Hamilton 2008 Belçika GP’si galibiyetinin geri verilmesini istedi!

0

Aradan 10 yıl geçti fakat Hamilton hakemlerin 2008 Belçika GP’si galibiyetini elinden almasından dolayı hala üzgün.

Yeni bir gün ve Lewis Hamilton tarafından yine alelacele silinen bir başka Instagram gönderisi ve gönderi tipik bir şekilde yine tartışmalı.

2008 Belçika GP’nin sonlarına doğru yağmurun başlamasıyla birlikte Hamilton zafer için Raikkonen’e karşı kesinlikle muhteşem bir mücadele veriyordu. Bus Stop şikanına girerken Hamilton sınırları zorladı ve pisti kesti. Anında Raikkonen’in gerisine düştü(pozisyonunu geri verdi) ve sonra La Source’a girerken Fin sürücüyü tekrar geçti.

Hamilton galibiyete giderken Kimi kaza yaparak yarış dışı kaldı fakat bu muhteşem mücadelenin heyecanı  hakemlerin Hamilton’a pisti terk ettiği ve avantaj kazandığı için 25 saniye ceza vermesiyle bir şekilde köreldi. Bu ceza İngiliz sürücüyü üçüncülüğe düşürdü ve Massa yarışın galibi ilan edildi.

Bu çok tartışmalı bir andı(hala da öyle) ve Hamilton hemen silmesine rağmen Instagram’da galibiyetinin geri verilmesini öneren bir gönderi paylaştı.

Sezon sonuçları bir kez onaylandıktan sonra FIA’nın galibiyetini geri vermesinin bir yolu yok. Bu da konunun sonu oluyor. (Alonso’nun hala 2008 Singapur GP galibi olması da bundan dolayı)

FIA daha sonra bu durumda uygulanan kuralı, benzer durumlarda sürücülerin tekrar atak yapmaya kalkmadan önce bir sonraki viraja kadar beklemeleri gerektiği olarak açığa kavuşturdu. Sonucun doğru olduğunu da yanlış olduğunu da düşünseniz bir şey çok açık; bu olay spor için iyi görünmedi.

Ayberk Hacıoğlu

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz