Felipe Massa’nın En İyi 6 Yarışı

0

Felipe Massa 2002’de Sauber ile merhaba dediği F1’e 2016 Abu Dhabi GP’sinde çıkacağı 250. yarışla elveda demeye hazırlanıyor. Yarıştığı 15 sezon sonunda şampiyonluk elde edemeyen ve en büyük başarısı 2008’de 39 saniyeliğine şampiyonluk kazanmak olan Brezilyalı’nın bize göre en iyi 6 yarışını listeledik. Umarız siz de bizimle ayı fikirde olur ve bu yazıyı keyifle okunursunuz.

2006 Malezya GP’si – Gridin Sonundan 5.’liğe Giden Yol

2016-malezya-gp-massa

Ferrari’yle 2. yarışına çıkan Massa için Malezya GP’si pek de iyi başlamadı. Yeni sıralama turu kurallarıyla birlikte çifte motor değişikliğine giden Massa 20 sıra grid cezası aldı ve gridin sonuna yerleşmek zorunda kaldı. Yarışa 21. sıradan başlayan Massa, ilk tur olaylarının sonucunda 14. sıraya yükselmeyi başardı. Bu noktadan sonra istikrarlı bir yarış sergileyen Massa, ilk ve tek piti için pit alanına gelmeden önce 4. sıraya kadar yükselmeyi başardı ve pitini yaptıktan sonra yarışa 8. sırada geri döndü. Daha sonra rakiplerinin pitlerini yapmasıyla birlikte 5. sıraya yükselen Massa yarışı tecrübeli takım arkadaşı Michael Schumacher’in önünde tamamlamayı başardı. Bu yarışla Massa, gridin gerisinden yükselerek iyi sonuçlar elde edebileceğini Ferrari ve herkese kanıtlamış oldu.

2006 Türkiye GP’si – İlk pole ve ilk zafer

2006-turkish-gp-felipe-massa

Ülkemizde 2. kez düzenlenen F1 yarışı Massa’nın kariyerinde oldukça önemli bir yere sahip. 2006 sezonunun 2. yarısında kütle amortisör sisteminin yasaklanmasıyla birlikte Renault’ya karşı avantajlı duruma geçen Ferrari ve Michael Schumacher şampiyonluk yolunda uygun adım ilerlemeye başlamış ve Türkiye GP’sinde de hafta sonu boyunca en hızlı takım olmuştu. Sıralama turlarında pole pozisyonunu Michael Schumacher’in alacağı düşünülürken, Alman pilotun hata yapması sonucu Massa kariyerindeki ilk pole pozisyonunu  elde etti. Pazar günü koşulan yarışta da normal şartlar altında Ferrari’nin pit stoplar ile şampiyonluk mücadelesi içerisindeki Schumacher’i ilk sıraya yükselteceği düşünülüyordu. Ancak, Liuzzi’nin ilk virajda yolda kalması sonucu hiç hesapta olmayan SC piste girdi ve Schumacher’in galibiyet şansını ortadan kaldırdı. Massa da baştan sona hatasız sürdüğü yarışta kariyerindeki ilk yarış zaferini elde etti.

2008 Macaristan GP’si – Bazen İyi Sürmek Yetmez

2008-macaristan-gp-felipe-massa

Felipe Massa’nın kariyerinin zirvesinde olduğu sezon hiç kuşkusuz 2008’di ve Macaristan da Massa’nın startta vahşi bir kaplan gibi saldırdığı bir yarışa sahne oldu. Massa 3. sıradan iyi bir kalkış yaptı ve önce Kovalainen’i geçti. Ardından ilk viraja girilirken sert bir frenajla Hamilton’ı da geçmeyi başaran Massa, harika ilk turdan sonra tam 67 tur yarışın hakimiydi. Yarışın ortasında en yakın rakibi Hamilton’ın lastik patlatıp gerilere düşmesiyle zirvede yalnız kalan Massa, Macaristan GP’sinin ardından şampiyona liderliğini ele geçirecek gibi görünüyordu. Ama, 67. turda Ferrari motoru kendisini yarı yolda bıraktı ve yarışı kazanmak için gitmesi gereken sadece 12 km kalan Massa yaz arasına buruk bir şekilde gitmek zorunda kaldı.

2008 Brezilya GP – 39 Saniyelik Şampiyonluk

2008-brezilya-gp-felipe-massa

2008 Brezilya GP’si sadece düzenlendiği senenin değil tüm F1 tarihinin en dramatik yarışlarından birine sahne olmuştu. Massa şampiyon olmak istiyorsa kendi evindeki yarışta mutlak kazanmak zorundaydı ve Hamilton’ın da 6. olması gerekiyordu. Oldukça kaotik bir yarışa sahne olan 2008 Brezilya GP’sinde Massa baştan sona lider gitti ve yarışın son turlarında Sebastian Vettel’in Hamilton’ı geçişiyle birlikte şampiyonluğu elde edecek pozisyona geldi. Felipe Massa, finişi lider geçti ve kendi evinde şampiyondu… Aradan 39 saniye geçti ve o da ne! Timo Glock, Junçao virajında daha fazla dayanamıyor ve Hamilton’a geçiliyordu. Massa’nın şampiyonluğu 1 dakika bile sürmemişti. Ancak, o 2008 Brezilya GP’sinin yıldızıydı ve kariyerindeki en iyi yarışlardan birine imza atmıştı.

2012 Japonya GP – Podyum Özlemi Biter

2008-brezilya-gp-felipe-massa

2009 yılındaki kazadan sonra F1’e geri dönen ve eski günlerini mumla arayan Massa 2011 ve 2012’de oldukça zor zamanlar geçirdi. Öyle ki Brezilyalı 2011 yılını podyum elde edemeden tamamladı. 2012 Japonya GP’si de Massa için iyi başlamadı ve sıralama turlarına ikinci seansta veda etmek zorunda kaldı. Pazar günü ise Kimi Raikkonen ve Fernando Alonso arasında meydana gelen çarpışma ve kanın gövdeyi götürdüğü start sonrası 6 sıra birden yükselen Massa yarış boyunca istikrarlı bir şekilde sürdü ve Vettel’in ardından yarışı 2. sırada bitirdi. Bu, Massa’nın yaklaşık olarak 2 sene ve tam 35 yarış sonra elde ettiği ilk podyum oldu.

2014 İtalya GP’si – Ferrarisiz Podyum

2014-italya-gp-felipe-massa

Felipe Massa, uzun dönem yarıştığı Ferrari’den 2013 sezonu sonunda ayrıldı ve 2014 İtalya GP’si Felipe Massa’nın tifosilerin huzuruna 2005’den sonra ilk kez başka bir tulumla çıktığı yarış oldu. Yarış içerisinde Ferrari’yi desteklemek için tribünleri hınca hınç dolduran tifosiler, Alonso’nun patlayan motoru ve Kimi Raikkonen’in 9. olması sonrası teselliyi Massa’nın podyumunu kutlamakta buldular.

15 sezonda F1’e kattıkların için teşekkürler Felipe. Seni özleyeceğiz!

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz