Sauber C37’nin Uzun Dingil Mesafesi Ferrari’nin Yaptığı Degişiklikleri İşaret Ediyor

0

Sauber, 2018 aracındaki daha uzun dingil mesafesinin Ferrari’nin yeni aracıyla yapmış olabileceği şeyler hakkında ipuçları veren bir değişiklik olduğunu belirtiyor. 

2018 sezonu öncesinde Ferrari ile daha yakın bir işbirliği içerisine giren ve isim sponsoru olarak Alfa Romeo ile anlaşan İsviçreli ekip Salı günü yeni agresif C37’sini tanıttı.

Yeni araç selefine kıyasla farklı bir aerodinamik ve mekanik konsept barındırıyor. Araçta, şasinin altından geçen hava akışını temizlemeye yardımcı olmak için geçen yıl Mercedes ve Toro Rosso tarafından kullanılan yüksek bir ön süspansiyon kolu bulunuyor.

Aracın aerodinamik sebepler nedeniyle daha uzun bir dingil mesafesine sahip olması, bu sezon Ferrari’nin de geçen yıla kıyasla daha uzun bir dingil mesafesi ile yarışabileceği öngörülerini arttırdı.

Sauber teknik direktörü Joerg Zander, “C37 tamamen yeni bir yarış makinesi. Çok daha yenilikçi ve radikal bir aerodinamik konsepte dayanıyor” dedi ve devam etti:

“Burun ve ön kanat konseptinin değiştiğini yazacaksınız. Değişen dingil mesafesi, ön aksın daha ileri hareket ettirildiği anlamına geliyor.”

“Bu, aerodinamik performansı geliştirmek maksadıyla dönen parçalar için daha fazla alan sağlamak için.”

“Aynı zamanda aerodinamik performansı geliştirmek için süspansiyon kolu yüksekliğini de değiştirdik ve çok daha kompakt ve hafif bir tasarım için içerideki süspansiyon elemanlarını da.”

“Daha geriye gittiğinizde karoserin daha ince olduğunu göreceksiniz. Yeni soğutma sisteminin etrafındaki paketleme çok dar. Tasarım ofisi bunu gerçekleştirmek için çok çaba sarfetti.”

Sauber Ferrari ile yapılan anlaşma gereği 2018’de güncel güç ünitesi ve vites kutusu kullanacak, C37’de İtalyan üretici ile aynı arka süspansiyon sisteminin de kullanılacağı ortaya çıktı.

“Aracın arkasında, bizi çok iyi pozisyonlar için güçlendirecek yeni 2018 Ferrari motoruna sahibiz. Aynı zamanda arka süspansiyonla birlikte Ferrari’nin vites kutusuna sahibiz – ve bu, arka süspansiyonu 40 mm daha geriye taşımak zorunda olduğumuz anlamına geliyordu.”

Zander C37’nin Marcus Ericsson ve Charles Leclerc için stabil bir araç olacağını ümit ediyor. Aynı zamanda sezon başlangıcında büyük güncellemeler tanıtmayı planladıklarını da sözlerine ekliyor.

“2018 için yerinde bir gelişim planımız var ve aerodinamik pakette büyük güncellemeler tanıtacağız.”

“Yeni tabanlar ve yeni bir ön kanat olacak ve muhtemelen yeni karoser parçaları da tanıtılacak. Bunları sezon başlangıcı ya da sezonun ilk yarısındaki bazı belli başlı yarışlara saklıyoruz.”

“Daha sonra, sezonun ikinci yarısında, bazı kilit güncellemeler tanıtılmış olacak.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz