Çaylakların Savaşı: Leclerc ve Sirotkin Karşı Karşıya

0

Biri arka arkaya kazandığı şampiyonluklarla gride gelen, diğeri daha az başarılı bir kariyere sahip olsa da daha zorlu araçların içinden çıkmış iki çaylak, bu yılki F1 Dünya Şampiyonası’nda rekabet içinde olacak.

Charles Leclerc

Ferrari’nin gözdesi 20 yaşındaki Monakolu pilot, bu sezon Sauber takımı ile Formula 1 kariyerine başlayacak.

Leclerc, motor sporlarının en taze yeteneklerden biri. Genç pilot 2016 GP3 şampiyonluğunu kazandı. Ve ardından da geçen sezon, gösterdiği baskın performansını Formula 2 şampiyonluğu ile taçlandırdı.

22 yarışta 7 galibiyet alan ve 10 kez kendisini podyumda bulan Leclerc, şampiyonayı en yakın rakibi Artem Markelov’un 72 puan önünde, 282 sayı ile kazandı.

2016’da Haas’ın test pilotu rolünü üstlendi ve  çıktığı üç başarılı antrenamanın her birinde Romain Grosjean’ın tur zamanına yakın dereceler elde etti. Sonrasında da, Brezilya Cuma antrenmanlarının ilk seansında, bir kez daha piste çıktı.

Bir yıl sonra Sauber’e geçtiğinde Leclerc, yine dört antrenman seansının üstesinden geldi. Malezya’da Pascal Wehrlein’den daha hızlıydı. ABD’de Marcus Ericsson’un arkasında kaldı. Meksika’daki Wehrlein’e karşı yenildi ve Brezilya’da Ericsson’u yendi.

Monakolu pilot ayrıca, Macaristan Grand Grand Prix’si sonrasındaki testlerde Ferrari koltuğuna geçti ve ilk günde 1:17.746’lık bir tempo yakaladı.

La Gazzetta dello Sport’a konuşan Kimi Raikkonen de Leclerc’ten övgü ile bahsetti.

“Normalde sürdüğünüzden farklı bir araç kullanmak çok kolay değildir. Fakat Leclerc büyük ilerleme gösterdi ve gelecekte de büyük şeyler yapacak.”

Leclerc’in pist üstündeki başarısı, şüphesiz ki Sauber’in yeni Alfa Romeo anlaşmasına ön ayak oldu. (Ciddi bir finansal destek olmadan F1’e girmenin kolay olmadığı aşikar.) Genç pilot, yaklaşmakta olan sezonda Wehrlein’in koltuğunu kaybetmesinin ardındaki isim olarak görülüyor.

Bununla birlikte, Sauber’in son zamanlardaki formu, genç pilot için zorlu bir başlangıç olabilir.

Her ne kadar Sauber’in 2017’deki formunun büyük bir kısmından eski motorları sorumlu tutulduysa da, ekip patronu Fred Vassuer geçtiğimiz günlerde şasinin de ciddi derecede yetersiz olduğunu itiraf etti.

Sauber şapkadan tavşan çıkarmadıkça ya da çift difüzörlü-Brawn GP tarzında bir yenilik yapmazsa, 2018 sezonu Alfa Romeo destekli takım için bir başka “deneme” sezonu olabilir.

Hal böyle iken, aracın Leclerc’in muazzam yeteneklerini vurgulama olasılığı düşük olsa bile, istikrarlı performans göstermesi ve araçtan daha fazla yarar sağlaması durumunda, 2018 sezonu Leclerc’in Sauber’deki ilk ve son sezonunu olabilir. Akabinde çaylak pilot muhtemel bir Ferrari terfisi alabilir. Tabii eğer Scuderia bu kadar genç biri üstünde kumar oynamaya razıysa.

Sergey Sirotkin , Williams F1

Sergey Sirotkin

22 yaşındaki Rus pilot Sirotkin’e, onu  Formula 1’e getiren yol oldukça uzun gelmiş olmalı. Öyle ki, zaman zaman bir çıkmaza girmiş gibi görünüyordu.

Sirotkin’in 2011’de Formula 1 Abarth’i kazanmasıyla oldukça genç yaşta elde ettiği şampiyonluk, tek koltuklu yarış kariyerinin ilk ve son şampiyonluğu oldu.

İtalya’nın Formula 3’ü sayılan Formula ACI-CSAI Abarth’ta ve Formula Renault 3.5 serisinde vakit geçirdikten sonra, 2015 yılında GP2’ye geçerek Rapax’la şampiyona 3.lüğünü kazandı. Ertesi yıl da ART Grand Prix takımının bünyesine katıldı.

Genç pilotun hızı ve muhtemlen de sponsorluk getirileri, Formula 1’de varlığının sorgulanmasına yol açıyor. Sirotkin ilk olarak 2014’te Sauber’de, daha sonra 2016’da Renault’da test pilotu olarak F1 dünyasına adım attı. 2017’de yedek pilot olarak Renault ile devam eden Sirotkin, dört antrenman seansına çıktı. Rusya ve İspanya’da araç arızası sebebiyle birinciliği elden kaçırdı ve sezonun sonlarında da Jolyon Palmer karşısında mağlup oldu.

Bununla birlikte, talihsiz Palmer’ın koltuğunu kaybetmesi gündeme geldiğinde Sirotkinin adından neredeyse hiç bahsedilmedi ya da en azından ihtimaller arasında olduğu bilinmiyordu.

Birçok kişi Robert Kubica’nın sürücü koltuğu için imzayı attığını düşündüğünden, Rus pilotun Lance Stroll’ün takım arkadaşı olarak Williams’a gelmesi sürpriz oldu. Ancak Sirotkin testler sırasında takımı etkilemeyi başardı.

En hızlı zamanı elde edememiş olsa da, yumuşak lastiklerle Kubica’dan 1.3 saniye daha hızlıydı.

Williams’ın teknoloji şefi Paddy Lowe, genç pilotları hakkında “Kendimiz için olabilecek en iyi pilot olarak onu seçtik. İstisna yok.” dedi.

“İşinde çok hızlı, tutarlı ve çok sakin olacağından eminiz. Bence bu nitelikler ona büyük bir mesafe kat ettirecektir.”

Williams FW41, Sirotkin’e Formula 1 gridinde yer almayı hak ettiğini göstermek için bir şans verecek. Ayrıca Rus pilot da, takıma geçişiyle birlikte üstüne yapışan “paralı pilot” etiketinden sıyrılmak istiyor.

Mücadele

İkili daha önce yalnızca iki kez, geçtiğimiz yıl Bakü F2 yarışlarında karşı karşıya geldi. Sirotkin, Bakü’de 10. ve 4. sıraları elde ederken, Leclerc yarışları 1. ve 2. sıralarda tamamladı. Fakat yine de bire bir karşılaşmalarında ne olacağı bilinmez.

Birinin Sauber’de, diğerinin de Williams’ta olduğu düşünülürse, puanlar baz alındığında 2018’in çaylak pilotlarından Sirotkin’in yolunun açık olması muhtemel görünüyor. Bu, şimdiye kadar Leclerc’i ilk mağlup edişi olabilir.

Kaynak: Planetf1.com

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz