Alonso: Veriler Vandoorne’un aracındaki downforce eksikliğini kanıtlıyor

0

Fernando Alonso, McLaren’in Vandoorne’u etkileyen downforce eksikliğine ilişkin “derin bir araştırma” başlatması gerektiğini düşünüyor.

Bu sezon koşulan bütün sıralama turlarında Alonso’nun gerisinde kalan Vandoorne özellikle son 2 yarışta İspanyol sürücünün temposundan oldukça uzakta kaldı.

Belçikalı sürücü Britanya’da MCL33’ün “sürülemez” olduğunu belirtirken Hockenheim’da kariyerindeki en kötü Cuma gününü geride bıraktığını belirtti ve Almanya GP’si sıralama turlarının ilk seansında en kötü tur zamanını kaydederek 20. sırada kaldı.

Almanya GP’si sıralama turlarında 11. sırayı elde eden Alonso, takım arkadaşı Vandoorne’a destek oldu ve McLaren’in sorunu çözmesi gerektiğini belirtti.

Alonso, “Bence o yapabileceğini yapıyor” dedi ve ekledi: “Son 2 yarışta kesinlikle bir tür performans sorunu var gibi duruyor ve verilerde o araçta downforce eksikliğine işaret eden açık emareler var.”

“Bazı parçaları değiştiriyoruz ve bu araştırmanın derinlerine inmeliyiz çünkü iki araçla birden puanlara yakın olmak genellikle daha kolay.”

Sıralama turlarının ardından konuşan Vandoorne, sonucun hayal kırıklığı yarattığını ve kabul edilmesinin zor olduğunu belirtti.

“Bence durum Silverstone’dakiyle tıpa tıp aynı. Silverstone’a ayak bastığımız andan itibaren en yavaş araçtık ve bugün de aynı şey meydana geldi.”

“Gerçekten başka bir şey söyleyemem. Bu sinir bozucu. Araçta birçok parçayı değiştirdik ve yine de işe yaramadı.”

“Aracı nasıl sürmem gerektiğini kesinlikle unutmadım. Araçlar benzer özelliklere sahip olmasına rağmen, bir sorun yaşadığını gördüğüm tek araç bu.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz