Mercedes Abu Dhabi’deki İsyanı Düşünecek

0

Mercedes takım patronu Toto Wolff, Lewis Hamilton’ın Abu Dhabi’deki isyanını düşüneceğini söyledi.

Şampiyonluğu kazanmak için Nico Rosberg’le arasında iki araca ihtiyaç duyan Hamilton, kasten aracını yavaş sürerek takım arkadaşını arkasındaki araçlara yaklaştırmıştı.

Mercedes duvarı, özellikle süper yumuşak lastiklerle o esnada geriden çok iyi bir tempoyla gelen Sebastian Vettel’e karşı zaferi kaybedeceğini düşündü ve Lewis Hamilton’a tempoyu artırması için sürekli uyarılarda bulundu. Ancak Hamilton takımın taleplerine uymadı ve nihayetinde Mercedes duvarını karşısına almış, onları sinirlendirmiş oldu.

Mercedes, bu sezon pilotlara eşit davranma politikası çerçevesinde hareket etmişti. Bu politikanın örneklerinden biri önde giden pilotun takım tarafından pit stop stratejisinde avantajlı konumda tutulmasıydı. Ancak takım patronu Toto Wolff, Hamilton’ın hareketlerinin takımın yaklaşımını 2017 için yeniden ayarlamasına sebep olabileceğini söyledi. Aynı zamanda olanlardan dolayı Hamilton’a özel bir yaptırım uygulanması fikrini de reddetmedi.

“Genel duruma bakıp ‘bu ne anlama geliyor’ dememiz lazım. ‘Hadi kuralları gelecek sene değiştirelim çünkü böyle kritik yarışlarda işe yaramıyor’ opsiyonundan, onlara yarış içinde daha da fazla özgürlük vereceğimiz opsiyonuna kadar her şey mümkün.”

“Ya da eğer değerlerimize saygı duyulmadığını hissedersek daha sert tarafa geçebiliriz. Bu 180 derece olurdu ve ben de çuvaldızın ucunun henüz nereye gideceğinden emin değilim.”

Wolff, Hamilton’ın neden böyle bir politikayı uyguladığını anlıyor fakat aynı zamanda takıma karşı umumi bir başkaldırmanın yanlış olduğunu da düşünüyor.

“Brackley’deki 1500 kişi ve Daimler’deki 300.000 kişi bir değer yaratıyor ve sen bu değerlere saygı göstermek zorundasın. Bir yapının altını izleyicilerin önünde oymak demek kendini takımın önüne koymak demek. Bu kadar basit. Anarşi bir takımda veya şirkette işe yaramaz. Bir tarafım bunu diyor.”

“Diğer tarafım da, o aşamada bunun şampiyonluğu kazanmak için tek şansı olduğunu ve bir yarış pilotundan aracın içinde bir bekçi köpeği olmasını bekleyemeyeceğinizi söylüyor. “

“Mesele gelecek sene bu problemin üstesinden gelmek için bir çözüm bulmak çünkü bir örneği yaşandı. Bırakın uyuyayım ve bir çözümle geleyim.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz