Christian Horner: Mercedes Abu Dhabi’de Saftı

0

Red Bull takım patronu Christian Horner, şampiyonluk yarışında Nico Rosberg’i geri düşürme taktiği uygulayan Hamilton’ın taktiğini öngöremeyen Mercedes yönetimini saf olmakla niteledi.

Hamilton yarışın son bölümünde tam kapasitesinin altında sürüp Nico Rosberg’i yavaşlatmış ve Sebastian Vettel ile Max Verstappen’in şampiyonadaki rakibi Nico Rosberg’i yakalamasını sağlamıştı. Hamilton’ın sonlarda uyguladığı bu stratejinin sebebi Nico Rosberg’i podyum dışında bırakabilmek ve 4. şampiyonluğu elde edebilmekti. Ancak, bu taktik başarısız oldu.

Yarıştan sonra Mercedes patronu Toto Wolff Hamilton’ın  stratejisi hakkında iki farklı fikre sahip olduğunu belirtti ve 3 kez dünya şampiyonu pilot da takım tarafından kendisine verilen hızlanma emrini önemsemedi. Horner, yarış hafta sonuna bu taktikle gireceğini tahmin ettiği Hamilton’u savundu ve Mercedes’in son turlarda olanlara niçin şaşırdığını anlayamadığını belirtti.

“Oldukları yerde her şey bu iki adama bağlıydı” diyen Horner ekledi: “Yani bu sadece ikisi arasında gerçekleşecek bir mücadeleydi. Tebrikler Nico, o harika bir sezon sürdü. O çok değerli bir dünya şampiyonu, ancak son bölümde farklı bir yaklaşım beklemek tamamen saflıktı.”

Horner ayrıca Toto Wolff’ün Brezilya GP’sinden önce Max’in babası Jos’u arama kararına bir kez daha sert bir atıfta bulundu ve Avusturyalı’ya başka takımların işlerine karışmak yerine kendi pilotlarıyla daha çok konuşması teklifinde bulundu.

“Toto Wollf’ün, Lewis Hamilton’ın kendi talimatlarını dinlemek yerine benim talimatlarımı dinleyecekse Red Bull’da yarışmalı önerisini anlıyorum. Belki pilotların babalarıyla konuşmak yerine kendileriyle konuşmak daha çok işe yarayabilir.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz