Pirelli Pilotlarla Yağmur Lastiklerini Konuştu

0

Pirelli yarış direktörü Mario Isola, Abu Dhabi’de Formula 1 pilotlarıyla buluşup ıslak zemin lastiklerini nasıl geliştirebileceklerini konuştu.

Bu ay başında yağmurlu geçen Brezilya yarışından sonra Pirelli’nin ıslak zemin lastikleri sürücüler tarafından yoğun olarak eleştirilmişti. Mario Isola da Cuma günü Abu Dhabi’deki pilot brifingine katılarak lastiklerin performansını iyileştirmek için yapılabilecekleri tartıştı.

Pirelli zaten lastikleri iyileştirmek için çalışabileceğini söylemişti ve toplantının amacı da sürücülerin kaygılarını daha iyi anlamaktı.

“Çok verimli bir tartışmaydı çünkü ıslak zemin lastiklerini gelişim testlerinde veya yarışlarda çok test etmiyoruz. Islak zemin lastikleri üzerine gerçekten çok az bilgimiz var, özellikle yoğun yağmur lastiği hakkında. Çünkü kurallara göre Cuma günü yağmur lastiğine sahip oluyorlar, yağıyorsa yağmur hamurunu daha çok kullanıyorlar.”

“Yoğun yağmur lastiği çok kullanılmıyor ve yarış esnasında yağmur olursa, gerçek bir test yaşıyoruz. Bu yüzden daha iyi bir ürün yapmak için hangi alanlara ve yöne doğru çalışmamız gerektiğini öğrenmemiz önemli.”

Isola, Pirelli’nin lastikleri geliştirmeye arzulu olduğunun altını çizdi ve pilotların istediklerini elde etmek yolunda doğru hedefleri koymak için önemli olduğunu söyledi.

“Farklı bakış açıları üzerine ilgi çekici bir tartışma yaşadık. İzlemek istediğimiz yönü anlamak üzerine birçok kullanışlı geri dönüş de topladım. Bir karar almamız lazım, hedef ne? Daha ağır yağmur koşullarına uygun bir ürüne gidebiliriz ama sonra sonuçları da hesaplamamız gerekiyor.”

“O zaman yağmur lastiğine erkenden geçmek zorunda mı kalacaklar? Her kararın farklı açıklarını düşünmek zorundayız ve tartışmanın önemli olduğu nokta da bu.”

Ekstra Yağmur Lastiği Mümkün

Isola, muhtemelen bir seçeneğin de pist karakterine bağlı olarak belli yarışlara iki farklı ıslak zemin lastiğini getirmek olduğunu doğruladı.

“Analizimizde göz önüne aldığımız bir açı da şu; Silverstone, Suzuka gibi yüksek enerjili, pürüzlü pistlere gidersek ya da Monaco, Brezilya gibi pürüzsüz ve soğuk koşullara sahip pistlere gidersek, şu anda aynı lastiklerle gidiyoruz. İki farklı ıslak zemin lastiği geliştirmeyi göz önüne almalı mıyız? İkisini birden aynı yarışa götürmek değil tabii fakat bizim belirleyeceklerimize (götürmeyi göz önüne almalıyız).”

“Monaco için birinci tip ıslak zemin lastiği, Silverstone için ikinci tip ıslak zemin lastiği; bu da bir ihtimal.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz