Artık Güvenlik Araçlarından Sonra Yeniden Start Olacak

0

Formula 1 takım patronları, gelecek sezon güvenlik aracı periyodundan sonra yarışın tekrar gridden start alması konusunda anlaştı. Bu fikir daha önce 2015 kurallarına eklenmiş fakat sonra vaz geçilmişti.

Griddeki 11 takımın patronu, Yas Marina padoğunda Formula 1’in patronu Bernie Ecclestone’la buluşup değişikliği tartıştı. Bu sezonun başlarında takımlar, eğer yarış yoğun yağmurdan dolayı güvenlik aracı arkasında başlarsa yarışın tekrar gridden başlamasına karar vermişti. Fakat son anlaşma herhangi bir güvenlik aracı periyodunun ardından gridden yeniden start verileceği kuralını getiriyor.

Grubun Bernie Ecclestone’la anlaşıp anlaşmadığı sorulunca Haas patronu Guenther Steiner olumlu cevap verdi değişikliğin sebebine ilişkin açıklamalarda bulundu:

“Sporu renklendirecek, iyi tarafı bu. Hepimiz startları seviyoruz, ödülün olduğu her yerde risk de vardır. Bazıları kazanacak, bazıları kaybedecek. Eğer eski günlerde olduğu gibi spora yeniden hayat getirirse, gideceğimiz daha çok yol var demektir.”

Önerinin hala Strateji Grubuna ve F1 Komisyonuna gitmesi gerekiyor. Fakat bir toplantı düzenlenmesine gerek yok, bu komiteler faks yoluyla da görüşlerini belirtebiliyor. En son adımsa FIA Dünya Motor Sporları Konseyi tarafından 30 Kasım’da yapılacak toplantıda onaylanması olacak.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz