Lauda Halo’nun Yanlış Karar Olduğunu Düşünüyor

0

Niki Lauda, gelecek yıl FIA’nın Formula 1’de kullanma kararı aldığı Halo’nun sporun popülerliğini zedeleyeceğini düşünüyor.

Bu hafta FIA, kokpit koruma çözümü olarak, Mercedes’in tasarımı olan Halo’yu kullanmaya karar vermiş ve bu karar büyük bir tepkiyle karşılanmıştı.

Niki Lauda da farklı alternatifler üretmenin daha iyi olacağını düşünüyor.

“Kokpit koruması olarak Halo’yu, Red Bull’un Aeroscreen’ini ve kalkanı test ettik ama hiçbiri %100 ikna edici değildi. Böyle bir durumda doğru kararı vermelisiniz, Halo yanlış olanı.”

F1 yeni izleyicileri çekmek için araçların görünüşlerine yönelik revizyona başlamışken Lauda FIA’nın bu kararı vermedeki zamanlamasının doğru olmadığına inanıyor. Lauda’ya göre Halo’yu kullanıma geçirmek geriye atılmış bir adım.

“Daha hızlı araçlarla çok çalışıyoruz ve spora yeni tarftarlar çekmek için izleyicilerle daha yakınlaşıyoruz. Ama şimdi bu, aşırı tepki ile yok oluyor.”

Ayrıca Lauda sporun hala son derece güvenli olduğuna inanıyor. Eski şampiyona göre evrensel olarak desteklenmeyen bir şeyi dayatmaktansa mükemmel olanı bulmak için beklemek daha akıllıca.

“Halo F1’in DNA’sını yok ediyor. FIA, F1’i olabildiğince güvenli yaptı. Tekerlekler daha sıkı bağlandığından, uçan tekerleklerin oluşturduğu tehlike büyük oranda ortadan kaldırıldı. Sürücülerin riski azaldı.”

“Halo’dan %100 daha iyi bir çözüm var. Yoksa diğer üç fikri denemezdik. Aracın görünümünü bozmayan başka bir şey bulup 2019’da kullanmak daha mantıklı olurdu. Bu kadar basit. Daha sonra pişman olacağımız bir şey yapmak için sebep yok.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz