Keke Rosberg: Lewis De İki Kere Şanslıydı

0

Keke Rosberg, oğlu Nico’nun dünya şampiyonluğunu kazanacak kadar şanslı olduğu iddialarına Lewis Hamilton’ın iki kere şanslı olduğunu söylerek cevap verdi.

Nico, Pazar günü Abu Dhabi’de babasının 1982 yılındaki başarısını tekrarladı ve ihtiyacı olan podyumu elde ederek gergin finali şampiyon olarak tamamladı. Rosberg, sezonu Mercedes’ten takım arkadaşı Lewis Hamilton’ın beş puan önünde bitirdi ve ibre sezon boyunca sürekli iki pilot arasında gidip gelmişti. Fakat işlerin dramatik olarak koptuğu nokta, Malezya’da Lewis Hamilton’ın motor patlatmasıydı.

Hamilton’ın motor dayanıksızlığı konusu, medyada Rosberg’in şanslı olduğuna dair iddiaların ortaya çıkmasına sebep oldu. Fakat Keke Rosberg olaya farklı bir açıdan bakarak 2014 ve 2015 yıllarındaki Mercedes’in domine zamanlarını işaret etti ve oğlu veya Hamilton’dan şanslı olanın şampiyon olabileceğini söyledi.

“1982 şampiyonluğunu, bir yarış erkenden Monza’da kazanabilirdim. Beşinci bitirmem gerekiyordu ama arka kanadım uçtu. Bir Williams’tan, hayal edebiliyor musunuz? Bu spor böyle. Ya da Jenson’ın süspansiyonunu kırması gibi. Neden? Çünkü kerblere çok sert vurdu, aracı ikiye ayrılmadığı için şanslıydı ve sonra çıkıp ‘ah kötü araba’ dedi. Sürücülerin doğası bu.”

Keke Abu Dhabi’de oğlunun zaferini kutlamadan önce Dubai’de yarışı izliyordu. Keke Rosberg, yarışın son kısımlarında Lewis Hamilton’ın oğlunu Max Verstappen ve  Sebastian Vettel’e doğru yavaşlatmasını izlemenin hoş olmadığını ifade etti. Bölümü izlemenin ne kadar zor olduğu sorusuna da yarışın ilk kısımlarını izlemenin daha zor olduğunu söyleyerek cevap verdi:

“Göreceli olarak kolaydı, son iki tura kadar görmek istemediğimiz şeyleri göreceğimizi düşünüyordum ama neyse ki olmadı. Bence bu şimdiye kadarki en zor spor ve şampiyona, bitiş çizgisine kadar.”

Nico’nun zaferi, babasıyla kendisini Graham-Damon Hill ikilisinden sonra dünya şampiyonu olmuş ikinci baba oğul yaptı.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz