Vettel güvenlik aracının yanlış zamanda girdiğini söyledi

0

Günü sekizinci sırada tamamlayan Vettel, güvenlik aracının zamanlamasının yanlış olduğunu ve tüm yarışın kaderini değiştirdiğini söyledi.

Bugün on dördünce birbiriyle temas eden takım arkadaşları Gasly ve Hartley’in araçlarından kopan parçalar nedeniyle güvenlik aracı piste çıkmıştı. Böylece durağan geçen yarış, bir anda hareketlenmişti.

Ancak güvenlik aracı piste çıktığı sırada Bottas ve Vettel çoktan son viraja doğru ilerliyorlardı. Bu yüzden güvenlik aracına start finiş düzlüğünün sonunda yakalandılar ve hızlı bir tur atıp pite de gelemediler. Bu da ikilinin yarışını tamamen değiştirdi.

Bu esnada Red Bull sürücüleri ilk fırsatta pite gelerek yumuşak hamurlu lastiklere geçti ve büyük bir avantaj elde etmiş oldu. Ancak Vettel, bu durumun bir çeşit haksızlık yaratmış olduğunu düşünüyor.

“Güvenlik aracının yarışın kaderini neden değiştirdiğini anlamaya ihtiyacım var. 2014 Macaristan yarışında benzer bir durumdaydık. Öndeki pilotlar dezavantajlıydılar çünkü güvenlik aracı onlar pit girişini geçince geldi.”

“Eğer bir şey olursa sizin hemen akabinde reaksiyon göstermeniz gerektiğini anlıyorum. Ancak her zaman araçların birbirine göre nerede olduğunu sezemiyorsunuz.”

“Pistte parçalar varken iki tur attı. Yani o zaman güvenlik aracını neden yarım dakika önce veya sonra çağırmadınız? O zaman herkes pit yapıp yapamayacağına karar verirdi.”

“Farkları bilmiyorum. Fakat hakemlere bir buçuk ya da iki takika pencere vermelisiniz ki pisti temizlesinler. Benim bakış açıma göre güvenlik aracını yarışın akışını aktif bir şekilde değiştireceği zaman piste yollamak doğru değil.”

FIA yarış direktörü Charlie Wihiting ise çok fazla parçanın pistte olduğunu ve hakemlerin güvenli bir şekilde çalışabilmesi için zaman yaratılması gerektiğini, bu yüzden sanal güvenlik aracı yerine güvenlik aracını tercih ettiklerini söyledi.

Bizi Twitter’dan takip edebileceğinizi biliyor muydunuz?

@damalibayrak1.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz