Red Bull 2019’da Honda ile Anlaşmak Zorunda Kalabilir

0

Red Bull, mevcut motor ortağı Renault’nun gelecek yılın sonunda motor tedarik anlaşmasını sonlandırmasıyla 2019’da Honda motoruna geçmek zorunda kalabilir.

Bir dizi görüşmenin ardından McLaren ve Toro Rosso, mevcut tedarik anlaşmalarını değiştirmeye hazırlanıyor.

Honda’nın gelecek sezon Toro Rosso ile birlikte kayda değer bir gelişim sağlaması halinde, Red Bull’un 2019’da Toro Rosso’ya eşlik ederek Japon üreticiden güç ünitesi tedarik etmesi bir seçenekti. Fakat şimdi, Red Bull’un bunu uygulamaktan başka bir seçeneği olmayabilir gibi görünüyor.

Autosport, Red Bull ve Renault’nun mevcut anlaşmasının 2020 sonunda biteceğini anlasa da bu anlaşma resmi olarak asla doğrulanmadı.

Bununla birlikte, Red Bull-Renault birlikteliği Toro Rosso’dan ayrılmanın bir parçası olarak Fransız üretici tarafından iptal ediliyor.

2015 yılının sonunda Renault ile olan anlaşmayı sonlandırmak isteyen Red Bull, Ferrari ve Mercedes’in kapısını çalmış fakat iki üreticiden de olumsuz yanıt alınmıştı.

Bu durum, Red Bull’un 2019’da Honda’yla çalışmaya başlamaktan başka seçeneği olmadığı anlamına geliyor. 2015’teki durum göz önüne alındığında Renault ve Red Bull’un tamamen ayrılması bir sürpriz olmayacak.

Red Bull ve Honda, MotoGP’de zaten birlikteler ve anlaşma Toro Rosso’yla olduğu gibi Milton Keynes merkezli ekip için de önemli mali avantajlar sağlayacak. Çünkü bu anlaşmayla Red Bull motor için artık ücret ödemeyecek.

Aynı zamanda Honda’dan fon tahsis etme ihtimali de kuvvetle muhtemel ve bu, Red Bull patronu Dietrich Mateschitz’in mali bağlılığının ciddi miktarda azaltılacağı anlamına geliyor.

Red Bull’un kullanacağı motorlar TAG Heuer logosuna sahip olmasa da ünlü saat markası ile olan sponsorluk anlaşması da korunabilir.

Bununla birlikte, gelecek sezon bazı gelişimler yapması için izin verilse de Honda’nın 2019’daki potansiyel form durumuna ilişkin birtakım soru işaretleri bulunuyor.

Renault ayrılığı doğrulanırsa, önümüzdeki sezon sözleşmesi sona erecek olan Ricciardo ve gerekli performansa sahip olamazsa sözleşmesini sonlandıracağı düşünülen Verstappen’in 2019 sezonunda rakip takımlar tarafından yoğun ilgi göreceği düşünülüyor.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz