Pist Dışı: Sosyal Medya’nın Kazananı Kim?

0

Pilotların ve takımların önemli anları paylaşmaları ve hayranlarıyla iletişim kurmaları için sosyal medya giderek daha önemli bir araç haline geliyor, ancak şu anda pist dışındaki sosyal medya savaşının en üstünde kim var?

Gelin GPUpdate.net’in hazırladığı içerikle sorumuza cevap arayalım.

Bu genel bakışta, en çok kullanılan sosyal medya araçlarından üçü olan Facebook, Twitter ve Instagram’daki resmi hesaplardan takipçi sayıları ve beğenileri toplanmıştır.

Ferrari takımı pilotları Sebastian Vettel ve Kimi Räikkönen gibi bazı pilotlar sosyal medyayı kullanmıyorlar; bu da aşağıdaki grafiklerden yoksun oldukları anlamına geliyor.

Facebook’ta Pilotlar:

Hamilton, resmi sayfasında 4 milyondan fazla beğeniyle Facebook’ta açık ara lider. Yaklaşık 2 milyona yakın beğeniye sahip rakibi Fernando Alonso’nun iki katından fazla. Diğer pilotların resmi sayfalarının 1 milyondan fazla beğenisi yok.

Facebook’ta Takımlar:

Hamilton’ın takımı Mercedes, 11 milyonu aşkın bir takipçi sayısıyla liderliği elinde bulundururken, RedBull yaklaşık 8 milyon kişiyle ikinci sırada ve Ferrari, RedBull’un 3.7 milyon takipçi arkasında 3. sırada geliyor. Yeni takım Haas ise sonuncu sırada.

Twitter’da Pilotlar:

Jenson Button ve Alonso’nun yaklaşık 2 milyon takipçi kadar önünde olan Hamilton, yakın zamanda Twitter’da 4,5 milyon takipçiyi geçti. Ferrari yedek pilotu Antonio Giovinazzi için rakamlar 18 bin takipçiye kadar düşüyor.

Twitter’da Takımlar:

Red Bull, 1.9 milyon takipçisiyle Twitter’ın şaşırtıcı bir şekilde lideri. Mercedes ve Ferrari de birbirlerine ve Red Bull’a oldukça yakın gözüküyorlar. McLaren 4. sıradayken, listenin sonunda yine Haas bulunuyor.

Instagram’da Pilotlar:

Eğer Hamilton’ın Facebook ve Twitter takipçi sayısını etkileyici buluyorsanız daha Instagram istatistiklerini görmemişsiniz demektir. 4.6 milyon takipçiye sahip Britanyalı pilot, en yakın rakibi Fernando Alonso’ya neredeyse 3 milyon takipçi kadar fark atarak açık ara liderliği elinde bulunduruyor.

Instagram’da Takımlar:

Takımların Instagram savaşında ise Mercedes ve McLaren 1.6 milyon takipçi ile liderliği paylaşırken, onları Red Bull ve Ferrari takip ediyor. Arkalarda ise Haas, Force India ve Sauber’in önünde yer alıyor.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz