GPUpdate.net‘in yaptığı araştırmaya göre Fernando Alonso’nun aracı, İspanyol pilotun Mclaren’e dönüşünden bu yana yalnızca motor kaynaklı sebeplerden ötürü toplam 345 sıra grid cezasına çarptırıldı. Bunların 15’i ise 2017 Monaco GP’sinde Alonso’nun aracına geçen Jenson Button’a ait.

2015’te Mclaren-Honda birlikteliği F1’e geri döndüğünden beri Mclaren takımı dayanıklılık ve performans açısından zor günler geçiriyor. Bu sorunlar yüzünden İngiliz takım birçok cezayla karşı karşıya kaldı.

2017 sezonunda sürücülere güç ünitesini oluşturan altı elementin dört farklı versiyonunu kullanmasına izin veriliyor. Bu elementler: İçten Yanmalı Motor, Turbo-şarj Ünitesi, MGU-H, MGU-K, Enerji Depolama ve Kontrol Elektronikleri. Bu elementlerden ilki 5. kez kullanıldığında 10 sıra grid cezası veriliyor, diğerleri için ise 5 sıra ceza veriliyor. Bu durum altıncı, yedinci, sekizinci… üniteler için aynen gidiyor.

2015 ve 2016 sezonlarında durum daha rahattı. Sürücüler, aynı elementin 6. versiyonunu kullandıklarında ceza alıyorlardı. Ancak yine de Alonso 2015 sezonunda toplam 155 sıra grid cezası almaktan kurtulamamıştı. İspanyol pilot o sezon 12 farklı güç ünitesi kullanmak zorunda kalmıştı.

Geçtiğimiz sene ise bir öncekine kıyasla daha iyiydi. 2016’da ‘sadece’ 105 grid cezası alan Alonso bu cezaları Belçika’da 60 sıra, Malezya’da 45 sıra olmak üzere iki kere çekmişti.

Bu yıl ise Monaco’da Button’ın aldığı 15 sıra, Azerbaycan’daki 40 sıra ve en son geçtiğimiz hafta yapılan Britanya GP’sinde 30 sıra grid cezası alarak Alonso toplamda 345 sıra grid cezası almış oldu.

Pilotlar arka sırada başladıkları için pratikte çekmedikleri cezayı bir sonraki yarışta çekmek zorunda olsalardı her yarışta pol pozisyonu elde etseler bile cezanın tamamen çekilmesi için 19 yarış geçmesi gerekecekti.

Son 3 yılda Mclaren’in diğer araçlarının motor nedeniyle aldığı grid cezalarını da Alonso’nunkilere eklediğimizde, Mclaren-Honda toplam grid cezası neredeyse 600 sıra ediyor.

Bu sayılara vites kutusu değişikliği ya da sürücülerin kendi hatalarından ötürü alınan cezaların dahil edilmediğini belirtelim.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz