O, F1 sahnesine dengesiz, kazaya yatkın, gözüpekliğiyle kendisini ve etrafındaki sürücüleri tehlikeye atan biri olarak çıktı. F1’in en büyük kazalarından birine sebep olduktan sonra spordan ihraç edilmesi gerektiği düşünüldü. Ancak o kendisini düzeltip, yeteneğini ve hırsını dünya şampiyonu olmaya harcadı. Bunu başardıktan kısa bir süre sonra ise emekli oldu. O, 2000’e dek 21 yıl boyunca Ferrari’nin son şampiyonu ünvanını taşıyan Jody Scheckter.

Jody Scheckter 29 Ocak 1950’de Güney Afrika’da doğdu. Babasının Renault bayiliği olan Jody orada çırak olarak çalıştı ve oldukça gençken nasıl sürülmesi gerektiğini öğrendi. Ancak onun bildiği tek şey vardı: Tam gaz gitmek. Bu davranışı onu doğal olarak yarışmaya yönlendirdi; ilk başta motosiklet, sonra da salon araçlarında. Scheckter, katıldığı ilk ulusal yarışta tehlikeli sürüşten ötürü diskalifiye edildi. Ancak zamanla agresifliğini ehlileştirip düzenli bir biçimde yarışlar kazanabilecek hale geldi. 1970’te Güney Afrika Formula Ford serisini kazandı ve bunun ardından Avrupa’ya geçip dünyanın en iyi sürücülerinden biri olma yolunda İngiltere’ye gitti.

1972 ABD GP: Jody Scheckter kariyerine hızlı bir başlangıç yaptı. Spin atmadan önce yarışı 3. götürüyordu.

İngiltere’de Formula Ford ve Formula 3 araçlarıyla yarışırken kazandığı yarışların yanı sıra endişelendirici derecede yaptığı kazalarla ün sahibi oldu. Hırçın kişiliği, bildiğini okuyan sürüş stiliyle oldukça uyumluydu. Kıvırcık saçlarıyla ve ayırt edici özelliği olan çatık kaşlarıyla, lafını sakınmayan, sert bir mizaca sahipti. Ancak araç kontrolü ve hızı, bunu başarabildiği zamanlar, elbette inkar edilemezdi. Yetenek avcıları, bu cevherin Formula 1’de parmakla gösterilecek biri olmak için işlenmesi gerektiğini düşünüyordu. 1972 ABD GP’sinde Mclaren ona bir fırsat tanıdı ve ardından 1973’te üçüncü araçla arada bir yarışlara çıkabilmek için kontratı kaptı.

1973 İngiltere GP’sinde yarattığı kaosla F1’in en büyük kazalarından birine sebep oldu.

Henüz üçüncü yarışı olan Fransa GP’sinde Jody, startta liderliği elde ederek herkesi etkilemeyi başarmıştı. Ancak Lotus pilotu Emerson Fittipaldi ile olan kazası, son dünya şampiyonunu oldukça öfkelendirdi. Bir sonraki yarış İngiltere GP’sinde Scheckter karşıtı hareket daha da güçlendi. Jody Scheckter yarışa 6. sıradan başlamış ve açılış turunda 4. sıraya yükselmişti. Araçlar 230 km/sa hızla Woodcote virajından geçerken Scheckter kontrolü kaybedip spin attı ve bunun yarattığı kaosla 8 araç birbirine girdi. Fırlayan parçalar ve lastiklere rağmen kaza olabilecek en az hasarla atlatıldı. Sürücüler Scheckter’ın ihracını isterken Mclaren çareyi haylaz çaylağını kızağa çekmekte buldu.

1975 Almanya GP: Lastik problemiyle yarış dışı kalmadan önce. Scheckter o sene 1 galibiyet aldı.

Scheckter Kanada Mosport pistinde yarışlara geri döndüğünde Tyrrell pilotu Francois Cevert’le çarpıştı. Bu talihsiz olaya rağmen Ken Tyrrell, sezon sonunda emekli olacak Jackie Stewart’ın yerine 1974 için Scheckter’la anlaştı. Ancak üzücü bir biçimde, Scheckter-Cevert birlikteliği hiç gerçekleşmedi. Cevert sıradaki yarış ABD GP’sinin antrenmanlarında yaptığı korkunç kazayla hayatını kaybettiğinde Scheckter olay yerine giden ilk sürücüydü ve gördüğü şey kariyerinin geri kalanında onda derin izler bıraktı. Jody’nin amacı bundan sonra, kendi sözleriyle de belirttiği üzere, hayatını korumaktı.

Scheckter, 6 tekerli efsanevi Tyrrell P34’ün ilk ve tek zaferini alan pilot.

Ken Tyrrell, Scheckter’a hata yapmamasını ve yarışları bitirmeye odaklanmasını söyleyerek onun kusurlarını düzeltmesine yardımcı oldu. Artık daha kontrol altında olan Jody, 1974’te iki yarış kazanarak şampiyonayı üçüncü tamamladı. İki yıl daha aynı takımda yarışan Scheckter, iki sezonda da birer yarış kazansa da Tyrrell aracının o çok arzuladığı şampiyonluğu getirmeyeceğini hissetti. 1977’de yeni kurulan Wolf takımına geçen Scheckter üç yarış kazandı ancak sezonu Niki Lauda’nın ardında tamamlayınca İtalyan Ferrari takımının daha çok potansiyeli olduğunu gördü ve Enzo Ferrari de onunla anlaşma imzaladı. Enzo, “olgun” Jody Scheckter’ın kendisini başlarda zorlayarak tüketmediğini ve ölçüp biçip enerjisini yarışın geneline yaymasını övdü.

1979 İtalya GP: Scheckter (solda) yarışı kazanıyor ve şampiyonluğu elde ediyor.

Ferrari’nin 1978 aracı her ne kadar şampiyonluk kalibresinde olmasa da sonraki sene hayallerini gerçekleştirdi. Scheckter ve takım arkadaşı Gilles Villeneuve, yakın arkadaş oldular ve o sezon üçer yarış kazandılar. Güney Afrikalı pilot, takım arkadaşının hızını, daha muhazafakar davranıp puanları toplayarak alt etti ve 1979 dünya şampiyonu oldu.

1979 ABD GP’si. Scheckter bundan bir sene sonra emekliye ayrılıyor.

Bu şampiyonluk, Scheckter’a göre önemli olan tek şeydi. 1980 sezonu boyunca yalnızca kontrat gereksinimlerinden ötürü yarışan Scheckter çoktan salıvermişti ve sezon sonunda, 30 yaşındayken emekli oldu. Yarış dünyasında oldukça para kazanan Scheckter, daha sonrasında Formula 1’den uzak alanlarda, kurnaz bir iş adamı olarak servetine daha da fazlasını kattı. Amerika’da bir güvenlik şirketi kurup daha sonra onu, çocuklarının yarış kariyerleriyle ilgilenmek için sattı. Daha sonrasında ise İngiltere’de bir organik tarım firması girişiminde bulundu.

Kaynak: Formula1.com

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz