Fernando Alonso’dan 17 şaşırtıcı istatistik!

0

Alonso’nun rüya gibi başlayan F1 yolculuğu sık sık yanlış zamanda yanlış yerde bulunmasıyla kabusa döndü. Schumacher’i 2 kez mağlup edip en genç çifte dünya şampiyonu olarak zirveyi gören İspanyol, kendisine “GP2 engine” gibi birçok telsiz mesajı verdirten McLaren günleriyle dibi gördü ve şimdilik F1’i terk etti. 

İşte size çifte dünya şampiyonu İspanyol’un kariyerinin özeti niteliğinde 17 gerçek!

1. Interlagos’ta 2 kez şampiyon oldu fakat hiç kazanamadı

Alonso 2 dünya şampiyonluğu da Brezilya’da ilan etti. 2005’te bitime 2 yarış kala tarihin en genç dünya şampiyonu olan İspanyol sürücü, bir yıl sonra sezon finalinde Schumacher’i mağlup edip o dönem için en genç çifte dünya şampiyonu ünvanını eline geçirdi. Buna rağmen Alonso, uzun kariyeri boyunca Interlagos’ta tek bir zafer bile kazanamadı, hem de Ferrari, McLaren ve Renault gibi rekabetçi araçlarda yarışmasına karşın.

2. Dünya şampiyonu olan tek İspanyol. Aynı zamanda yarış kazanan ve pole pozisyonu elde eden de…

Alonso, Abu Dhabi’de son yarışına çıkmadan önce F1’e girdiği dönemde İspanya’nın F1 kültüründen oldukça uzak bir ülke olduğunu vurguladı. İstatistikler de onu doğruluyor. Yukarıdaki başarılarının yanı sıra F1’de İspanyol sürücüler tarafından kazanılan 99 podyumun 97’sinin(diğer 2’si 1956 Britanya GP’sinde Alfonso de Portago ve 2006 Macaristan GP’sinde Pedro de la Rosa tarafından kazanıldı), İspanyol sürücüler tarafından kaydedilen 24 en hızlı turun 23’ünün (geri kalan tek en hızlı tur 2005 Bahreyn GP’sinde De la Rosa tarafından kaydedildi) ve İspanyol sürücüler tarafından toplanan 2,152 puanın 1,899’unun Alonso’dan geldiğini biliyor muydunuz?

3. 11 puan daha toplasa 5 dünya şampiyonluğu olabilirdi

Alonso bir düzineden daha az puan toplayarak Hamilton’dan çok daha önce tüm zamanlar listesinde 5 kez dünya şampiyonu olan 3. sürücü olabilirdi. 2007’de 2, 2010’da 5, 2012’de 4 puan daha toplayabilmiş olsa Alonso F1’e 5 dünya şampiyonluğu ile veda edecekti. Tabii bu durumda Vettel’in sadece 2 şampiyonluğu bulunacak ve Ferrari’nin son şampiyonu Raikkonen değil Alonso olacaktı.

2010’da 5 puan daha toplayabilse Alonso Ferrari’nin son şampiyonu olacaktı.

4. 2008’in ardından 2018’de de takım arkadaşını asfalta gömen adam: Fernando Alonso

Alonso, F1’deki son yılında takım arkadaşı Vandoorne’u amiyane tabirle asfalta gömdü. İspanyol sürücü 21 sıralama turunda da üstün olan taraftı ve Vandoorne’un Alonso’yu sıralamalarda mağlup ettiği son seans için 26 yarış geriye, 2017 Malezya GP’ye , gitmemiz gerekiyor. Daha önce bunu başaran ilk isim yine Alonso olmuştu. Çifte dünya şampiyonu 2008’de takım arkadaşı Nelson Piquet Jr’a aman vermemişti ve o hikayenin nasıl bittiğini hepimiz biliyoruz. 

5. Dünyanın çevresinin iki katı kadar yarıştı

Alonso Abu Dhabi’deki son turuyla F1’de 83.846 km yarışmış oldu – antrenmanlar, sıralamalar ve testleri bu rakama dahil etmiyoruz. Bu inanılmaz rakam somut bir örnek vermezsek pekişmeyebilir. Alonso’nun yarıştığı mesafe dünyanın çevresinin iki katına tekabül ediyor ve İspanyol sürücü dikine yarışsa şu anda Ay’la dünyamız arasındaki mesafenin %20’sini kat etmiş olacaktı. Ha sen bunları s2ktir et bana F1’le gel diyorsanız, Alonso’nun yarıştığı mesafe Monte Carlo caddelerinde 25,126 kez turlamak anlamına geliyor.

6. Mevcut gridde Minardi ile yarışmış son isimdi

Alonso’nun kariyerini sonlandırmasıyla, F1’in geçmişle çok önemli bir bağı da koptu: Alonso mevcut gridde bir dönem Minardi ile yarışmış son sürücüydü. Alonso, Mark Webber ve Giancarlo Fisichella gibi bir dönem başarılı olan sürücülerin F1’deki ilk durağı Minardi’ydi. Fakat üzülmeyin efsaneler ölmez şekil değiştirir; Toro Rosso hala gridde. 

Alonso, Minardi ve F1’in arasındaki son bağdı.

7. 17 yıl boyunca sadece bir kez takım arkadaşından daha az puan topladı

Alonso sürücüler klasmanında 2001, 2007 ve 2015’te takım arkadaşlarının gerisinde kaldı – fakat bunların sadece bir tanesinde puan olarak takım arkadaşına mağlup oldu. İspanyol sürücü F1’deki ilk yılında Minardi’de Tarso Marques ile takım arkadaşı oldu. O sezon ne Marques ne de Alonso puan toplayabildi. Buna karşın Marques’in bir yarışta elde ettiği en iyi sonuç 9’nculuk, Alonso’nun ise 10’nculuktu. Bu nedenle Alonso klasmanı 23. sırada tamamlarken Marques 22. olmayı başarmıştı.

2007’ye gelecek olursak Alonso da Hamilton da 109 puan topladı ve şampiyonluğun Ferrari’den Raikkonen’e gidişine engel olamadı. İkilinin puanlarının dışında galibiyet sayıları da aynıydı fakat Hamilton 5 kez 2’nci olurken Alonso’nun dört 2’nciliği vardı ve bu sonuçla Hamilton şampiyona 2’ncisi oldu.

Ancak 2015’e gelindiğinde ortada gerçek bir mağlubiyet vardı ve Alonso, takım arkadaşı Button’ın 16 puanına karşılık 11 puan toplayarak İngiliz sürücünün gerisinde kalmıştı.

8. Spa-Francorchamps’ta hiç kazanamadı

İster köy yollarının birleştirilmesiyle oluşturulan korkunç 14 km’lik versiyonu olsun ister kırpılarak daha güvenli hale getirilen 7 km’lik modern versiyonu olsun Spa’da kazanmak büyük bir meseledir ve bu, pilotlar arasında büyük bir onur olarak görülür. Hamilton, Raikkonen, Schumacher, Hakkinen, Senna, Prost, Mansell, Lauda, Fittipaldi, Clark, Brabham, Fangio, Ascari – tüm bu sürücüler efsanevi pistte bir şekilde kazanmayı başardılar. Peki ya Alonso? İspanyol sürücü en iddialı olduğu dönemlerde bile burada kazanamadı. İşin daha da tuhafı çifte dünya şampiyonu Spa’da ne pole pozisyonu kazanabildi, ne ilk çizgiden start alabildi ne de en hızlı tur zamanı kaydedebildi. Spa’da yarış kazanmak Alonso’nun içinde ukde kalmış mıdır? Herkes gibi biz de merak ediyoruz.

9. 2007’de mevcut puanlama sistemi olsaydı McLaren’le son 4 sezonda topladığı puanın 2 katından fazlasını toplardı

2007 Alonso ve Hamilton ikilisinin birbiriyle didişirken aradan sıyrılan Raikkonen’in şampiyon olduğu bir sezondu. Takım içindeki ihtilafa rağmen her iki McLaren pilotu da 109 puan toplamayı başarmıştı ve o sezon şu anki puanlama sistemiyle koşulsaydı Alonso 266 puan toplayacaktı – yani İspanyol sürücü İngiliz ekiple son 4 sezonda topladığı puanın 2 katından daha fazlasını tek bir sezonda toplamış olacaktı. (Alonso’nun McLaren ile son 4 sezonda topladığı toplam puan; 132 – 11 (2015), 54 (2016), 17 (2017), 50 (2018)).

2007 sezonu şu anki puanlama sistemiyle koşulsa Alonso  266 puan toplayacaktı.

10. Yarıştığı 4 takım da son 10 yılın en kötü sezonlarını onunla geçirdi

Alonso, ne zaman doğru yerde oldu ki? İspanyol sürücü F1’de 4 takımda yarıştı ve bu takımların tamamı son 10 yılki en kötü sezonunu İspanyol sürücü ile geçirdi.

Minardi 2001’de markalar klasmanını 10’uncu sırada noktaladığında 92’den sonraki en düşük sonucunu elde ediyordu. Renault 2009 sezonunu 9. sırada noktaladı ve bu Fransız üreticinin 1983’te Toleman adıyla 9’ncu olmasının ardından elde ettiği en kötü sonuçtu. İspanyol sürücünün Ferrari’yle mücadele ettiği son sezon olan 2014 tam bir fiyaskoydu ve ekip 4. olarak 2009, 1993, 1992, 1987 ve 1986’daki başarısız sonuçları tekrarladı. Alonso yine de sevinebilir çünkü Ferrari’nin F1’deki en kötü sezonu 5. tamamladığı 1981’di. Ve son olarak McLaren günlerinden bahsedelim. McLaren’in 9. tamamladığı 2015 ve 2017, İngiliz ekibin 1980’den sonra geçirdiği en kötü sezonlardı ve ikisinde de kokpitte Alonso yer alıyordu.

11. Ferrari ile Raikkonen’den daha az yarıştı fakat daha çok zafer kazandı

Raikkonen, Abu Dhabi’de çıktığı 151. yarışla Ferrari kariyerini sonlandırdı ve İtalyan ekibe en çok hizmet eden 2. sürücü olmayı başardı. Alonso ise Kırmızılar adına 95 yarışa çıktı ve Schumacher ile Raikkonen’in başı çektiği listenin 6. sırasında. İspanyol sürücü Ferrari’yle Raikkonen’den daha az yarışa çıkmasına karşın galibiyet sayısında üstün olan taraf(11-10). İkilinin takım arkadaşı oldukları 2014’te de Alonso’nun Raikkonen’e 106 puanlık bir üstünlük kurduğunu hatırlatmakta fayda var.

Alonso takım arkadaşı oldukları 2014’te Raikkonen’e büyük bir üstünlük kurmuştu.

12. 5 dünya rekoru kırdı 5’ini de Vettel’e kaptırdı

Alonso, oldukça uzun F1 kariyerini 37 yaşında sonlandırdı fakat o da bir zamanlar gençti; 2001’de Minardi kokpitine oturduğunda henüz 20 yaşındaydı. F1’e çok genç yaşta giren İspanyol sürücü bu sayede birçok rekora imza attı. Alonso ilk olarak 2003 Malezya GP’sinde tarihin en genç pole pozisyonu kazanan pilotu olmayı başardı ve aynı sezon Macaristan’da en genç yarış kazanan sürücü oldu. 

Rekorlar bunlarla sınırlı değildi. 2005’te tarihin en genç dünya şampiyonu olan Alonso, bir sene sonra en genç çifte dünya şampiyonu unvanını eline geçirdi. Çifte dünya şampiyonu İspanyol kariyerinin ilerleyen döneminde, 2013’te, tarihte en çok puan toplayan sürücü oldu. Fakat rekorlar kırılmak içindir ve tüm bu rekorlar ilk olarak Vettel tarafından kırıldı. Alman sürücü ise ilerleyen dönemde, en çok puan toplayan pilot olma rekorunu Hamilton’a, en genç yarış kazanan sürücü olma rekorunu ise Verstappen’e kaptırdı. Geri kalan 3 rekoru ise hala elinde bulunduruyor.

13. Hamilton ve Vettel ile aynı kürsüyü paylaştığı ilk yarış 2012 ABD GP’siydi

Alonso, Hamilton ve Vettel, 2007 Macaristan GP’sinden itibaren aynı gridi paylaştılar ve 2012 Abu Dhabi GP’sine kadar toplam 135 podyum elde ettiler ancak bir kez bile aynı kürsüyü paylaşamadılar. Ta ki, 2012 ABD GP’sine kadar. Üçlü, Alonso’nun kariyerini sonlandırdığı 2018 Abu Dhabi GP’sine kadar 2 kez daha aynı kürsüyü paylaştı fakat elde ettikleri toplam podyum sayısının 342 olduğu göz önüne alındığında izleyicilerin büyük bir zevkten mahrum kaldığını söylemek yanlış olmaz.

14. Kariyerinin son 3’te 1’lik bölümünü galibiyetsiz geçirdi

Alonso F1 kariyerini Abu Dhabi’de çıktığı 311. yarışla sonlandırdı. Fakat İspanyol sürücünün kariyeri boyunca iyi sonuçlar elde ettiğini söylemek mümkün değil. İspanyol sürücü için özellikle ikinci McLaren günleri çok başarısız geçti ve Alonso, son galibiyetini tam 110 yarış önce, 2013 İspanya GP’sinde, Ferrari ile elde etti.

15. Son galibiyetini ülkesinde kazanarak emekli olan ilk şampiyon oldu

Evet yukarıda da bahsettiğimiz gibi Alonso, F1’deki son galibiyetini 2013’te kendi topraklarında kazandı. İspanyol sürücü nefes kesen yarışın ardından Lotus sürücüsü Raikkonen’i mağlup etmiş ve taraftarlarını mest etmişti. Çifte dünya şampiyonu, bu galibiyetle bir unvanı daha eline geçirdi; Alonso, 33 dünya şampiyon arasında son galibiyetini kendi topraklarında kazanıp emekli olan ilk ve tek isim.

Alonso F1’deki son galibiyetini seyircileri önünde kutluyor, 2013 İspanya

16. Katıldığı yarışların %21.47’sini tamamlayamadı

Alonso, çıktığı 311 yarışta 67 kez yarış dışı kalarak %21.47’lik bir yarış dışı kalma oranı tutturdu. Çifte dünya şampiyonu İspanyol’un 17 yıllık kariyerinde mücadele ettiği şampiyon sürücülerden sadece Button(%24.51) ve Schumacher(22.15) daha kötü bir yüzdeye sahip. 

17. Alonso hem F1 dünya şampiyonu hem de Le Mans 24 saat galibi beş sürücüden biri

McLaren’de geçirdiği bol sorunlu yılların ardından 3. dünya şampiyonluğuna ulaşamayacağını anlayan Alonso, gözünü diğer serilere ve diğer unvanlara dikti. Çifte dünya şampiyonu motor sporları dünyasının 3 prestijli yarışını kazanıp Graham Hill’ın ardından Triple Crown yapan ilk sürücü olmayı hedefliyor. 2006’da Monaco GP’sini ve bu sezon Le Mans 24 saat yarışını kazanan Alonso, bunu başarmaktan sadece bir adım ötede(İndy 500). Henüz Triple Crown yapamasa da Alonso şimdiden büyük bir başarıya imza atmış durumda. İspanyol sürücü Mike Hawthorn, Jochen Rindt, Phil Hill ve Graham Hill ile birlikte hem F1 dünya şampiyonu hem de Le Mans 24 saat galibi olan 5 sürücüden biri konumunda.

Bu yazı F1’in resmi hesabındaki içerik esas alınarak hazırlanmıştır. 

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz