2018 Kanada GP – Yarışın ardından pilotlar ne dedi?

0

Sebastian Vettel, 2018 Kanada GP’sinde kusursuz bir zafer elde ederek şampiyona liderliğini eline geçirdi. Peki yarışın ardından pilotlar neler dedi?

Sebastian Vettel

Güzel bir gündü. Takım iyi bir performans gösterdi. Yarış içinde endişe duyduğumuz bir an bile olmadı. Sürekli kontrol altında gittik. Hızımız ortadaydı. İlk bölüm farkı açmak için önemliydi. Aynı zamanda yakıtı ve lastikleri iyi kullanmalıydık. Doğru stratejiyi kurduk. Mükemmel bir gündü.

Soru: Şampiyonada 1 puan farkla öne geçtin.

Vettel: Bugün kazanmak daha önemliydi. O sadece iyi bir yan etkisi. Gidecek çok yolumuz var, çok yarış var. Kazanmış olmaktan ötürü çok mutluyum çünkü buradaki Ferrari fanları takımın kazanmasını uzun süredir bekliyordu. Pilotlar geçidinde heyecanlarını görebiliyordum. Bana enerjilerini verdiler. Öğleden sonra işi bitirmemiz de fantastikti.

Bottas

Soru: Bugün iyi iş çıkardın. Sona doğru çok yakındı. Endişelenmiş miydin?

Bottas: Çok değil. Farkın kapanmasının sebebi yakıt tasarrufu yapmamızdı. Bunu nerede yapacağımı biliyordum. O yüzden son turlar kontrol altındaydı. Damalı bayrağı görmeden güvende olmalıydım o yüzden ayağımı gazdan çok erken çektiğim oldu. Bir yandan da aynalarımı kontrol ediyordum. Sonuç çok da kötü değil çünkü ilk bölümde oldukça zorladık ama Ferrari’den hızlı değildik.

Soru: İkinci bölümde de çok zorluyordun. Önüne ikinci virajda bir Renault çıktı ve onu geçtin. O anda “boşver gitsin” mi dedin?

Bottas: Fırsatını her bulduğumda zaman kazanmaya çalıştım. Tur yiyen araçları hızlıca geçmeye çalıştım. O arada biraz ritim kaybettim. Ferrari’nin tüm yarışı kontrol altında götürdüğünü gördük. Bugün onları geçecek kadar hızlı değildik.

Verstappen

Soru: İyi bir sürüştü. Son turlarda Valtteri’yi yakalayabilir miydin?

Verstappen: Yapabildiğim kadar zorladım. Turlar bitti. Onun yakıt tasarrufu yaptığını biliyordum. Bu yüzden ona yakalaşabildim. Tüm hafta sonu gösterdiğimiz hızdan memnunum.

Soru: Pirelli’ye göre yarışın başında en hızlı stratejiye sahiptin. Güvenlik aracı bunu engelledi mi?

Verstappen: Sanmıyorum. Hatta bizim biraz daha uzun gitmemizi sağladı. Belki pite biraz erken girmiş bile olabiliriz çünkü lastiklerim iyi durumdaydı.

Soru: Sezon boyu gördük ki takım cuma günleri hızlı görünüyor ama bunu pazar günü sonuca çeviremiyorsunuz. Sen de her antrenman seansında liderdin ama yarış günü kazanacak hızın yoktu. Neden?

Verstappen: Hızımız vardı. Çünkü Valtteri’ye çok yakındım. Seb de 6-7 saniye uzaktaydı. İlk pit stoplarda da farklar böyleydi. Ancak en yüksek hız problemimiz var. Daha uzun düzlükler oldukça daha çok zorlanıyoruz. Ben hızımızdan memnunum ama siz farklı düşünüyorsunuz sanırım.

Soru: Bir fan gözüyle bakıyorum. Verstappen her seansta lider ama yarışa gelince 3’üncü. Bu da kafaları kurcalıyor.

Verstappen: Birinci başlasam yarışı kazanırdım. Çünkü buna yetecek hızımız vardı. Öndeyseniz, birinin sizi geçmesi çok zor. Yine de 8 saniye geride bitirdik. Valtteri polden başlasa, yarışı o kazanırdı. Sanırım bu her şeyi açıklıyor.

Ricciardo

4. bitirdim ama mutluyum çünkü 6. başlamıştım. Bu pistten ne kadar beklenti içinde olmalıyız bilmiyorum. Gerçek şu ki artık geçiş yapmak çok zor. Hiper yumuşak lastiklerle başlamak agresif bir hamleydi ama bunu çalıştırmak zorundaydık ve başardık. Startta Kimi’yi avladık. Pitlerde Lewis’i geçtik. Sonrasında herkes tek pit stratejisinde olduğu için durgun geçti. Tüm hafta sonu Monako kadar iyi olmasa da yarışta üstünde durmamız gereken birkaç nokta vardı. Bunları göz önünde bulundurursak ben de maksimum performansı çıkardım.

Soru: Normalde bu pistte birçok geçiş görürdük ama bugün öyle olmadı. Checo (Sergio Perez) dedi ki halo araçlara ekstra yük oluşturduğundan araçları yavaşlatıyor. Siz de geçiş yapmak için daha fazla delta zamanına ihtiyaç duyuyormuşsunuz. Buna katılıyor musun?

Ricciardo: Bilmiyorum. Checo geçen hafta evlendi. O şimdi daha bir zeki oldu. Ben evli değilim o yüzden zekam onun seviyesinde değil. Muhtemelen bu soruyu sormak için doğru adamlar biz değiliz. Ama ben hep şunu söyledim: Araçlar genişlerse geçiş yapmak zorlaşır. Çünkü pistte daha çok yere ihtiyaç duyarsınız. Uzun lafın kısası, öndeki araç ideal çizgide giderken siz iyi bir boşluk bulamazsınız.

Hamilton

Açıkçası yarışı bitirebildiğim için mutluyum. Çok çok daha kötü olabilirdi. Kötü bir hafta sonuydu. Starttan itibaren güç kaybetmeye başladım. O andan itibaren acaba motor yarışın sonunu görebilecek mi diye düşünmeye başladım. Aracın arkasından bir duman bekledim sürekli ama devam ettim. Motorun da devam etmesine şükrettim. Monako’da olduğu gibi bu araçlar ve lastikler bize iyi bir yarış sunmuyor. Yarışta hiç geçiş oldu mu ki?

Soru: Muhtemelen Monako’dan daha az oldu.

Hamilton: Vaov. Araçta da böyle hissetmiştim. Her bir turu atmak güzeldi ama sırama turlarından bu yana hep zorluk çektim. Size yarışı tamamlayabildiğim için ne kadar mutlu olduğumu anlatamam. Bundan sonra Avrupa yarışları için zorlayacağız. Montreal’de yarış kazanmak çok güzel bir histi ama bugün olmadı.

Soru: Yeni motora geçeceksin. Bu da senin için pozitif bir şey. Hele ki Fransa gibi arka düzlükleri uzun olan bir pist için…

Hamilton: Bütün bir sezonu sadece 3 motorla bitirmeye çalışmak zaten bir saçmalık. Yine de uzun bir yol. Diğer takımlar ikinci motorlarına geçtiler bile. Ferrari ve Red Bull o şekildeler. Biz de o kadar kötü bir durumda değiliz.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz