Honda, 2017 Sezonunda Yaşadığı Sorunların Kökeni ile Alakalı Açıklamalar Yaptı

0

Honda, 2017 motorundaki performans ve dayanıklılığı ciddi şekilde tehlikeye atan dyno korelasyon sorunları hakkında detaylı bir açıklama yaptı.

Japon üretici, gerek dayanıklılık gerekse de performans anlamında zor bir sezon geçiriyor ve yaşanan bu sorunlar McLaren’la olan ortaklığı tehlikeye atmış durumda.

Honda, Azerbaycan GP’sinden itibaren ilerleme kaydetse de mühendisler dayanıklılığı ve performansı geliştirmek için halen yoğun bir çaba sarfediyor.

Yusuke Hasegawa, Honda’nın resmi internet sitesine özel bir röportaj verdi ve 2017 sezonunda ortaya çıkan daha hızlı araçların Japon üretici üzerinde daha fazla yük oluşturduğunu öne sürdü.

“Dyno’da test edemediğimiz çok sayıda parça var, bu nedenle araçta kontrol edilecek bazı fonksiyonlara ihtiyaç duymamız normal.”

“Yakıt tankı en büyük parçalardan biri – yakıt tankı için teçhizata sahibiz fakat araçtaki ile aynı şiddette G Kuvveti ve aynı koşulları yeniden canlandıramıyoruz.”

“Elbette, tasarım vasıtasıyla asıl araç koşullarını teoride düşünmek zorundayız fakat bazen her zaman aynı koşullar olmaz, yakıt tankıyla bazı sorunlar yaşamamızın sebebi işte buydu.”

“İkinci sorun ise titreşimlerdi. Dyno üzerinde (kullandığımız) model daha sert ve daha ağır. Bu yüzden bu, herhangi bir eş zamanlı titreşim yaratmıyor.”

“Fakat araç üzerinde – vites kutusu ve lastiklerle- çok daha düşük seviyede bir durağanlık var.”

“Düşük durağanlık her zaman titreşimler yaratmıyor fakat bu, dyno’dan tamamen farklı ve bu yüzden araç üzerinde devasa bir titreşime katlanmak zorunda kaldık.

“Elbette, araçta belli seviyede titreşimin bizi karşılayacağının farkındaydık fakat bu, beklediğimizden daha büyüktü.”

2018’DE AYNI KONSEPT DEVAM EDECEK

Dayanıklılık geliştirilirken, McLaren Honda’ya daha fazla güncelleme getirme çağrısında bulundu ve Japon üretici Avusturya’dan itibaren 3. versiyon güç ünitesini Alonso ve Vandoorne’un kullanımına sundu.

Sezon sonuna doğru 4’üncü versiyon güç ünitesini çalıştırmayı hedefleyen Honda’nın şefi Hasegawa, ekibin gelecek sezon aynı ayrık türbin ve kompresör konseptine sadık kalmaya karar verdiğini belirtti.

“Gelişimi durdurmuyoruz, güncellemeleri sürdürmemiz gerekiyor.”

“Hiç kuşkusuz performans ve sonuçlar en önemli şeylerdir fakat aynı zamanda bunların hepsi gelecek için bir öğrenme.”

“Geçtiğimiz yıla kıyasla motor konseptini modifiye etmemiz gerekiyordu fakat gelecek yıl aynı konsepti koruyacağız.”

“Aynı konsepti kullanabilecek olmamız iyi çünkü bu yılki gelişim ve iyileştirme doğrudan gelecek yıl ile bağlantılı.”

“Bu, şu anki gelişimi durdurmamamız gerektiği anlamına geliyor.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz