Sauber’i özellikle BMW döneminde sevmeye başladık. Kubica-Heidfeld ikilisi Bmw Sauber takımında oldukça iyi işler çıkartıyorlardı. Ancak yeni kurallarla birlikte bir anda spordan çekildiğini görmüştük Alman devinin. Sonrasında Kobayashi-Perez ikilisi yine sevdirmişti bize sempatik orta sıra takımını.

Sauber geçen sezon batmanın eşiğine gelmişti ki takımın sürücülerinden Ericsson’un sponsorları maddi destek sağladılar. Gridde 2015 yılından, geçtiğimiz yıla kadar 1 yıl geriden gelen Ferrari motorlarını kullanıyordu İsviçre merkezli takım. Geçtiğimiz sezon takım patronu Monisha Kaltenborn eşliğinde yeni sezon için Honda ile motor tedariği konusunda anlaşmışlardı. Bu uzlaşmadan sonra Kaltenborn’un takım patronluğundan kovulması uzun sürmedi  ve Fraderic Vasseur, Kaltenborn yerine Sauber’in takım patronluğu rolünü üstlendi. Vasseur’ün ilk yaptığı işlerden birisi Honda ile imzalanan anlaşmayı geçersiz saymak oldu ki o dönem baz alındığında çok doğru bir karardı çünkü Honda motoru ciddi bir istikrarsızlık abidesiydi yolda kalacaklarına 1 yıl eski motor kullanıp yarış bitirmek daha makul gibiydi.

Sonraki dönemlerdeyse Alfa Romeo’nun takıma ortak olacağına dair ciddi söylentiler ortaya atıldı ve bu doğruydu! Sergio Marchionne önderliğinde Alfa Romeo-Sauber ortaklığı resmen duyrulmuştu. Bu anlaşmayla beraber Sauber hem yeni versiyon Ferrari motoru kullanacak; hem de Ferrari’nin Sürücü Akademisi’nden yetişen F2 Şampiyonu Charles Leclerc Sauber adına yarışacaktı. Başta herkes Ericsson’un değil de Wehrlein’ın gitmesini eleştirdi ancak ilk etapta takımın Ericsson’un sponsorlarıyla ayakta kaldığını unutmamak lazım.

Arka planı konuştuk şimdi yeni sezonda geride bıraktığımız 2 yarışa göz atalım:

Avustralya Grand Prix’inde sıralamalar Sauber için beklendiği gibi gelişmişti ve Q2’ye kalamamıştı ancak son 2-3 senedir alışık oldukları son sırada değildiler. Sauberler yarışta 17 ve 18. sıradan start alacaklardı. Start anında iki araçla birden sorunsuz şekilde kalkmış olmalarına rağmen Ericsson henüz yarışın başlarında aracını garaja getirmek zorunda kalacaktı-muhtemel bir hidrolik sorunuyla- ancak Leclerc F1 kariyerindeki ilk yarışında herhangi bir sorunla karşılaşmadı.Lance Stroll ve Brendon Hartley’in önünde yarışı tamamlayarak 13. sırada finish görmüştü.

BAHREYN’DE NE OLDU?

 Avustralya’da Honda ve Williamsların dökülmesi; Sauber’in yavaş görünmesiyle beraber bu takımların sonunculuk için sezon boyu yarışacağı ön görülüyordu ancak Bahreyn’de işler hiçte tahmin edildiği gibi olmadı. Toro Rosso Honda’lar haftasonu boyunca McLaren’lerden bile hızlı görünürken Sauber’de Williams’a nazaran daha istikrarlı olması her şeyi ortaya koydu. Yarış içerisinde Red Bull’lar ile Raikkonen’in yarış dışı kalmaları Sauber’in resmen ekmeğine yağ sürmüştü.Ericsson’a tek pit stratejisi uygulayarak İsveçli Pilotu 9.’luğa taşıdılar. Leclerc’e tek pit uygulansaydı daha iyi bir noktada bitirebilirler miydi? Bunu bilemeyiz ancak Sauber uzun süren kabusun ardından çıkışı Alfa Romeo ile sağlayacak gibi duruyor. Öyle ki Ericsson’da 2015 Monza yarışından beri ilk kez puan aldı. Bu sene Sauber-Toro Rosso ikilisini daha çok puan alırken görecekmişiz gibi geliyor.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz