım, çünkü bu her zaman kolay olmuyor. Benim hedefim veya işim takımı inşa etmeye, iyileştirmeye yardım etmek. Eğer bir takıma uzun bir süre için bir noktadan baktıysan ve bir anda geri çekilip başka bir noktadan bakma fırsatı yakalarsan, eminim öğrenilecek çok şey var.

S: Hiçbir pilot Formula 1’e başkalarının yardımı olmadan giremiyor. Bu yolda sana kimler yardım etti?

JB: Tabii ki babam benim kariyerimde önemli bir rol oynadı. Yarışa başlamamın sebebi oydu. Rallikrosta yarışıyordu ve ben de onu izlemeyi çok seviyordum. Lastik kokusunu seviyordum. Gürültüyü seviyordum. Sadece beş veya altı yaşımdaydım. Yarıştığımda podyumdayken aldığım ilgiyi sevdim, kazanmayı sevdim ve kupamın diğerlerininkinden büyük olmasını sevdim! Biz hepimiz burada başkalarının kıçına tekme atmayı seviyoruz! (Gülüyor) Kazanmak tabii ki kariyerimi ilerletmeme, sonunda Formula 1’e gelene kadar daha iyi araçlara ve daha ciddi kategorilere doğru geçmeme yardımcı oldu.O aşamada vefat ettiği güne kadar hep saygı duyduğum David Robertson etrafındaki bir grup tarafından menajerliğim yapılıyordu.

"Hedefim veya işim takımı inşa etmeye, iyileştirmeye yardım etmek."
“Hedefim veya işim takımı inşa etmeye, iyileştirmeye yardım etmek.”

S: Formula 1 yüksek profile sahip bir yarış serisi ve bu da özel hayatın pek kolay olmadığı anlamına geliyor…

JB: Eh, bu da dünyanın en iyi işini yaparken, bir Formula 1 aracını sürerken ödediğiniz bedel. Evet, bazen biraz rahatsız edici oluyor fakat neticede bir sporcusunuz, hayatını alenilikten, ünlülükten kazanan bir şarkıcı veya aktör değil. Ama hiçbir iş mükemmel değil. (Gülüyor) Gelecek yıldan itibaren eminim çok daha basit bir hayatım olacak.

S: Hala hedeflerin var mı? Formula 1 için biraz yaşlı olabilirsin fakat diğer kariyerler için 36 yaşında bir adam hala en iyi zamanındadır…

JB: Her zamankinden daha fitim. Amatör olarak, profesyonel değil, kendi yaş grubumda triatlon dünya şampiyonu olmayı hedefliyorum. Ve Le Mans’ta yarışmayı çok severdim. Rallikros yapılacaklar listemde. Yapmak istediğim çok fazla şey var.

S: Formula 1’den kazandığın parayla ilgili çok titiz, tutumlu olduğuna dair bir söylenti var…

JB: Ama çok israf ettim, aslında israf etmedim, çok para harcadım. Bu dünyanın etrafında çokça seyahat etmenin getirdiği bir gerçek. Yani keyifini çıkarmanız lazım, yoksa parayı öbür tarafa götüremiyorsunuz. Umarım bir gün çocuklarım olursa onlara bırakacak bir şeyim olur. Muhtemelen bir gün kendime şöyle soracağım: “Bunu kazandığımda nereye vardım?” (Gülüyor) Ama hala iyi olacağıma eminim. Kimse benim için endişelenmemeli.

S: Abu Dhabi yarışından sonra senin için endişelenmeli miyiz? Gerçekler ısırdığında?

JB: Abu Dhabi hafta sonu kesinlikle duygusal olacak. Son birkaç yıl babam için babam olmadan çok zor olurdu. Yani evet, son yarışım zor olacak, ama annem orada olacak, kız kardeşlerimden biri orada olacak, bir sürü arkadaşım olacak. Yani özel bir hafta sonu olacak. Bir son olmayacak, yeni bir başlangıç olacak.

Kaynak: F1.com

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz