Formula 1 yönetimi, sürüş kusurlarını son yıllarda Süper Lisanslarda uygulanan kınamalar ve ceza puanlarıyla denetliyor. Peki 2017 sezonunun ortasına girdiğimiz şu günlerde listenin ilk sırası kime ait? GPUpdate.net bunu incelemiş biz de sizler için çevirdik…

Bir sürücü bir yarış hafta sonunda çizgiyi aşan bir harekette bulunursa, sorun için bir para cezası, grid cezası ya da zaman cezası gerekip gerekmediğine karar verecek olan komiserler kuruluna sevk edilir. Komiserler kurulu aynı zamanda ceza puanları ve kınamalar da uygulayabiliyor.

Bir sürücü 12 aylık süreç zarfında 12 ceza puanı toplarsa, tüm ceza puanları silinmeden önce Süper Lisansı bir yarış için askıya alınır ve süreç tekrar başlatılır.

Buna ek olarak, bir sezonda 3 kınama cezası alan ve bunlardan 2’si veya daha fazlası sürüş ihlali ile ilişkili olan bir sürücü 3. kınamayı aldığı yarışta veya bir sonraki yarışta 10 sıra grid cezası alır.

Şu anki durumda, bir cambaz çok gergin bir ipin üzerinde yürüyor; Toro Rosso’dan Daniil Kvyat.

Kvyat, geçtiğimiz 12 ay boyunca şampiyona puanından daha fazla ceza puanı biriktirdi ve bunların 7’sini yalnızca son 5 yarışta çetelesine ekledi.

Rus pilot, Kanada’da grid pozisyonu ihlali, Avusturya’da bir kazaya sebebiyet vermesi, Britanya’da piste tehlikeli bir şekilde geri dönmesi ve takım arkadaşı Carlos Sainz Jr ile bir teması tetiklemesi nedeniyle her bir olay için 2 ceza puanı aldı.

Kvyat son olarak Macaristan GP’si sıralama turlarında Lance Stroll’ü engellemesi nedeniyle 1 ceza puanı aldı ve bu ceza puanlarını 2016’nın sonunda biriktirdiği 3 puana ekleyince şu anda sahip olduğu toplam ceza puanı 10 ediyor.

Ceza çocuk Kvyat Macaristan GP’sinin ardından tam tamına 10 ceza puanına sahip.

Kvyat’ın 2016 ABD GP’sinde aldığı 2 ceza puanı 23 Ekim’e kadar silinmeyecek ve bu da Rus pilotun önümüzdeki 6 yarış boyunca 2 ceza puanı alması halinde, yedek kulübesine çekileceği anlamına geliyor.

Yaramazlar listesinin ikinci sırasında 7 ceza puanıyla şampiyona lideri Sebastian Vettel ve Haas pilotu Kevin Magnussen bulunuyor.

Vettel kısa bir süreliğine de olsa 9 puana sahipti fakat Britanya’nın ardından 7 puana düştü; Alman pilot 2017’de yalnızca Azerbaycan’daki o meşhur hareketi nedeniyle 3 puan toplarken diğer 4 puan 2016 sezonunun 2. yarısından geldi.

Azerabaycan’da Hamilton’a tabiri caizse tokat atan Vettel, Britanya’ya kadar 9 ceza puanına sahipti.

Bu arada Magnussen, 2016 ABD GP’sinde elde ettiği 2 ceza puanına, Rusya’da 1 (pist sınırı ihlali), Kanada’da 2 (Sanal Güvenlik Aracı bölümü bitmeden önce geçiş) ve son olarak Macaristan’da 2 (Nico Hulkenberg’i pist dışına itme) daha ekledi ve toplamda 7 ceza puanına ulaştı.

Stoffel Vandoorne, Sergio Perez, Jolyon Palmer ve Sainz Jr’ın tamamı 5 ceza puanına sahipken Nico Hulkenberg ve Esteban Ocon’un 4 ceza puanı bulunuyor.

Son 12 aylık süre zarfında sütten çıkma ak kaşık olan isimler de yok değil. Daniel Ricciardo, Kimi Raikkonen, Marcus Ericsson, Fernando Alonso, Lance Stroll ve Valtteri Bottas ile 2017 başında 2 yarışa çıkan Antonio Giovinazzi son 12 ayda hiç ceza puanı almadı.

Ricciardo, Çin’de milli marşı kaçırması nedeniyle kınama cezası aldı.

Kınamalar açısından, Sergio Perez 2 kınamaya sahip olan tek sürücü konumunda ve bunlardan biri sürüş ihlali nedeniyle verilmiş durumda.

Vettel, Sainz Jr, Stroll ve Riccardo, bu isimlerin hepsi bir kınamaya sahip. Ancak Red Bull sürücüsünün yaptırımı bir sürüş ihlali nedeniyle değildi, tahminlere göre o anda kendine saldıracak bir hedef arayan ‘Bal Porsuğu’ Çin’de milli marşı kaçırması nedeniyle kınama cezası aldı.

Sürücü başına ceza puanları:
Daniil Kvyat: 10
Sebastian Vettel: 7
Kevin Magnussen: 7
Stoffel Vandoorne: 5
Sergio Pérez: 5
Jolyon Palmer: 5
Carlos Sainz Jr.: 5
Nico Hülkenberg: 4
Esteban Ocon: 4
Romain Grosjean: 3
Max Verstappen: 3
Esteban Gutiérrez: 3 (Artık F1’de değil)
Felipe Massa: 2
Lewis Hamilton: 2
Pascal Wehrlein: 2
Jenson Button: 2 (Emekli)
Nico Rosberg: 2 (Emekli)
Felipe Nasr: 2 (Artık F1’de değil)
Daniel Ricciardo: 0
Kimi Räikkönen: 0
Marcus Ericsson: 0
Fernando Alonso: 0
Lance Stroll: 0
Valtteri Bottas: 0
Antonio Giovinazzi: 0 (Tam Zamanlı Koltuğa Sahip Değil)

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz