25 Mart Padok Gündemi

0

25 Mart günü, yani bugün Avustralya’da sezonun ilk yarışının heyecanı vardı. Yarış heyecandan uzak geçse de son turlar izlemeye değerdi. Takip edemeyenler veya her şeyi topluca görmek isteyenler için, işte bugünün padok gündemi!

 

10.27 – Vettel kazanarak başladı!

Formula 1 2018 sezonunda sezonun ilk yarışı olan Avustralya GP’sini Ferrari pilotu Sebastian Vettel kazandı. Mercedes pilotu Lewis Hamilton ikinci oldu. Kimi Raikkonen ise podyumun son basamağındaydı.

Haberin devamı için tıklayın.

11.00 – Wolff: “Bilgisayarlar yüzünden kaybettik”

Mercedes takım patronu Toto Wolff’a göre stratejik hatanın ve mağlubiyetin sebebi, bir yazılım hatası.

Haberin devamı için tıklayın.

11.11 – Sainz: “Neredeyse kusacaktım”

Renault sürücüsü Sainz, yarışta yaşadığı su pompası sorununun neredeyse kusmasına sebep olacağını söyledi.

Pompanın yarışın başında bozulduğunu ve yarışın başında çok fazla su içtiğini söyleyen Sainz, güvenlik aracı girdiğinde dolu midesiyle birlikte “bir sağa bir sola” gidince midesinin bulandığını ve bunun da işlerini zorlaştırdığını söyledi.

Sainz, “Yapabileceğim en iyi şekilde hayatta kaldım ve finişe ulaştım” dedi.

11.19 – Haas’a 10 bin dolar para cezası

Haas sürücüleri bugün pit stoplarda sorun yaşamış ve “gevşek” lastikleri nedeniyle yarışa veda etmişlerdi. Hatta bunun sonuncunda güvenlik aracı periyodu başlamış ve böylece Vettel liderliği elde etmişti.

Değerlendirmelerde bulunan hakemler, her iki araca da 5 bin dolar ceza verdi. Cezanın sebebi ise araçların gevşek lastiklerle pistte tehlike yaratacak şekilde turlamış olmaları.

11.34- Vettel şanslı oldullarını kabul ediyor

Kariyerinde 110. kez podyuma çıkan Sebastian Vettel, 2018 Avustralya GP’sinde zafere uzanan isim oldu. Ancak Ferrari sürücüsü, zaferde şansının büyük payı olduğunu kabul ediyor.

Haberin devamı için tıklayın.

11.44 – Raikkonen üçüncülükten şikayetçi değil

Yarışın başında ikinci sırada olan Raikkonen, güvenlik aracı periyodunun ardından kendini üçüncü sırada buldu. Bu değişikliğin sebebi ise takım arkadaşı Vettel’in strateji yardımıyla liderliğe yükselmesiydi. Ancak Raikkonen yine de şikayetçi değil ve podyumdan memnun.

Haberin devamı için tıklayın.

12.41- Verstappen’in spininin sebebi araçtaki hasar

Red Bull takım patronu Christian Horner, Verstappen’in yarışını baltalayan spinin sebeplerinden birinin de daha önce Magnussen’i takip ederken aracına aldığı hasar olduğunu söyledi.

Horner, yarışın başında Verstappen’in 11. ve 12. virajlarda Magnussen’le yaşadığı mücadelenin arka difüzöre zarar verdiğini ve böylece genç sürücünün tutuş ve denge sorunları yaşadığını söyledi.

12.50 – Bottas, araçtaki soğutma sorunundan yakındı!

Yarışa 15. sıradan başlayan Mercedes sürücüsü Valtteri Bottas, kendisinden beklenen yükselişi yarış içinde yapamadı ve eleştiri oklarının hedefi oldu.

Ancak Fin pilota göre bu sonucun sebebi araçtaki soğutma problemi.

Motorun aşırı ısındığını söyleyen Bottas, bu yüzden önündeki rakiplerine kurduğu baskıya birkaç tur ara vermek zorunda kaldığını bunun da yükselmesini engellediğini söyledi.

“Sanırım bugün soğutma hesaplamalarıyla ilgili yanlış bir hesap vardı ve bu yüzden diğer araçlar üzerinde çok baskı kuramadım. Bunu ancak iki tur boyunca yapabiliyordum. Sonra geri çekilip yeniden deniyordum.”

13.10 – Ricciardo, A Ferrari’yle mücadele edebileceklerini söyledi

Ricciardo, Avustralya’daki tempolarının 2018 yılında düzenli olarak Ferrari’yle mücadele edebileceklerini gösterdiğini söyledi.

Sıralama turlarında Vettel’in hemen 0.1 saniye arkasında yer alan Avustralyalı pilot, grid cezasıyla birlikte gerilerden başlamış ve iyi bir yarış geçirmişti. Bunun sonucunda Ricciardo yarışı dördüncü bitirdi.

Yarışın ardından performanslarını değerlendiren Ricciardo şunları söyledi:

“Ferrari’yle epey yakın olduğumuzu düşünüyorum ve yarış tempomuz da epey güçlü. Ben de böyle olacağını düşünmüştüm. Yani şimdi sadece sıralamalardan birkaç 0.1 saniye daha çıkarmalıyız. Sonrasında iyi görüneceğiz. Podyuma yakın olmak ve en hızlı turu elde etmiş olmak yeni sezona başlarken gerçekten cesaretlendirici.”

15.40 – Hamilton: “Doğru bilgi gelse farkı açmış olurdum”

Mercedes sürücüsü Lewis Hamilton, Sebastian Vettel’e mağlup olmasını yanlış hesaplamalara dayandırıyor. Doğru analizler gelmiş olsa farkı açmış olabileceğini söylüyor.

Haberin devamı için tıklayınız.

15.50 – Boullier: “Puanlar bizi rahatlattı”

Günün diğer bir sevinçli ismi Eric Boullier, Avustralya Grand Prix’sinde McLaren’in çabalarına övgüde bulundu ve hafta sonunun çift puanla bitmesi, zorlu kış testlerini takiben takıma bir “rahatlama” getirdi.

McLaren’in Renault motoru ile ilk yarışı, Fernando Alonso’nun beşinci ve Stoffel Vandoorne’nin dokuzunculuğu ile sona erdi. Boullier her iki pilota dan“süper” sürüşleri için ve Sanal ve normal güvenlik aracı periyodunda gösterdikleri iyi performans için övgülerde bulunuyor.

Boullier, “Bugün bizim için iyi bir sonuç. Bize fırlatılan her fırsattan yararlandık – birincisi Haas’ın yarış dışı kalması. Onları gerçekten iyi anlıyoruz çünkü bunun nasıl olduğunu biliyoruz; Çifte DNF çok zor bir durum ama bu bir yarış.”

“Dün söylediğimiz gibi, bugün aracın kilidini açmak için potansiyelimizin ve daha fazla hızımızın olduğunu biliyorduk. Yapabileceğimiz her fırsatı aldık ve her iki sürücü de mükemmel bir şekilde sürdü.”

“İyi bir tempo gösterdik, mücadeleden keyif aldık ve stratejimizi takip etmemize yardımcı olan iki iyi pit yaptık.”

Boullier’in McLaren’in yeniden dirilişindeki rahatlığı, Honda’daki güçlüklerle dolu üç rahatsız seneden kaynaklanıyor ve Fransızlar takımı övmeye hevesliyken, aynı zamanda onları, rakipleri Aston Martin Red Bull Racing’e daha da yakınlaştırmaya ve onları hızlanmaya devam etmeleri konusunda teşvik ediyor.

“Sadece aracınızın sezonun ilk yarışında gösterdiği potansiyelden dolayı değil, aynı zamanda dayanıklılık açısından da kış testinde yaşadığımız sorunlardan sonra bir rahatlama yaratan sorunsuz hafta sonu olmasından dolayı tüm takıma ve Woking’dekilere teşekkür ediyorum.”

“Şimdi mücadeleye devam etmeli ve en kısa zamanda sahip olduğumuz gelişmeleri okumaya çalışmalıyız.”

“Önceliğimiz, en yakın rakiplerimize, özellikle aynı motora sahip olanlara daha yakın olmak.”

17.16 – McLaren sürücüleri Melbourne’dan memnun ayrıldı

McLaren sürücüleri Melbourne’dan memnun ayrıldı. Sürücüler, geçen yılki zorluklarla kıyasla takımın çok daha iyi durumda olduğunu düşünüyor.

McLaren geçtiğimiz yıllarda alışık olmadığımız bir şekilde ilk defa bir sezona çifte puanla başladı. Fernando Alonso beşinci, Stoffel Vandoorne dokuzuncu olarak yarışı tamamladı. İki pilot da bu sonuçtan gayet memnun kaldı.

Vandoorne, “Sezonun ilk yarışında iki aracın da puan alması takım için büyük bir sonuç” dedi. “Burada puan almak geçtiğimiz yıla kıyasla büyük bir fark. Bir açılış yarışı için nihayet mutlu olabiliriz.”

Alonso da açıklamalarıyla çaylak sürücüyü destekledi: “Güzel bir yarış ve güzel bir başlangıçtı. Takımın morali için iyi bir sonuçla başlamak her zaman daha iyidir. Dün yarış temposunun sıralama temposuna göre muhtemelen daha iyi olacağını biliyorduk.”

18.21 – Haas’a göre sorun pit görevlilerinin eksik hazırlığı

Haas yönetimi yarışın seyrini değiştiren hatanın sebebinin, pit ekibinin antrenman eksiği olduğunu söyledi.

Bugün Avustralya’da yarışın seyrini değiştiren hamle büyük takımlardan değil, Haas’tan gelmişti. Haas’ın iki aracında da birer lastiğin gevşek olması yarıştaki tüm senaryoyu değiştirmişti.

Takım patronu Steiner, yoğun bir gün geçirdiklerini bu yüzden yeterince pitstop antrenmanı yapamadıklarını, sorunun da bu yüzden ortaya çıktığını söyledi.

Geçtiğimiz yılla aynı isimlerin çalıştığını söyleyen Steiner, geçen yıl böyle bir sorunun yaşanmadığını ve meselenin temelinde antrenman eksikliği yattığını tekrarlayarak gelecekte böyle bir şey olmayacağının garantisini verdi.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz