Formula 1’in temel unsurlarından biri de hiç kuşkusuz kazalar ve bu kazalar sonucunda nice pilot hayata veda ederken nice pilot da yarışmaya ara vermek zorunda kaldı. Bu yazıda sizler için F1’deki en büyük 10 kazayı listeleyeceğiz.

1. Bruce McLaren – 1970 GoodWood Festivali

Formula 1’in en şaşırtıcı pilotlarından biri olan ve bugünkü McLaren takımını kuran Bruce McLaren’in kariyeri: 98 start, 4 galibiyet, 27 podyum ve 1960 Formula 1 sezonunu ikinciliğidir.

Goodwood’da kendi tasarladığı Can-Am yarış otomobili M8D ile test yaparken kaza geçirdi ve hayatını kaybetti. Şundan emin olabilirsiniz ki, Bruce Mclaren’in girişimci yanı olmasaydı, şuan Mclaren takımından söz etmiyor olurduk.

2. Roland Ratzenberger – 1994 San Marino GP’si

140425083650-roland-ratzenberger-slumped-in-car-horizontal-large-galleryRatzenberger’in ölümü rekabetin nerelere gelebileceğinin trajik örneklerinden biridir.1994 San Marino Grand Prix’inin sıralama turlarında yaptığı kaza ile hayatını kaybetmiştir. Yarışa iyi bir noktadan başlamak istiyordu ama bir türlü istediği sonuçları elde edemiyordu. Sondan ikinci turunda pist dışına çıkıp ön kanadını kırar. Normalde pit-stop’a girmesi gerekirken o, bunu yapmamıştır. Hızlı virajda yoldan çıkar ve ölçülen sürat ile 314.9 km/h ile duvara vurur. Son karelerinde başını doğrultmaya çalıştığı görülür ama yaşadığı baziler kafatası kırığı sebebiyle hayatını kaybeder.

3. Gilles Villeneuve – 1982 Belçika GP’si

Şampiyon olamamış en iyi pilotlardan bri sayılan Gilles Villeneuve, 1982 San Marino GP’sinde takım arkadaşı Didier Pironi’nin takım emirlerine uymayıp kendisini geçmesine çok sinirlenip hırs yapmış ve bir yarış sonra Belçika GP’sinde, yaklaşık 210 km/h hızla önündeki araca çarparak ve aracı havalanmıştı. Takla atan aracından fırlayan ve pistin diğer tarafındaki çitlere çarparak hayatını kaybeden Gilles tifosilerinde kalbinde taht kurmayı başaran nadir pilotlardan biriydi.

4. Ayrton Senna – 1994 San Marino GP’si

Formula 1 tarihinin efsane pilotlarından biri olan Aytron Senna, 1994 San Marino Grand Prix’inin 7.turunda, 306 Km/sa hızla Tamburello virajına geliyordu fakat direksiyonu hareket etmedi ve son bir çabayla hızını düşürmüş olsa da beton duvara çarparak aramızdan ayrılmıştı. Senna’nın yanında bir tane Avustralya bayrağı bulunmuştu. Yani eğer Senna kaza yapmayıp, yarışı kazanmış olsaydı, aynı yarışın sıralama turlarında ölen Roland Ratzenberger’in anısına Avustralya bayrağı ile zafer turunu atacaktı.

5. Robert Kubica – 2007 Kanada GP’si

Dokuz yıl önce Gilles Villeneuve pistinde start alan araçlar birbiri arkasına turları atıyorlardı. Yalnız 27. tura gelindiğinde BMW-Sauber takımından Robert Kubica’nın aracı, Toyota takımından Jarno Trulli’nin aracıyla temas etti ve sonrasında, önce pist dışına doğru havalandı, ardından da duvara çarptı. Kubica saatte 230 km/h hızla giderken çarptığı duvardan taklalar atarak tekrar sekti ve pistin diğer tarafındaki duvara çarparak ancak durabildi. Canlı yayında yaşanan bu kaza sonrasında, Robert Kubica’nın aracının burnu tamamen parçalanmış, lastikleri kopmuş bir haldeydi. Anlayacağınız kelimenin tam anlamıyla aracın paramparça olduğu bir görüntü ekranlara yansıdı. Yayın esnasında spikerlerin birçoğu, bu kazadan Robert’ın ciddi yaralar alarak çıkacağını söylüyordu. Ancak beklenilenin aksine Robert, karbon fiberden yapılan monokok gövdeden birkaç burkulma ve kırılmayla kurtuldu.

6. Jules Bianchi – 2014 Japonya GP’si

Formula 1’in genç yeteneklerinden biri olan Jules Bianchi, 2014 Japonya Grand Prix’inde, Japonya’yı vuran Phanfone tayfunu nedeniyle oluşan yağmurda 43.turda aracın dengesini kaybeden Bianchi, daha önce kaza yapmış olan Adrian Sutil’in aracını kaldıran bobcate çok hızlı bir şekilde çarpıp komaya giriyor. 9 ay sonra ise ülkesi Fransa’nın Nice kentinde hayata gözlerini yumuyor.

7. Mark Webber – 2010 Avrupa GP’si

Buraya kadar hep ölümle biten kazalardan bahsettik. Bu sefer çok ciddi ama ölümle bitmeyen bir kazadan bahsedeceğiz. 2010 Avrupa Grand Prix’i Valencia pistinde, Redbull pilotu Mark Webber, Lotus pilotu Heikki Kovalainen’e arkadan çarpıp havalanmıştır. Ancak çok fazla yara almadan yarışı tamamlamıştır. Bu da Formula 1’in gelişen teknolojisiyle beraber artan güvenliğin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor bizlere.

8. Felipe Massa – 2009 Macaristan GP’si

massa2008 yılının şanssız pilotu Felipe Massa, 2009 Macaristan Grand Prix’inin sıralama turlarında hemşehrisi Rubens Barrichello’nun aracından kopan ve 240 km/h kendisine gelen çelik yaydan kurtulmayı başaramamış ve bu çarpmanın şiddetiyle Brezilya’lı pilot 190 kilometre hızla lastik bariyerlere çarpmıştır. Massa bu kazadan sonra 2009 sezonunun geri kalanında yarışamamıştır.

9. Fernando Alonso – 2016 Avusturalya GP’si

991c5c8637c6ba1bbce9506fb3d7ef42

2005 ve 2006’nın şampiyonu Fernando Alonso, 2016 sezonunun ilk yarışı olan Avustralya Grand Prix’inde, Haas pilotu Esteban Gutierrez’i geçmeye çalışırken arkadan çarpıp havada bir takla atmıştır. Kaburgalarında çatlak olan Alonso, bir sonraki yarış olan Bahreyn Grand Prix’inde yarışmamıştır.

10. 2012 Belçika GP’si

2012_belgian_grand_prix_first_lap_accident

2012’de yaşanan bu kaza olmasaydı belki de Fernando Alonso şampiyon olabilirdi. Yarış başladıktan sonra Romain Grosjean ve Lewis Hamilton birbirine temas ediyor, bu temasla beraber Romain Grosjean, Fernando Alosno’nun üstünden geçiyor. Birkaç pilotu da beraberinde götüren bu üçlünün kazası hafızalarımızda yer kazanıyor.

 

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz