Prema Racing: “Ferrari Genç Pilotu Leclerc’in F1’e Terfi Etmemesi Mantıksız”

0

Formula 2 şampiyonası lideri Charles Leclerc’in takım patronu, Monakolu genç pilotun 2018’de Formula 1’e terfi edememesinin mantıksız olacağını söylüyor.

Prema Racing takım yöneticisi Rene Rosin, Kimi Raikkonen tarafından geleceğin yıldızlarından biri olarak lanse edilen Leclerc’in, F1’de bir Grand Prix’e adım atmaya hazır olduğuna inanıyor.

Leclerc, Macaristan Grand Prix’inin hemen ardından, Ağustos ayında, testlere katıldıktan sonra üst üste ikinci yılında da İtalyan takımın sezon ortası genç pilot testlerine katılmış oldu.

Geçtiğimiz sezon Haas için Cuma antrenmanlarına katılan 19 yaşındaki pilot, Ferrari ile İsviçreli takım Sauber’in anlaşmasının bir sonucu olarak gelecekte Sauber pilotu olabilir.

Rosin, 2016 GP2 Serisinde (GP2, F2’nin önceki adıydı), Prema Racing’in sırasıyla birinci ve ikinci pilotu olarak yarışan Pierre Gasly ve Antonio Giovinazzi’nin F1 koltuklarına sahip olmaları gerektiğini söyledi.

Gasly, bu sezon Red Bull’u yedek pilotluk görevini üstleniyor ve bunun yanında Japonya Super Formula serisinde yarışıyor.

Ferrari yedek sürücüsü Giovinazzi ise, 2017 sezonu öncesinde RoC’da kaza yapan Wehrlein’in yerine Sauber ile 2 yarışa çıktı ve ara sıra Haas ile Cuma antrenmanlarına katılıyor.

Autosport’a konuşan Rosin: “Antonio gibi, Pierre gibi, Charles gibi pilotların Formula 1’de olması gerekiyor, çünkü bunu tamamen hak ediyorlar” dedi ve ekledi:

“Charles’ın bu yıl her şeyi yönetmesi, gerçekten inanılmaz bir şeydi ve bu yüzden gerçekten bir şansı hak ediyor.”

“Onu F1 aracına koymak zorunda olduklarını düşünüyorum, aksi halde destek formula serilerinin anlamı nedir?”

“F1 alanına en iyi sürücüleri destekleyemiyorsak Formula 1’in anlamı ne olacak?”

“Stoffel Vandoorne şimdi Formula 1’de, aynı zamanda GP2 Şampiyonu olduğunda, başlangıçta Süper Formula’da park edilmişti.”

“Eğer bu sürücüler Formula 1’e girmeyi başaramazlarsa, Formula 2, Formula 3 ve Formula 4’te olma mantığı nedir – bu çocuklar F1’in hayalini kuruyor ve bunu yapamayacak durumda olurlarsa bunun anlamı yok.”

Rosin ayrıca, 2017’de gençlerin kademesinde Ferrari himayesindeki beş deneyimli çalışanıyla, Prema’nın bir F1 takımıyla çalışmayı değerlendirmeye istekli olacağını söyledi.

“Neden olmasın? Formula 1 her takım için bir rüyadır, sadece sürücüler için değil mühendisler için de.”

“Elbette bunun bir rüya olduğunu biliyorum ve onu elde etmek gerçekten zor olacak.”

“Bu noktaya gelmek için bir şeyler yapmak ve motorsporlarının yapısında birçok değişiklik olması gerekiyor.”

“Bu, her şeyin nasıl organize edildiğine bağlıdır ve bir müşteri aracında organize olmanın mümkün olduğunu düşünüyorum, ama elbette bugünkü durumda değil.”

“Bu, planlanması gereken bir şey, kararlaştırılması gerekiyor ve düzenlemeler açısından da geliştirilmesi.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz