7 kez Formula 1 dünya şampiyonu Michael Schumacher’in geçirdiği kayak kazasından beri 4 yıldan uzun zaman oldu.

Biz de Formula 1 efsanesini anmak amacıyla Michael Schumacher’in en iyi 5 performansını derledik.

5) Malezya 1999

İngiltere’de geçirdiği kazadan sonra 1999 sezonunun büyük bir çoğunluğunu bir bacak kırığı sebebiyle kaçıran Michael Schumacher, sezonun son iki yarışına çıkmayı beklemiyordu. Fakat Alman pilotun kızının Ferrari patronu Luca di Montezemelo ile yaptığı telefon görüşmesinde babasının futbol oynadığını ağzından kaçırmasıyla Ferrari Schumacher’i hemen kokpite geri döndürdü. Schumacher Malezya’nın ilk yarışında 1 saniyeden fazla bir farkla pole pozisyonunu alarak tam formuna geri döndüğünü gösterdi. Fakat Schumacher sezonun büyük bir kısmını kaçırdığı için şampiyona savaşında değildi ve şampiyonluk için mücadele veren takım arkadaşı Eddie Irvine’a yardım etmek için yarışta alışılmadık bir şekilde ikinci pilot rolünü oynadı. Schumacher starttan hemen sonra yerini Irvine’a verdi ve takım arkadaşı farkı açarken Alman pilot arkasındaki iki Mclaren’i yavaşlatıyordu. Ancak Schumacher o kadar iyiydi ki kendisini pit stoplardan sonra tekrar Irvine’ın önünde buldu. Schumacher takım arkadaşına yerini son turlarda verdi ve Irvine kariyerinin son zaferini kazandı ve şampiyona liderliğini aldı. Irvine yarıştan sonra “O sadece dünyanın en iyi sürücüsü değil, ayrıca dünyanın en iyi iki numaralı sürücüsü.” diyerek Schumacher’in o hafta sonu gösterdiği performansı özetledi.

4) Fransa 2004

Schumacher ve Ferrari tarafından domine edilen 2004 sezonunda Fransa’da pek farklı bir şey beklenmiyordu. Fakat Cumartesi günü Fernando Alonso sürpriz bir şekilde sezonunun ilk pole pozisyonunu aldı. Pazar günü tribünler mavi-sarı ile dolu, seyirciler ise Renault’nun kendi evindeki zaferini bekliyorlardı. Alonso startta yerini korumayı başardı ve Schumacher tüm çabalarına rağmen İspanyol sürücüyü geçemiyordu. Bunun üzerine Ferrari Schumacher’i alışılmadık bir 4 pit stop stratejisine koydu ve her pit stopta araca az benzin koydu. Schumacher kusursuz bir yarış çıkararak her turunu sıralama turu gibi attı ve ikinci pit stoplardan sonra Alonso’nun önünde çıktı. Fakat Schumacher’in işi bitmemişti, kendisinden bir pit stop daha az yapan Fernando Alonso’ya bir pit stop mesafesi kadar fark açması gerekiyordu. Schumacher de aynen bunu yaptı ve 4. pit stopundan sonra piste Alonso’nun 5 saniye önünde döndü. Schumacher damalı bayrağı Alonso’nun 8 saniye önünde alarak Magny-Cours’daki 7. zaferini kazandı ve 7. şampiyonluğuna bir adım daha yaklaştı. Schumacher, Ferrari’nin taktiksel zekasıyla beraber kusursuz bir yarış çıkararak kalitesini bir kez daha gösterdi.

3) İspanya 1994

Pole pozisyonundan başladığı yarışta Schumacher, yarışı kazanacak gibi gözüküyordu fakat ilk pit stopu esnasında yaşadığı bir vites kutusu sorunu ile yarışa sadece 5. vitesi ile devam edebildi. Buna rağmen Schumacher sürüş stilini değiştirerek iyi tur zamanları atmaya başladı. Schumacher ikinci kez pite geldiğinde ise mucizevi bir şekilde vites kutusunu bozmadan yarışa geri dönebilmeyi başardı. Yarış boyunca 5. viteste takılmasına rağmen Schumacher, bir şekilde rekabetçi kalmayı başarabildi ve yarışı Damon Hill’ın 24 saniye arkasında ikinci olarak bitirdi. Başka bir Formula 1 efsanesi olan Ayrton Senna’nın 1991 Brezilya yarışındaki gösterdiği performansı anımsatan sürüş, Schumacher’in zamanındaki takım patronu Flavio Briatore tarafından hala 7 kez dünya şampiyonun en iyi performansı olarak gösteriliyor.

2) Belçika 1995

Belçika’da yağmurlu geçen sıralama turları şampiyona rakipleri Michael Schumacher ve Damon Hill’ı 16. ve 8. bırakmıştı. Kaos dolu yarış startında ön sıradaki sürücüler sıkıntı yaşadı ve bu iki şampiyona rakibinin hızlıca yükselmesini sağladı. Hill ilk pit stopunu yaptıktan sonra Schumacher liderliğe yükseldi. Bunun sonrasında aniden yağmur yağmaya başladı ve Hill yağmur lastikleri için bir kez daha pite girmek zorunda kaldı. Fakat Schumacher büyük bir risk alarak şiddetli yağmura rağmen kuru lastiklerle pistte kaldı. Hill, Schumacher’i tur başına 6 saniye yakalamasına rağmen Schumacher’in arkasına gelince onu geçmekte zorlandı. Schumacher ustaca savunarak Hill’i turlar boyunca arkasında tuttu fakat bir süre sonra hata yaparak yarış liderliğini kaybetti. Ama Hill Schumacher’i geçtikten hemen sonra pist kurumaya başladı ve Hill’in kuru lastikler için pite girmesiyle Schumacher liderliği geri aldı. Ancak Ardennes ormanları meşhur değişken havasıyla yağmuru piste yeniden getirdi ve iki sürücü de yağmur lastikleri için pite geldi. Schumacher pit stoplardan Hill’in hemen önünde çıktı ve güvenlik aracının piste çıkmasıyla yarış durgunlaştı. Güvenlik aracı pistten ayrıldıktan sonra Schumacher yarışı domine etti ve Hill’in 20 saniye önünde yarışı kazandı. Schumacher sürekli değişen hava koşullarına rağmen ustaca bir performans gösterdi ve 16. başladığı yarışta kariyerinin 16. zaferini kazandı.

1) İspanya 1996

Michael Schumacher ve Ferrari isimlerini yan yana gördüğümüzde neredeyse hepimizin aklına zafer ve uzun süreli dominasyon aklına geliyor. Fakat Michael Schumacher 1996’da Ferrari’ye katıldığında durum böyle değildi. Araç, en iyi araç olan Williams FW18’e göre çok daha yavaştı ve yarış kazanabilecek bir performansta değildi. Buna rağmen Schumacher, 1996 İspanya GP’sinde imkansızı başardı. Yoğun yağmurlu yarışa iki Williams’ın gerisinde 3. başlayan Schumacher, kötü bir start aldı ve yerini Alesi’ye kaybetti. Fakat yağmur çok şiddetli yağıyordu ve sürücüler pistte kalmakta zorluk çekiyorlardı. Yarış lideri Damon Hill birden fazla kez spin attı ve 12. turda yarış dışı kaldı. Schumacher ise 13. turun sonunda Alesi ve Villeneuve’ü geçerek yarış liderliğini aldı ve bir daha arkasına bakmadı. Herkes ıslak pistte zorlanırken Schumacher herkesten tur başına yaklaşık 5 saniye daha hızlı gidiyordu. Alman pilot yarış boyunca tek bir hata bile yapmadı ve sadece 6 sürücünün bitirdiği yarışta Alesi’nin 45 saniye önünde bitirerek Ferrari ile gelecek 72 zaferinden ilkini aldı. Schumacher yarış boyunca o kadar hızlıydı ki, podyumdaki sürücüler dışında herkese tur bindirdi ve “Yağmur ustası” lakabını kazandı. Schumacher’in bu performansı Formula 1’in gördüğü en iyi yağmurlu koşullardaki performanslardan biri olarak tarihe geçti.

Michael Schumacher’in bu performanslarına bakarsak onun neden 7 kez dünya şampiyonu olduğunu ve neden çoğu kişi tarafından Formula 1 tarihinin en iyi sürücüsü olarak görüldüğünü anlamak güç değil. Schumacher’in ayrıca bu listeye girememiş bir sürü şahane performansları olduğunu da belirtelim. Kendisinin en yakın sürede sağlığına yeniden kavuşmasını umuyoruz.

#KeepFightingMichael

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz