Raikkonen trafiğin pole pozisyonuna mal olduğunu belirtiyor

0

Ferrari’nin ıslak zemindeki performansına şaşıran Raikkonen, Macaristan GP’si sıralama turlarında pole pozisyonunu rahatça kazanacak şansa sahip olduğuna inanıyor.

Raikkonen, sıralama turlarının son dakikasına kadar geçici pole pozisyonunu elinde bulunduruyordu. Fakat Mercedes ikilisi Hamilton ve Bottas son haklarda derecelerini geliştirip ilk çizgiyi kapatınca Fin sürücü 3’ncülükle yetinmek zorunda kaldı.

Raikkonen, son turda Haas pilotları tarafından engellendiğini ve bu durumun pole pozisyonuna mal olduğunu belirtti.

“Biraz şanssızdım, yeni lastiklere geçtik ve pek yol tutuş yoktu fakat Haas’ların ardındaydım ve spreyle birlikte görüş ve tur zamanını geliştirmek imkansızdı. Bugün bu koşullar altında pole pozisyonunu rahatça kazanacak şansa sahiptik fakat yapamadık.”

Raikkonen, zaman turuna başlamak için hızlı gitmek zorunda olduğunu bu nedenle ısınma turunda yavaşlayıp kendine boşluk yaratamadığını belirtti.

“Kullanılmış lastiklerde, tamamladığım tur oldukça iyiydi. Pistin bazı bölgeleri gelişiyordu ve yeni lastiklere geçtiğimizde pist biraz kurudu ve anında, daha iyi bir yol tutuşun olduğunu hissedebiliyordunuz.”

“Ancak pist üzerinde şanssız bir pozisyonda olmamız ve turu kötü bir noktada tamamlamamız yüzünden gerçek tur zamanını ortaya koyacak şansımız olmadı.

Raikkonen’in takım arkadaşı Vettel, sıralama turlarından önce kuru zeminde gerçekleştirilen antrenman turlarında en hızlı isimdi ve normal şartlar altında pole pozisyonu için en ciddi aday olarak düşünülüyordu.

Bununla birlikte yağmurun pisti vurmasıyla Alman sürücü geride kaldı ve Raikkonen bu sezon 2. kez sıralama turlarında takım arkadaşını mağlup etmeyi başardı. Fin sürücü ıslak zeminde Ferrari’nin gösterdiği performansa şaşırdığını belirtti.

“Bugün pole pozisyonunu kazanacak hızımız vardı ve aracın ıslak zeminde bu kadar iyi olması hoş bir sürpriz oldu. Bu kesinlikle en güçlü özelliklerimizden biri değil bu yüzden bu sonuç harikaydı.”

“En önemli ve en güzel şey, aracın ıslak zeminde sürülebilir ve keyifli olmasıydı.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz