Rakamlarla Abu Dhabi GP

0

Abu Dhabi’de düzenlenen yarış esnasında pist sıcaklığı değişiminin çift hanelere ulaştığını biliyor muydunuz? Peki 10 pilottan daha azının Abu Dhabi’de podyuma çıkabildiğini? Bu yazıda, Abu Dhabi GP’si öncesi bazı etkileyici istatistikleri sizler için listeleyeceğiz.

5

Abu Dhabi’de ilk kez yarış düzenlenen 2009 yılından sonra yenilenip takvime dahil olan veya ilk kez takvime giren pist sayısı. Bu pistler; Austin, Sochi, Mexico City, Baku ve Spielberg.

21

Abu Dhabi’de bir sürücünün kazandığı en fazla pozisyonun sayısı. 2012’de Sebastian Vettel sergilediği muhteşem performans sonrası son sıradan 3. sıraya yükselmişti.

240

km/h cinsinden, Abu Dhabi’de bulunan Ferrari lunaparkındaki Formula Rossa hız treninde elde edilen en yüksek sürat.

Kimi Raikkonen, Abu Dhabi tarihinde ilk çizgiden start almadan yarış kazanan tek pilot.
Kimi Raikkonen, Abu Dhabi’de ilk çizgiden start almadan yarış kazanan yegâne pilot.

4

Abu Dhabi GP’sinde en düşük grid pozisyonundan kazanılan yarış; Kimi Raikkonen 2012 Abu Dhabi GP’sinde Lotus’uyla 4. sıradan kalkarak yarışı kazanmıştı.

0.852

sn cinsinden, Abu Dhabi’de kaydedilen en küçük yarış zaferi farkı. Kimi Raikkonen 2012 Abu Dhabi GP’sini Alonso’nun önünde kazandığında ikili arasında sadece 0.852 sn fark vardı.

Yas Marina Circuit, Abu Dhabi, United Arab Emirates Sunday 4th November 2012. Kimi Raikkonen, Lotus E20 Renault. World Copyright:Steven Tee/LAT Photographic ref: Digital Image _14P2431

 

72

km/h cinsinden, Yas Marina pistinin en yavaş virajı 7. virajda görülen sürat.

2

5.09

Yas Marina pistindeki bir turda frenleme esnasından ölçülen en yüksek G kuvveti. 8. viraja gelirken pilotlar bu kuvvete maruz kalıyorlar.

vettel
Sebastian Vettel’in son sıradan 3. sıraya yükselirken elde ettiği pozisyon sayısı; 21

 

3,740

55 turluk Abu Dhabi yarışı boyunca bir F1 pilotunun değiştirdiği vites sayısı.

15

derece cinsinden, Abu Dhabi GP’sinde güneş battıktan sonra pist sıcaklığı 15 derece düşüyor.

F1 Grand Prix of Abu Dhabi - Race

6

Yas Marina pistindeki 21 virajın 6’sı 100 km/h’den daha düşük süratte geçiliyor. Takvimde sadece Monaco ve Singapur Abu Dhabi’den daha fazla yavaş virajı barındırıyor.

9

Abu Dhabi’de podyum elde eden pilot sayısı. Bunlar; Sebastian Vettel (4 kez), Lewis Hamilton (4 kez), Jenson Button (3 kez), Fernando Alonso (2 kez), Mark Webber (2 kez), Kimi Raikkonen (2 kez), Nico Rosberg (2 kez), Felipe Massa (1 kez) and Valtteri Bottas (1 kez).

Felipe Massa, Pazar günü 250. yarışın başlangıcına ulaşacak.
Felipe Massa, Pazar günü 250. yarışın başlangıcına ulaşacak.

21

Abu Dhabi ilk kez bir F1 takviminde 21. sırada yer alan yarış olacak. 2016, F1 tarihinin en uzun sezonu olma ünvanını taşıyor.

272

Lewis Hamilton(138) ve Sebastian Vettel(134) ikilisinin Abu Dhabi’de lider gittikleri tur sayısı, bu yarışta lider giden diğer bütün pilotların toplamının 2 katından daha fazla.

194.789

km/h cinsinden, bugüne kadar düzenlenen Abu Dhabi GP’leri içinde en yüksek ortalama sürate sahip yarış, 2009 yılında Red Bull sürücüsü Sebastian Vettel tarafından kazanılmıştı.

5

3

Abu Dhabi’de en çok yarış kazanan ekip Red Bull’un elde ettiği zafer sayısı. Mercedes Pazar günü yarışı kazanması halinde Red Bull ile eşitlik sağlayacak.

4

 

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz