Pirelli, Vettel’in Lastik Arızasının Yavaş Bir Patlamadan Kaynaklandığını Doğruladı

0
Sebastian Vettel, Britanya GP 2017

Pirelli, Britanya GP’sinin son turlarında Sebastian Vettel’in sol ön lastik arızasının yavaş bir lastik patlamasından kaynaklandığını doğruladı.

Dünya şampiyonası lideri, yalnızca iki tur kala sol ön lastiğin katmanlarına ayrılmaya başlaması sebebiyle pite girmek zorunda kalmıştı ve yarışı yedinci sırada tamamlayabilmişti. Bu sonuç, Vettel ile Silverstone galibi Hamilton arasındaki farkın 1 puana kadar düşmesine yol açarak şampiyonayı iyice kızıştırmıştı.

Öte yandan, Vettel’in takım arkadaşı Kimi Raikkonen de ön sol lastik problemi yaşamış ve yarışı üçüncü sırada tamamlamıştı. Fin pilotun sorununun kaynağından emin olmayan Pirelli, sorunu çözmek için testler yapmaya devam edecek.

Yarışın ardından konuşan Vettel, patlamanın tamamen beklenmedik bir şekilde olduğunu söyledi.

“Çok ani oldu. Valtteri geçtikten sonra tempomu düşürdüm ve her şeyi azaltarak aracı pite götürmeye çalıştım.”

“Elbette biraz yavaşladık, çünkü lastiklerin performansı düşüyordu. Ancak sıra dışı bir şey yoktu. Bu yüzden lastiğin beni yarışın sonuna kadar götürmemesi epey ani oldu.”

Vettel yumuşak lastiklerini yarışın yarısından fazla süre, 32 tur, boyunca kullandı. Ancak Alman pilot soruna bunun neden olmadığını düşünüyor ve Ferrari’nin onları sınırların üstüne çıkmaya zorladığını kabul etmiyor.

“Elbette lastikler yepyeni değildi, 30 küsur tur bu lastikleydik. Ancak aşınma açısından öngördüğümüzün dışında herhangi bir sorun olmamalıydı.”

“Gerçek şu ki, lastik patlamaları şaşırtıcı geldi, kumar oynamak ve yarış sonuçlarımızı tehlikeye atmak gibi değil.”

Pirelli ise Sebastian Vettel’in Silverstone’nun son iki turunda hasar gören lastiğindeki analizini tamamladı. Fakat yapılan açıklamalara göre sorunun kaynağını öğrenmek için biraz daha zaman gerekiyor.

“Pazar öğleden sonra açıkça göründüğü gibi, tam bir soruşturma sonucunda başarısızlığın asıl sebebinin yavaş bir lastik patlaması olduğu teyit edildi. Normalden az basınçla çalıştırılmış lastik başarısızlığa götürdü.”

“Kimi Raikkonen’in hasarlı lastiği, meydana gelen olaya dair daha az kanıt gösteriyor.Bu nedenle Pirelli’nin laboratuvarlarında ve kapalı test tesislerinde daha fazla test ve analiz devam ediyor. Kesin bir sonuca ulaşmak birkaç gün sürecek.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz