Çin GP: Ricciardo affetmedi!

0

Altıncı sırada başladığı 2018 Çin GP’sini Daniel Ricciardo kazandı. Bottas ikinci, Raikkonen üçüncü oldu.

Daniel Ricciardo, bugün klasikleşmiş zaferlerinden birini elde etti. Yarışa altıncı sıradan başlayan ve uzun bir süre burada yarışa devam eden Ricciardo kazanmasını bildi. Bottas ikinci, Raikkonen üçüncü oldu.

Yarışa Ferrariler ilk çizgide başlamıştı. Raikkonen iyi bir startla Vettel’le arayı kapatırken kendini bir anda iç çizgide buldu ve çekiş kaybetti. Bu sayede Bottas, vatandaşı Raikkonen’i geçmiş oldu. Aynı turun dördüncü virajında da Verstappen Raikkonen’i geride bıraktı.

Yarışın ilk kısmında büyük bir hareketlilik olmadı. Favorilerden pite ilk olarak Verstappen ve Ricciardo geldi. Aynı turda pite giren pilotlar orta hamura geçtiler. Bir tur sonra Hamilton, ondan da bir tur sonra Bottas pite geldi.

Lider Vettel, 21. turda pite geldi. Pitten çıktığında ise yerini Bottas’a kaybetmişti.

Pit stop yapmadığı için liderliğe yükselen Raikkonen, favoriler içinde pite en geç giren isim oldu. Bu da Raikkonen’i bu grubun en arkasına kadar attı.

Yarışa heyecan getiren olay, Gasly’nin Hartley’e çarpması oldu. Temastan sonra pistte parçalar kalınca güvenlik aracı piste girdi. Red Bull sürücüleri bu fırsatı iyi değerlendirerek daha hızlı olan yumuşak hamura geçti.

Güvenlik aracı periyodundan sonra pistte tam bir Red Bull rüzgarı esti. Ricciardo, pist üstünde DRS kullanmadan Raikkonen’i geride bıraktı. Daha sonra Verstappen, Hamilton’ı geçmeye çalışırken pist dışına çıktı ve böylece Avustralyalı pilot takım arkadaşını geçmiş oldu.

40. turda Ricciardo, müthiş bir frenlemeyle Hamilton’ı geride bıraktı. Momentum kaybeden Hamilton iki tur sonra Verstappen’e geçildi.

43. turda Ricciardo Vettel’i geçti. Bu temiz geçişten bir tur sonra Verstappen, Vettel’e atak yaptı. İki pilot temas yaşadı ve spin attı. Bu esnada Hamilton kazadan kaçmak için pist dışına çıktı. Fırsatı değerlendiren Raikkonen üç pilotu da geride bıraktı.

Sürücüler yollarına devam ettiler fakat Vettel, hasarlı aracıyla kan kaybetmeye devam etti. Hulkenberg ve Alonso’ya geçildi.

Ön sıralarda ise Ricciardo fırtınası esmeye devam etti. Bal porsuğu lakaplı pilot, 44. turda klasik frenlemelerinden biriyle Bottas’ı geçti ve liderliğe yükseldi.

Vettel’i geçerken yaptığı hata nedeniyle 10 saniye zaman cezası alan Verstappen, yarışın sonlarına doğru Hamilton’ı geçti ve üçüncü Raikkonen’e baskı kurdu. Raikkonen de Bottas’ı yakaladı ve üçlü yarışı arka arkaya bitirdi.

Bir Twitter hesabımız olduğunu biliyor muydunuz?

Bizi takip edin: @damalibayrak1.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz