Raikkonen: Red Bull’un Cuma Performansı Yanıltıcıydı

0

Raikkonen, Ferrari’nin Singapur GP’si sıralama turlarında Red Bull’u geçmesinin ardından, Cuma antrenmalarına bakarak yorum yapmanın saçma olduğunu düşünüyor.

Daniel Ricciardo, Cuma antrenmanlarını Lewis Hamilton’ın 0.7 sn, Kimi Raikkonen’in ise neredeyse 2 sn önünde lider tamamlamıştı.

Red Bulları 0.3 sn farkla geride bırakıp pol pozisyonunu kazanan Sebastian Vettel ise sıralama turlarından önce yapılan 3. antrenmanlarda, Max Verstappen’in yaklaşık 0.1 sn gerisindeydi.

Son turunda hata yapmasaydı, muhtemelen Kimi Raikkonen de Vettel ile benzer bir tempo yakalayabilecekti. Finlandiyalı pilot, Vettel’in elde ettiği sonucun Cuma antrenmanlarının ne kadar yanıltıcı olabileceğinin bir göstergesi olduğunu düşünüyor.

“Sıralama için her şey değişmiş gibi görünüyordu. Ama bunu başka hafta sonlarında da görmüştük.”

“Bazı takımlar haftanın başlarında çok hızlı olabilirler. Ama daha sonra herkes biraz birbirine yaklaşıyor ve bir yerde toplanıyor. Farklı yakıt yükleri ya da turlarla, birini iyi göstermek çok kolay.”

“Cuma zamanlarına bakmak ve “bu takım diğerlerinin önünde olacak” demek biraz saçma. Çoğu zaman herkes bir yerde toplanıyor. İlk üç takım genellikle birbirine daha yakın.”

“Dünden beri biz, en azından ben, Red Bull’a yakın bir yerde değildik. Bugün, bazı hatalar olmasaydı ikimiz de onların önünde olabilirdik.”

Raikkonen, zorlu bir Cuma günü sonrasında Ferrari’nin, gidişatı değiştirmek için, aracı geliştirmekle ve diğer özelliklerini de korumakla uğraştığını söyledi.

Sıralama turlarını Daniel Ricciardo’nun 0.2 sn gerisinde dördüncü sırada tamamlayan Raikkonen, aracında rahat hissetmediğini söyledi.

“Zor bir hafta sonu oluyor. Sıralamalar şu ana kadar en iyisiydi. Ama yine de kesinlikle kolay gibi gelmedi.”

“Sadece beklediğim gibi gelmedi. Mücadele ettim ve iyi bir tur elde etmeyi denedim. Ama hata yapmak ve zaman kaybetmek kolaydı.”

“Birçok viraj ve hata yapmanın kolay olduğu birçok alanla, zorlu bir pist. Sınıra dayanırsınız, bazen paçayı kurtarırsınız, bazen kurtaramazsınız.”

“Tamam, nerede olursa olsun hiçbir zaman kolay olmayacak. Ancak anlamlı olacak şeyler bekliyorsunuz.”

“Bu, farklı sorunlarla mücadele etmek. Bir tanesini geliştiriyorsunuz, ancak başka bir tanesini meydana getiriyor. Bunlar ufak şeyler.”

“Dördüncü sırayı aldım çünkü sıralamadan öncesine kadar olan (zamana) bakarsanız, çok daha kötü olabilirdi.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz