FIA ve Toro Rosso Lastik Meselesini Soruşturuyor

0

Daniil Kvyat’ın ikinci kazasının ardından lastik soruşturmasına FIA ve Pirelli de dahil oldu.

Danil Kvyat, bu sabah ilk seansta sol arka lastiğinin patlaması sonucunda seansı yarım bırakmıştı. Aynı şey Rus pilotun başına ikinci seansta da geldi. 17. virajda patlayan lastiği, Kvyat’ın kaza yapmasına ve seansı yarım bırakmasına sebep oldu.

Pite dönen aracın tekerleği, takım ve F1 teknik temsilcisi Jo Bauer tarafından incelendi. İnceleme devam ederken, Sainz pitlere geri çağrıldı ve seansın geri kalanı için piste dönmesine izin verilmedi.

Sainz da Austin’de son antrenmanlarda çifte patlak yaşamış, ilk patlak sağ arka lastikte ikincisiyse sol arkada gerçekleşmişti. Sainz konuyu şöyle değerlendirdi:

“Benim aracımda bir sorun bulamadılar. Fakat iki kere sorun yaşadığım Austin’de de aynıydı. Takım ve FIA beni ilk defa güvenlik kaygılarından dolayı turlamaktan alıkoyuyor. Bu eleştiremeyeceğim bir şey.”

“Şu an takım bir çözüm bulmaya çalışıyor. Temas edebilecek tüm parçaları temizliyor. Bunu ilk seanstan sonra da denemiştik ama en azından Daniil’in aracında işe yaramadı. Biz çözene kadar ve bir daha olmayana kadar %100 emin olamam.”

“Sorunu çözmek için önce sebebi bulmanız lazım ama biz sebebi henüz bulamadık. Eğer bu gece bana bildiğimizi söylerse tam olarak emin olurum fakat sebebi bulamadık.”

Kvyat, “Sadece derinlemesine araştırmalıyız ve eminim ki çözülecek” dedi.

Pirelli yarış yetkilisi Mario Isola da sorunun lastikle alakalı olmadığını belirtti: “Verileri takım analiz edecek fakat lastikler tamam, ikisi de.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz