Resmi: Toro Rosso Honda’ya Geçiyor!

0

Toro Rosso, Honda’yla üç yıllık sözleşme imzaladı. Böylece Red Bull destekli takım için Renault dönemi kapanmış oldu ve Honda’nın yeni Concorde anlaşmasıyla birlikte F1’de olacağı kesinleşti.

McLaren’in Honda motorundan verim alamaması, Formula 1’de birçok şeyi değiştirdi. Fernando Alonso’nun isyan bayrağını çekmesiyle birlikte başlayan tartışmalar McLaren cephesinin de tarafını belli etmesiyle birlikte Honda’nın eline iki seçenek vermiş oldu. Honda ya Toro Rosso’ya geçecek ya da spordan çekilecekti.

Görüşmelerle birlikte Renault-Honda-Toro Rosso-McLaren tarafları kendi arasında anlaşmaya vardılar. Bu tabloya göre McLaren gelecek sezon Renault motoru kullanacak, Toro Rosso ise Honda’ya geçecek. Bunun karşılığında Carlos Sainz JR ise Renault sürücüsü olacak.

Konu hakkında bugün açıklamalar yapan Toro Rosso yöneticisi James Key de çalışmalara başladıklarını duyurdu. İlk adım 2018 aracını Honda motoruna göre yeniden düşünmek olacak. Ancak Key büyük değişiklikler beklemiyor:

“Tümden bir değişikilkten ziyade planlarımızın adaptasyonu olacak ve biz de iki tarafın da tarihleri yetiştirebileceğinden emin olmak için Honda’yla birlikte tasarımımızı ve üretim etkinliğimizi yeniden planlama sürecindeyiz.”

“(Sözleşmenin açıklandığı) zamanla ilgili yüzleşmemiz gereken bazı zorluklar var fakat Toro Rosso geçmişte zamanlamayla ilgili birçok görevle yüzleşti ve bununla yüzleşecek esnekliğe de sahip.”

“Araç mimarisi, güç ünitesi gereksinimleriyle birlikte olacak. Şasi ve vites kutusu tasarımlarımız aynı şekilde adapte olmaları için gözden geçiriliyorlar.”

“Benzer şekilde başlangıçtan itibaren bütün bir paketin performansını maksimize ettiğimizden emin olmak için Honda’yla güç ünitesinin konumlandırmasında performans açısından yakın şekilde çalışıyor olacağız.”

Toro Rosso’nun Honda ile kaç yıllığına anlaştığı henüz açıklanmasa da anlaşmanın birden fazla yılı kapsayacağı anlaşılıyor.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz