Gene Haas: “Balayı Bitti”

0

Formula 1’in resmi web sayfasına konuşan Gene Haas, F1 kariyerinde 2. sezonunun ortasına gelmiş olan takımı için artık ‘balayının bittiğini’ söyledi.

Haas sözlerine devam etti, “İşte şimdi birlikte yaşamanın sorunları ile mücadele edeceğiz! F1 çok ciddi bir mücadele, kolay değil, her ikinci hafta sonunda bir yarışa gelip şansınızın elinizden kayıp gitmesine şahit olmak zor bir şey. Amacınız yukarıda olmak ancak bunu başarabilmek için çok çalışmanız gerekiyor.”

F1’in, Amerika’da yapılan spor organizasyonlarına göre farkına değinen Haas, “Formula 1’de bu kadar yüksek bir seviyede yarışmak hiç kolay değil. Rakipleriniz her zaman iyi durumdalar en kötü ihtimalle sizden daha iyi bir tempo gösterebiliyorlar, bu yüzden ekstra efor sarf etmezseniz onları geçmeniz imkansız. Stratejiler planlamanız gerekiyor, ne yapabildiğinizi ve rakibinizin neler yapabileceğini tahmin edebilmelisiniz. Bunlara karşı farklı önlemler almanız gerekiyor.”

Haas takımı Formula 1’de sportif açıdan etkili olmanın haricinde reklam alanında da oldukça ön plana çıkıyor.

Gene Haas, “Reklam bölümü oldukça iyi ilerliyor. İngiltere’de Silverstone’a çok yakın bir bölge olan Banbury’de küçük bir ofisimiz var. Geçen hafta sonu orada bir resepsiyon organize ettik ve inanılmaz bir talep oldu. Hayranlarımız, F1’e olan tutumumuz karşısında oldukça mutluydular. Bu kadar ilgi görmek oldukça güzel,” dedi ve sözlerine devam etti,

“Müşterilerimiz için artık makine parçaları üreten bir firma değiliz, bizler Formula 1’in parçası olduk. Bize bakıp ‘vay be, bu adamlar artık yüksek sınıf bir yarış organizasyonunun içinde!’ diyorlar. Haas Otomasyon artık bir yaşam tarzı firması.”

Formula 1 ailesi, bünyesinde bir Amerikan takımı barındırmanın yanı sıra bir de Amerikalı takım sahibi barındırıyor.

“Halen işlerin oldukça başındayız. Şu an bizim için atılan adımlar, ileride fazlasıyla karlı olacak.”

“Liberty, Formula 1’de birçok değişiklik yapıyor ve taraftarları daha fazla dahil ediyor. Trafalgar Meydanı’nda yapılan canlı yayın oldukça etkiliydi. Bu tür etkinlik daha fazla hayran kitlesi oluşturacaktır.”

Haas gelecek planları ve amaçları hakkında sorulan soruları yanıtladı,

“Açıkçası P5 ve P8 arası birbirlerine oldukça yakın. Gelecek yarışlarda inişli çıkışlı sonuçlar elde edebiliriz. Biz ve bizim gibi orta bölümde bulunan takımlar arasında galip gelen, en az hatayı yapan takım olacak.”

“Eğer hata yapmazsanız ve kalan yarışlarda iki pilotunuza da puan aldırabilirseniz sorun yaşayacağınızı hiç zannetmiyorum. Force İndia vu konuda oldukça başarılıydı, eğer biz de bunu yapabilirsek onları geçebiliriz. Eğer yapamazsak Toro Rosso bizi geçecek.”

“İstikrarlı ve güvenilir olmamız gerekiyor, yarışları ancak böyle kazanabiliriz. Eğer bir yarışı bitirebilirsek genellikle 7., 8., 9. Veya 10. Sırada oluyoruz ve bunlar puan almamız için yeterli.”

Sezonun kalan kısmı adına planları sorulan Gene Haas, “Zorunlu gördüğümüz bir hedefimiz yok, yalnızca puanlar almaya çalışacağız. Ancak Bakü yarışını unutamıyorum, podyum şansımız vardı. Kevin yarışın bir bölümünü 3. Sırada götürdü ve garajda herkes çıldırmıştı. Podyum kazanmak tarihimiz adına çok değerli bir başarı olurdu.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz