McLaren: Alonso, Toyota’da Oldukça Küçük Bir Rol Oynayacak

0

McLaren Formula 1 patronu Zak Brown, Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nda yarışma imkanı verdikleri Fernando Alonso’nun, Toyota’da oldukça küçük bir rol oynaması konusunda ısrarcı olduklarını söyledi.

Fernando Alonso, üç farklı motorsporu dalında şampiyonluk kazanarak Triple Crown sahibi olma hedefinin bir parçası olarak, Le Mans 24 Saat’te yarışmak üzere Toyota ile anlaştığını ve McLaren F1 programının dışında diğer WEC yarışlarına da katılacağını duyurmuştu.

Brown, Alonso’nun Toyota’ya sadece “ödünç verildiğini” ve İspanyol pilotun her şeyden önce bir McLaren F1 pilotu olarak düşünülmesi gerektiğini vurguladı.

Brown, “Fernando, etkin bir şekilde [Toyota] yarış aracını kullanmakla sınırlandırıldı.” dedi.

“Dolayısıyla ticari görünüm, sponsorluk taahhütleri ve bu nitelikteki şeyler oldukça azaltılmış durumda.”

“Toyota ile olan ilişkisi ise…bizden ödünç alındı.”

“Toyota ile bir anlaşmaya vardık. Bu anlaşma [Toyota] aracıyla yarışmasına izin vermek için yapıldı, dünyayı dolaşarak ticari sorumluluk almaları için değil.”

“Bu, seyahatlerini en aza indirgemekten herhangi bir potansiyel sponsor çatışmasına kadar her şeyi kapsıyor. Toyota’da çok sponsor yok. Bu yüzden, McLaren ile bir uyuşmazlık bulunmuyor.”

“Ancak McLaren ile uyuşmayan bir sponsor bulurlarsa, Fernando’nun rakip sponsorun kıyafetiyle dolaşmasına izin veremeyiz.”

“Fernando’yu düşündüğünüzde, onu her şeyden önce bir McLaren F1 pilotu olarak görüyorsunuz.”

Alonso’nun başlangıçta dört WEC yarışına katılması planlanmıştı. Ancak Toyota’nın öncülüğünde, yarış takviminin F1 takvimiyle çakışmayacak şekilde yeniden düzenlenmesiyle İspanyol pilot beş yarışa da katılabilecek.

Alonso’nun Toyota programının McLaren için herhangi bir dezavantajı olup olmadığı sorulduğunda Brown, “Hayır.” cevabını verdi.

“Aksi takdirde bu hafta sonlarında ne yapacak? Bir F1 arıcında test yapmayacaktı, burada bir simülatörde olmayacaktı. Yapabileceği çok şey var.”

“F1 cephesinde ihtiyacımız olan her şeye sahibiz. Bu yüzden haftasonu bir go-kart aracında olabilir ya da golf oynayabilir ya da ne yapmak onu istiyorsa yapar. O bunların yerine bir Toyota WEC aracında olacak.”

“Boş zamanlarını yarış araçlarında geçirmek istiyor.”

F1’den ayrıldıktan sonra üç sezon WEC LMP1 kategorisinde yarışan Mark Webber ise, WEC yarışlarına gereğinden fazla odaklanmasının İspanyol pilotun prix sonuçlarına zarar vermesinden endişe duyduğunu belirtmişti.

Fakat Brown, Mark Weber ile aynı fikirde değil. Brown, Alonso’nun yarış takviminden endişe duymadığını vurguladı.

“Neyin içine girdiğini biliyor. İnanılmaz derecede hazır durumda.”

“Daytona 24 Saat’ten çıktı ve daha sonra o kadar uzun süre aracın içinde olmasına rağmen Toyota’yla bir simülatör testine girdi.”

“O, burada çoğumuzun beceremeyeceği şeyler yapabilen çok özel bir sporcu.”

“En iyi şekilde yapabileceğine inanmasa bunu yapacağını sanmıyorum.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz