Sürprizlere gebe 2018 sezonunun 7. yarışını geride bıraktık. Vettel Nisan’da koşulan Bahreyn GP’sinin ardından ilk kez kazandı ve şampiyona liderliğine yükseldi. Peki hafta sonundan çıkarabileceğimiz tek sonuç bu mu? Elbette hayır.

Gelin 2018 Kanada GP’sinden öğrendiğimiz 5 şeye göz atalım. 

1. Vettel kusursuz zaferiyle şampiyonluk savaşına geri döndü

Vettel, Kanada GP’sinin tek hakimiydi.

Cuma günü koşulan antrenman turlarında ciddi sıkıntılar yaşayan ve hafta sonuna çok kötü bir başlangıç yapan Vettel, gece boyunca sarf edilen yoğun çabalar sayesinde Cumartesi’ye hızlı başladı. Sıralama turlarından önce gerçekleştirilen son antrenmanda 2. sırayı elde eden Alman pilot sıralama turlarında çıtayı bir adım öteye taşıdı ve bu sezon 4’üncü kariyerindeyse 54’üncü pole pozisyonunu elde etti.

4 kez dünya şampiyonu Alman pilot, aynı zamanda 2001 Schumacher’den sonra ilk kez Ferrari’ye pole pozisyonunu getirdi Montreal’de. Vettel’in yapacakları Cumartesi ile sınırlı değildi elbette, pazar günü de görülecek bir hesap vardı. Baştan sona lider giden ve yarışın tek hakimi olan Vettel, Verstappen’in en hızlı turu atması nedeniyle bir grand slamden olsa da mükemmel bir zafer elde etti ve şampiyona liderliğine yükselerek Hamilton’a ben de buradayım demeyi başardı.

2. Verstappen sonunda beladan uzak durmayı başardı

Verstappen sonunda hatasız bir hafta sonunu geride bırakabildi ve kürsüye çıktı. 2018 Kanada GP.

Bu sezon pimi çekilmiş bomba gibi her yarış hafta sonunda en az bir olaya karışan Verstappen, Monaco’da 3. antrenmanlarda yaptığı son hatanın ardından takım patronu Horner ve medya tarafından ciddi eleştiriler almıştı. Montreal’de Perşembe günü düzenlenen basın toplantısında basın mensuplarına çatan Verstappen’in Kanada’da nasıl bir hafta sonu geçireceği büyük merak konusuydu.

Neyse ki kahramanımız Kanada’da tertemiz bir hafta sonunu geride bıraktı ve uslu bir çocuk olduğunda şirinleri görebileceğini kanıtladı. Sıralama turlarından önce koşulan 3 antrenman turunu da ilk sırada tamamlayan genç Hollandalı, muhtemelen güç ünitesindeki yetersizlik nedeniyle yarışa 3. başlamak zorunda kaldı ve yarış boyunca kazadan beladan uzak durarak podyuma çıkmayı başardı. Bu sonuç kuşkusuz Verstappen’in üzerindeki baskıyı biraz olsun hafifletecektir.

3. Hamilton berbat bir hafta sonunu geride bıraktı

Montreal’de 7. pole pozisyonu mu? Maalesef, Hamilton sıralama turlarında ancak 4. olabildi, 2018 Kanada GP.

F1’de bazı pilotlarla bazı pistler arasında özel bir bağ var. Schumacher’in 8 galibiyet kazandığı Magny-Course ile Ayrton Senna’nın 6 galibiyet kazandığı Monte Carlo arasında böyle bir bağ olduğundan söz edilebilir. İşte buna benzer bir bağ da Hamilton ve Gilles Villeneuve pisti arasında söz konusu. 2018’e kadar Kanada’da çıktığı 10 yarışta 6 pole pozisyonu ve 6 galibiyet elde eden Hamilton, bu hafta sonu 7’nci galibiyetini alarak Schumacher’in buradaki rekoruna ortak olmanın peşindeydi.

Bununla birlikte Hamilton’ın hafta sonu tek kelimeyle vasattı. Sıralama turlarında takım arkadaşı Bottas, Vettel’den sadece 0.092 saniye daha yavaş bir turla Mercedes’i ilk çizgiye taşırken İngiliz sürücü zar zor 4. olabildi. Tabii kötü performans yarışta da devam etti ve Hamilton yarışı Ricciardo’nun da gerisinde 5. sırada noktaladı.

Hamilton’ın Raikkonen’i arkasında tutması başarı sayılır mı? 2018 Kanada GP.

İngiliz sürücü açısından bu sezon bir şeylerin yolunda gitmediği aşikar. İlk 7 yarış boyunca eski günlerini mumla aratan İngiliz pilot rakiplerinin yaşadığı talihsizlikler nedeniyle Kanada’ya şampiyona lideri olarak gelse de bir an önce eski formuna kavuşmak zorunda. Çünkü bu sezon çok daha güçlü bir Ferrari, Red Bull ve takım arkadaşına sahip. Küçük bir matematik hesabı yapacak olursak Bottas’ın Azerbaycan’da son turda lastik patlatmaması ve Çin’de Verstappen’in Vettel’e çarpmaması halinde şampiyonada puan durumunun şu şekilde oluşacağını görebiliriz; 1. Vettel 127, 2. Hamilton 109, 3. Bottas 108. Geçen sezon ilk 7 yarış sonunda puan durumu ise şu şekildeydi; 1. Vettel 141, 2. Hamilton 129, 3. Bottas 93. Hamilton’ın Bottas’a karşı ne denli kan kaybettiği bu tablodan da açıkça görülebilir. İngiliz sürücünün işleri tersine çevirip çeviremeyeceğini hep birlikte göreceğiz.

4. Alonso için yolun sonu yavaş yavaş görünüyor

Alonso, Ericsson ve Gasly ile mücadele ediyor ve birazdan iki rakibini de geride bırakacak, 2018 Kanada GP.

F1’de yanlış zamanda yanlış yerde olma konusunda çifte dünya şampiyonu Fernando Alonso’dan daha iyisi olamaz. 2014’te Ferrari’den ayrılırken McLaren’le uzun vadeli bir gelecek planlayan İspanyol sürücü başarının hemen gelmeyeceğinin farkındaydı fakat bu projenin, aradan geçen 4 koca yıla rağmen bu kadar başarısız olacağını da eminiz hiç tahmin etmemişti.

Alonso’nun geçtiğimiz yıl Indy500’e katılması ve bu sezon eş zamanlı olarak Le Mans’da mücadele etmesi, artık F1’de başarılı olamayacağını düşünmesinden kaynaklanıyor muhtemelen. Kanada’da 300. yarışına çıkan İspanyol sürücü bitime 27 tur kala egzoz sorunuyla yarış dışı kalmasının ardından F1’den ayrılma söylentilerini kesin dille reddetmeyerek ayrılığın sinyallerini vermeye başladı bile. Birçok kişiye göre griddeki en iyi sürücü olan Alonso’nun kariyerini 2 şampiyonluk ve bir sürü kötü sonuçla tamamlaması çok üzücü olacak doğrusu.

Alonso 300. F1 yarışına egzoz sorunuyla veda ediyor, 2018 Kanada GP.

5. Damalı bayrak saçmalığı

Canı sıkılan Winnie Harlow ablamız damalı bayrağı bir tur erken sallarkene, 2018 Kanada GP.

Damalı bayrak nedir, neden sallanır? Motor sporlarında yarışın veya bir seansın bittiğini belirten bayraktır ve bir yarışı ya da seansı zamanında sonlandırmak için sallanır. Peki istisnalar var mıdır? Vardır elbette, eğer bir yarış 2 saat limitine takılmışsa veya güvenlik aracı arkasında planlanandan daha önce tamamlanacaksa sallanır. F1 sportif kurallarının 43.2 numaralı maddesine göre damalı bayrak erken sallanırsa, klasman bir tur öncesine göre hesaplanır. Peki Kanada’da yukarıda bahsedilen iki durumdan biri geçerli miydi? Hayır!

Kanadalı aktivist ve model ablamız Winnie Harlow F1’in pazarlama amaçları doğrultusunda Kanada GP’sinde damalı bayrağı sallama görevine nail oldu. Buraya kadar bir sıkıntı yok damalı bayrağı sallayacak olan kişinin yüksek lisans veya doktora yapmış olması gerekmiyor sonuç olarak. Fakat ortada hiçbir şey yokken 69. turda damalı bayrak sallamak da neyin nesi? Bu hata nedeniyle yarış klasmanı 68. tura göre hesaplandı.

Şimdi bir düşünelim Vettel’le Bottas amansız bir mücadele içerisinde olsalar ve Bottas 69. veya 70. turda Vettel’i geçse ne olacak? Yarış klasmanı 68. tura göre hesaplanacağı için Vettel yarışı kazanmış sayılacak. Senaryoyu daha da dramatik hale getirelim ve sezon sonunda Vettel’in Bottas’ın 13 puan önünde dünya şampiyonu olduğunu hayal edelim. Ahmaklığı ve rezilliği düşünebiliyor musunuz? 1 puan farkla dünya şampiyonu olabilecek Bottas, yanlış sallanan bir damalı bayrak yüzünden şampiyonluktan olacak. Neyse ki Kanada GP’sinde böyle bir senaryo gerçekleşmedi fakat F1’in bu gibi küçük detaylara daha fazla önem vermesi gerekiyor. Çünkü ileride böyle bir senaryonun gerçekleşmesi halinde kopacak yaygarayı düşünmek bile ürkütücü.

Neyse ki Vettel, damalı bayrağın erken sallandığını fark ederek durumu başarıyla idare etti, 2018 Kanada GP.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz