Abu Dhabi’de Daha Önceki Şampiyonluk Mücadeleleri

0

Abu Dhabi, bu sezonki gergin dünya şampiyonluğu mücadelesinin sonucunu belirleyecek. Mercedes sürücüleri Nico Rosberg ve Lewis Hamilton arasında sezon finaline gidilirken 12 puanlık bir fark var. Bu Yas Marina pistinde belirlenecek ilk dramatik şampiyonluk mücadelesi olmayacak. Bu yazıda daha önce Abu Dhabi’de kazanılan 2 şampiyonluğu sizler için inceleyeceğiz.

 

2010 – Vettel’in ilk dünya şampiyonluğu

YARIŞTAN ÖNCE-  1. Alonso, 246 puan; 2. Webber, 238 puan; 3. Vettel, 231 puan; 4. Hamilton, 222 puan
YARIŞTAN SONRA-   1. Vettel, 256 puan; 2. Alonso, 252 puan; 3. Webber, 242 puan; 4. Hamilton, 240 puan

vettel-sampiyon

2010 yakın tarihteki en yakın şampiyonluk mücadelesine sahne olan sezondu ve 4 pilot sezon finaline şampiyon olma umuduyla geldi. Sezon boyunca 5 farklı pilot yarış kazandı ve bu 5 pilot şampiyonadaki diğer rakiplerinin epey ilerisinde şampiyonanın zirvesinde yer aldı. Şampiyonluk için favori olan taraf Mark Webber’in 8 puan önündeki şampiyona lideri Fernando Alonso’ydu.

Mark Webber’in takım arkadaşı Sebastian Vettel pole pozisyonunu kaptı ve yarışın ilk turunu, Lewis Hamilton’ın önünde lider tamamlamayı başardı. Fernando Alonso startta 1 sıra kaybetse de en yakın rakibi Webber’in 1 sıra önündeydi. Buraya kadar İspanyol için her şey iyi gitti. Ancak, Mark Webber’i erken bir şekilde pite alan Red Bull’a reaksiyon vermekte gecikmeyen Ferrari pit duvarı Alonso’yu pite aldı. Sebastian Vettel ve Lewis Hamilton ise yıpranmış lastiklere rağmen pistte kalmaya devam ettiler. Ferrari, istediğini almış ve piste Mark Webber’in önünde dönmeyi başarmıştı. Ancak, bu hatalı bir karardı ve Fernando Alonso, Renault pilotu Vitaly Petrov’un arkasında bir ömür sayılabilecek kadar uzun bir süre sıkışmak zorunda kaldı. Yarış bittiğinde Ferrari, Mark Webber’i mağlup etmeyi başarmıştı ancak, Alonso 7. olurken damalı bayrağı ilk sırada gören Sebastian Vettel artık tarihin en genç dünya şampiyonuydu.

2014 – Hamilton vs Rosberg, 1. Parti

YARIŞTAN ÖNCE- 1. Hamilton, 334 puan; 2. Rosberg, 317 puan
YARIŞTAN SONRA-   1. Hamilton, 384 puan; 2. Rosberg, 317 puan

ham-vs-ros

2014 yılında getirilen yeni düzenlemeler ile birlikte Mercedes sınıfın tek hakimiydi ve hal böyle olunca da Mercedes’in iki atlısı Lewis Hamilton ve Nico Rosberg arasındaki gittikçe kızışan bir şampiyonluk mücadelesi izledik. İki pilot Belçika’da çarpıştıklarında Hamilton’a pahalıya mal olan bu kaza Britanyalı’yı, Rosberg’in 29 puan gerisine düşürmüştü. Ancak, bu noktadan sonra görevine büyük bir motivasyonla odaklanan Hamilton’ın, İtalya ve USA yarışlarında takım arkadaşını mağlup etmesi ve Rosberg’in Singapur’da mekanik arıza yaşaması 2008 Dünya şampiyonununun Abu Dhabi’ye büyük bir puan avantajıyla gelmesini sağladı. Aslında Hamilton gergin değildi ama hesaba katması gereken bir son yarışta çifte puan uygulaması vardı.

Hamilton yarışı ilk 2 sırada bitirdiği sürece şampiyon olacak taraftı, ama Rosberg de gerilimin dozunu arttırmak için pole pozisyonunu elde etti. Neyse ki Hamilton yarışın başlangıcında liderliği kazanmayı başardı ve 22. tura kadar takım arkadaşını gerisinde tuttu. Eh, bu turdan sonra Hamilton’ın fazla bir şey yapmasına da gerek kalmadı. Zira takım arkadaşının baş belası olacak mekanik sorunlar bu turda ortaya çıktı ve Rosberg gittikçe şiddetini arttıran sorunlar sonucunda ancak 14. olabildi. Rosberg yarış sonunda 2. kez dünya şampiyonu olan takım arkadaşı Hamilton’ı tebrik eden ilk isimlerden biriydi.

2016 Abu Dhabi GP’sinde neler olacağını izleyelim ve görelim…

 

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz