McLaren’in 2018 aracı İspanya’ya kadar pistlerde olmayacak

0

Eric Boullier, McLaren’in gerçek 2018 Formula 1 aracının İspanya Grand Prix’sine kadar pistlerde görülmeyeceğini söyledi.

Bouiller’in tabiriyle geçen yılki Honda motorlu tasarımın evrimleşmiş versiyonunu kullanan Mclaren, sezon öncesi testlerde dayanıklılık sorunları yaşamış ve gelişim programlarında değişikliğe gitmişti.

Renault motorlu MCL33 sezonun başından beri, yarışlarda güçlü bir performans yakalarken, sıralamalarda ve düzlükte istenileni vermedi.

“2018’in aracı Barselona’da gelecek ve açıkçası biz bunun istediğimiz gibi bir araç olmasını umut ediyoruz.”

“Şu an sahip olduğumuz araçla, plana göre, hedeflerimizi ıskalamadık.”

“Ancak programımıza yönelik hedefleri kaçırdık. Yani, Barcelona’da sahip olacağımız araç Avustralya’da da olmalıydı.”

“Dolayısıyla aslında yeni bir araçla değil, geçen yılın bir evrimi ile yarışıyoruz. Ve umarım bu araç beklediğimiz gibi olacak.”

Boullier, ilk dört yarışa bu koşullarda çıkmak zorunda kalmanın McLaren için sinir bozucu olduğunu itiraf etti.

“Evet, ama olan buydu. Bunu biliyorduk ve elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız.”

“Şimdiye kadar fırsatçı davrandık. Her iki pilotumuzla da alabileceğimiz maksimum puanı alarak bu fırsatları değerlendirdik.”

“Yarışta böyle bir performansa ya da hıza sahip olduğumuzu görmek çok sinir bozucuydu. Bu performansı sıralamalarda ortaya çıkaramıyoruz.”

Yeni paket ile ilgili verilerin kendisini heyecanlandırıp heyecanlandırmadığı sorulduğunda Boullier, “Beklentim yok. Buna ihtiyaç da yok. Yalnızca podyumda ya da podyumun en üst basamağında olduğunuz zaman kutlama yaptığınızı bilecek kadar uzun süredir F1’deyim.”

McLaren henüz Q3’e kalamamasına rağmen, her üç yarışta da puan aldı ve takımlar şampiyonasında dördüncü sıraya çıktı.

Fernando Alonso, geçtiğimiz hafta sonu 13. Sırada başladığı Çin Grand Prix’sini Sebastian Vettel’e şaşırtıcı bir atak yaparak yedinci sırada bitirmişti.

Boullier Alonso’dan bahsederken, “Çok iyi bir yarış çıkardı ve bir kez daha iyi (bir yerde) olmak için mümkün olan tüm fırsatları değerlendirdik.” dedi.

“Güvenlik aracı bizim için kötü bir haberdi. Çünkü yeni pit yapmıştık. Ama bir şekilde fırsatlar önümüze geldi ve biz de kullandık.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz