Eski F1 Araçları Halo İle Nasıl Görünürdü?

0

Halo’ gelecek yıl Formula 1’de uygulanacak ancak eğer ‘Halo’ daha önceden uygulanmış olsaydı, sporun geçmiş zamanları nasıl olurdu?

Gelin bunu WTF1.com’un hazırlamış olduğu ufak bir foto galeride inceleyelim.

Gelecek sene F1’de uygulanacak olan halo; sürücüler, takımlar, padok mensupları ve taraftarlar arasında görüş ayrılıklarına ve tartışmalara neden oldu.

Bir kesim güvenlik geliştirmeleri için gerekli olduğuna, diğer kesim ise F1’in DNA’sını bozacağına inanıyor. İnsanlar daha da iyi görünmesi için Halo’yu yeniden düzenlemeye çalışıyorlar.

Mario Muth isimli bir hayran, Halo F1’in başlangıcından bu yana sporun bir parçası olsaydı, araçların nasıl olabileceği hakkında bir çalışma yaptı.

Mario Muth’un bu çalışması ile Halo’nun geçmişteki araçların görünümünü kesinlikle geliştirmediğini söylemek yerinde olabilir ancak kokpit korumasının geçmiş dönemlerde nasıl olabileceğini görmek isteyen bir hayranın ilgisini çekmek ilginç doğrusu.

Tasarımlar klasik bir Mercedes ile başlar ve ikonik yeşil-sarı Lotus ile John Player özel tasarım desenine sahip Lotus ile devam edip, 80’li yılların McLaren’i ile son bulur.

Klasik halo konseptleri kesinlikle tartışmalara yol açacak olsa da, gelecekten ziyade geçmişe yönelik tasarım yapan birini görmek büyüleyici.

Güvenliği ne kadar sağlardı pek bilinmez ancak o günleri düşündüğümüzde muhtemelen iyi bir başlangıç ​​olurdu.

Elbette o günlerde, özellikle emniyet kemeri veya bariyerlerin bulunmadığı F1’in ilk yıllarında, bunun gibi bir şey akla gelmezdi.

Peki sizce eskilerde Halo olmalı mıydı? Fikirlerinizi yorum olarak bekliyoruz.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz