Williams, geçtiğimiz yıl spordaki kırkıncı yılını kutladı. Başarılarla dolu ilk yirmi yılın ardından, Frank Williams’ın yüzü son yirmi yılda başarılar bakımından pek gülmedi.

Başarılar ve birbirinden hızlı pilotlar bir yana dursun, Williams’ın tarihi, biraz da garaj takımı olduğundan, birbirinden güzel tasarımlarla dolu. İşte o tasarımların en ikonik altı tanesi!

1. FW16 – 1994

O yıllarda Rothmans’la sponsorluk anlaşması imzalayan Williams, aracına da markanın renklerini entegre etti. Sonuç olarak ortaya şahane görünen bir araç çıktı. Ve bu aracı aslında hepimiz yakından tanıyoruz. Binlerce kez gördük. Sebebiyse şu: Bu araç Senna’nın son aracı. Ayrton Senna yaşamını bu ikonik araçta kaybetti.

2. FW28 – 2006

İkibinlerin ortası Williams için pek hatırlanacak yıllar değiller. Ancak o yıllardaki çizgi, BMW ortaklığının henüz bittiği 2006 yılında ortaya çıktı. 2006’da kullanılan FW28 pek de başarılı bir araç olamadı. Dayanıklılık sorunları sürekli aracın performansına ket vurdu. Ancak ortaya hepimizin hafızasında yer etmiş bir araç çıktı.

3. FW10 – 1985

Williams efsanesinin henüz başlarında, seksenlerde gridin en başarılı iki garaj takımından biriydi. McLaren’le birlikte seksenleri adeta silip süpürdüler.

Bu araçlar içerisinde ne ikoniği, o meşhur sarı mavi çizgileriyle FW10 oldu. Honda tarafından hareket ettirilen bu şasi, o yıl dört zafer koparmayı başardı.

4. FW20 – 1998

Hiç kırmızı bir Williams gördünüz mü? Eğer F1c oynamışsanız görmüşsünüzdür. 1999 yılında Williams kırmızıydı!

Kırmızı çizgiler Williams tarihinde aslında 1998 yılında girdi. Winfield ve Veltins sponsorluklarıyla birlikte Williams kırmızı beyaz hatlara sahip oldu. Böylece ortaya bu şahane araç çıktı.

Bu araç podyumlar almıştı. Ama kendinden çok daha hızlı McLaren ve Ferrari araçlarıyla pek de zafer mücadelesi veremedi.

5. FW34 – 2012

2012 çılgın bir sezondu. İlk yedi yarışta tam yedi farklı pilot yarış kazanmıştı. Ve bunlardan biri de Pastor Maldonado’ydu…

Maldonado’nun ilk ve tek zaferi işte tam da bu araçla geldi. Williams mavisi ve Maldonado’nun sponsoru PDVSA bu aracın ana hatlarını oluşturuyordu.

Bu araç hem son mavi Williams aracıydı, hem Williams tarihindeki en son zaferi bu araçla kazandı.

Hiç şüphe yok ki özel bir araç!

6. FW15C -1993

Ve işte, Formula 1 tarihinin en ikonik araçlarından birisi! Hangimiz bu aracı hatırlamıyoruz ki? Camel ve Canon sponsorlukları Williams mavisini şekillendirmiş, böylece ortaya bu şahane araç çıkmıştı.

“Güzel araçlar daima hızlıdır” diye bir efsane vardır Formula 1’de. F2004, Mercedes W08 bunun ispatlarındandır. İşte FW15C de başka bir ispattır. FW15C, Williams tarihinin en başarılı araçlarından biri oldu. Bu araç o sezon 10 zafer kazandı ve Prost’a kariyerinin son şampiyonluğunu kazandırdı.

Arkasında Adrian Newey, Patrick Head ve Paddy Lowe isimlerin olduğu bu araç birok teknolojik yeniliğin de denendiği araçlardandı.

Bu ikonik aracın yeri kalbimizde ayrı!

Bu yazı, WTF1 tarafından hazırlanan bir içerikten Türkçeye uyarlanmıştır.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz