Vettel: Ferrari ıslak zeminde Mercedes kadar rekabetçi değildi

0

Macaristan GP’si sıralama turlarını 4. sırada noktalayan Vettel, Ferrari’nin ıslak zeminde Mercedes kadar rekabetçi olamadığını düşünüyor.

Ferrari Hungaroring’te kuru zeminde gerçekleştirilen antrenman seanslarında en hızlı araçtı fakat yağmurun etkili olduğu sıralama turlarında ekip Mercedes sürücülerinin gerisinde kaldı.

Lewis Hamilton ve Valtteri Bottas Mercedes adına ilk çizgiyi kapatırken Raikkonen takım arkadaşı Vettel’i geride bırakarak 3. olmayı başardı. Bununla birlikte Ferrari ikilisi Mercedes’lerin 0.5 saniye gerisinde kaldı.

Sıralama turlarının ardından basına konuşan Vettel, “Muhtemelen kuru zeminde olduğumuz kadar rekabetçi değiliz fakat bilirsiniz bu gibi koşullarda her şey olabilir ve açıkçası farkların çok büyük olduğunu görebilirsiniz” dedi ve devam etti:

“En sonunda her şeyin son tura bağlı olduğunu düşünüyorum. Çok fazla zorladım ve her şeyi denedim. Belki en iyi turlardan biri değildi fakat berbat da değildi bu nedenle sonuçtan son derece memnunum.”

“Açıkçası daha önde olmak isterdik fakat sahip olduğumuz şey işte bu.”

Ferrari’nin normal koşullarda Mercedes’e kıyasla sahip olduğu yüksek yere basma gücü avantajını neden ıslak zeminde piste yansıtamadığı sorulduğunda Vettel, “Eh, bu etkisini hemen gösterecek bir şey değil” dedi ve ekledi:

“Nereye varmak istediğinizi anlıyorum fakat bu yıl şimdiye kadar ıslak zeminde pek de sürmedik. Hala yapacak birtakım işlerimiz var.”

“Bence bugün berbat değildi bu nedenle yarışa 3. ve 4. sıradan başlamak bir felaket değil ve fark devasa değildi. Elbette önde olmak isterdik ve kuru zeminde farklı bir sonuç elde edebilirdik.”

“Fakat zemin kuru değildi bu yüzden ıslak zeminde de rekabetçi olacağımızdan emin olmamız gerekiyor. Hala yapılacak birtakım işler var.”

Vettel yarın koşulacak yarışa Mercedes’ten daha iyi başlayabileceklerini belirterek sözlerini sonlandırdı.

“Start, her zaman her şeyi bir araya getirmekle alakalıdır. Bu alanda biraz daha istikrarlıyız, bence yarışlara benzer pozisyonlarda başladık fakat onlar(Mercedes) bazen geri kalanlara kıyasla geride kaldı.”

“Göreceğiz. İyi bir start nereden başlarsanız başlayan her zaman yardımcı olur. Aynı zamanda ilk viraja kadar oldukça uzun bir mesafe var bu nedenle iyi bir start alabilirsek ilk virajda bir şeyler yapabiliriz.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz