Kimi: Rosberg Bu Yıl Daha İyiydi, Bu Kadar Basit

0

Nico Rosberg’in 2016 yılı boyunca daha iyi bir çıkardığını söyleyen Kimi Raikkonen, bazılarının neden Rosberg’in şampiyonluğunu sorguladığını anlayamıyor.

Abu Dhabi’de Rosberg, Mercedes’e geldiği yıldan beri özlemini kurduğu şampiyonluk için Malezya’da Lewis Hamilton’ın motor patlatmasında sonra avantajlı hale gelmiş ve süreci de sonrasında daha iyi yöneterek şampiyonluğa uzanmıştı. Diğer yandan Mercedes patronu Toto Wolff de, sezon boyunca Hamilton’ın motor problemleri yaşamamış olsa şampiyon olacağını belirtmişti.

Ne var ki Raikkonen, bütün bu sözler yerine önemli olanın sezon sonunda puan durumunun hali olduğunu söylüyor.

“O (Rosberg) daha fazla puan topladı ve neden hak etmemiş olabileceğini anlamıyorum. İkisi de aynı araca sahipti ve o zirveye oturdu. Yani adil bir oyun. O (Rosberg) bu sene daha iyiydi, bu kadar basit.”

Rosberg şampiyonluğu elde etmek için Lewis Hamilton’ın kendisini umutsuzca Sebastian Vettel ve Max Verstappen’e yavaşlatmasıyla birlikte gergin yarışı idare etmek zorundaydı. Podyum dışına çıktığı anda şampiyonluğu ikinci defa son yarışta kaybedecekti.

Hamilton’ın taktiği tartışmalıydı ve Mercedes’i Hamilton’ı cezalandırıp cezalandırmamak konusunda ikilemde bıraktı. Ancak Raikkonen, İngiliz pilotun yaptığında yanlış bir şey görmediğini ve bunun “yarışmak” olduğunu söyledi.

“Bilmiyorum ve nihai sonuç bir nebze değişmedi. Bu yarışmanın bir parçası ve eğer gerçekten tamamiyle absürt bir hale gelseydi, tahminimce hakemler de dahil olurdu. Fakat gördüğüm kadarıyla bir şey yoktu, gerçekten asla çok yakınlaşmadı.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz